fbpx

Кому потрібен “Енергодім”: рівненський експерт розповів про Держпрограму енергоефективності

Діліться інформацією з друзями:

Усе нове зазвичай викликає цікавість, а відтак і безліч запитань, які потребують компетентного роз’яснення. Не стала винятком започаткована в цьому році програма «Енергодім». Про впровадження заходів з енергоефективності, діяльність Фонду та умови участі в цьому проєкті журналістці нашої газети розповів  регіональний радник Програми підтримки Фонду енергоефективності України в Рівненській області Михайло ЛУК’ЯНИК.

– Насамперед розкажіть, будь ласка, про основне завдання програми Фонду енергоефективності України «Енергодім».

– Якщо двома словами, то Програма «Енергодім» має на меті стимулювати проведення заходів енергоефективності в багатоквартирних будинках шляхом часткового відшкодування коштів ОСББ, які вони витратили на реалізацію енергозаощаджувальних заходів.

– Тобто, мова йде лише про ті будинки, де вже створено ОСББ?

– Так, основним партнером програми є саме ОСББ, оскільки воно є юридичною особою, що може взяти на себе як часткове фінансування таких заходів, так і відповідальність за їх реалізацію.

– Що треба зробити, аби стати учасником програми?

– Якщо в будинку вже створене ОСББ, то варто насамперед прийняти рішення про такі наміри. Чи воно буде прийняте на зборах правління, чи іншим чином, це вже справа ОСББ. Після того необхідно знайти сертифікованого енергоаудитора (їх перелік є на сайті Державного агентства з енерго­ефективності та енергозбереження України (ДЕЕ), домовитись про умови співпраці, підписати договір та провести енергоаудит.

– А хто оплатить енергоаудит, адже ця послуга не безкоштовна?

– Все вірно, це коштує немалих грошей.однак Фонд енергоефективності компенсує 70% витрат на нього. Це відбувається наступним чином. Після проведення енергоаудиту особа або організація, яка його проводила, повинна зареєструвати енергетичний сертифікат на сайті ДЕЕ. Крім того, повинна надати рекомендаційний звіт щодо заходів, які треба реалізувати в конкретному будинку. Далі ОСББ проводить загальні збори, на яких погоджується проведення таких заходів двома третинами співвласників. Якщо згода досягнута, голова правління ОСББ або ж інша уповноважена особа готує пакет документів, основними з яких є саме рішення загальних зборів ОСББ та опис тих заходів, які планується провести в будинку, та надсилає їх через банки-партнери  (АБ «Укргазбанк» або АТ «Кредобанк») до Фонду енергоефективності України. Там здійснюється перевірка на відповідність умовам програми та погоджується участь вказаного ОСББ. На цьому ж етапі на рахунок ОСББ зараховується 70% витрат на енергоаудит.

– І далі можна проводити роботи?

– Не поспішайте. Наступний етап – це розробка проєктно-кошторисної документації та її експертиза, яка також коштує чимало. однак і тут Фонд компенсує  70% витрат. Погодьтесь, жодна попередня програма не робила цього, і громаді будинку доводилось оплачувати витрати самотужки.

Після розробки документації і проходження експертизи ОСББ подає заявку для її погодження. і за умови успішної перевірки отримує відшкодування та може починати проводити роботи.

– Але для цього треба знайти підрядника і оплатити йому якісь кошти? Хто це робить?

– Наголошу, усі етапи відбору проводить саме ОСББ – це його відповідальність. Підрядна організація, звісно, не буде проводити роботи безкоштовно. тому ОСББ доведеться оплатити певну частину. Яку саме? Це вже договірні домовленості. Хтось погодиться та третину, хтось на половину, хтось забажає все одразу. І тут багато залежить не лише від підрядної організації і її потужностей. Велике значення має характер і особливості майбутніх робіт. себто що саме буде робитись у будинку. Коли домовленості досягнуті, підписано договір з контролюючими організаціями (маю на увазі тих, хто здійснюватиме авторський та технічний нагляд), можна проводити роботи. Після їх завершення ОСББ проходить перевірку на відповідність раніше затвердженим документам та отримує останню частину гранту.

– Хочу уточнити: гранту чи відшкодування?

– Хороше запитання. Отож, мова йде про грант. У попередній програмі «Теплі кредити» ОСББ було необхідно залучити кредит та отримати по завершенні відшкодування на його погашення. В програмі Фонду не обов’язково залучати кредит, можна виконати заходи за раніше накопичені кошти, а грант отримати на свій рахунок. Однак реалії сьогодення такі, що в більшості випадків ОСББ все ж залучатиме банківський кредит (причому не обов’язково в банку-партнері, можна в інших).

– Я чула, що останні зміни дозволяють поетапно закривати усі роботи. таким чином залучати меншу кількість кредитних коштів.

– Дійсно, останні зміни в програмі «Енергодім» Фонду енергоефективності України дозволяють поетапне завершення робіт, отримавши компенсацію за них відразу після завершення етапу. Крім того, з’явилась можливість оплачувати після завершення робіт лише свою частку підряднику (звісно, якщо він погодиться), а решту оплатити після отримання гранту. Наприкінці повного завершення проєкту, пройти  повну перевірку та отримати решту гранту.

– Та, все ж таки, частка ОСББ залишається немалою, якщо перевести це на одну квартиру?

– Звісно, це немалі гроші. Беручи до уваги вже подані проєкти, вартість комплексного утеплення в розрахунку на 1 кв. м, враховуючи гранти і компенсації, складає від 250 до 400 грн в залежності від особливості будинку. Без компенсацій можете сміло множити цю цифру на 4. Іншими словами, провести своїми силами ці роботи в розрахунку на квартиру площею 50 кв. м складе від 50 тисяч до 80 тисяч гривень. Як на мене, фантастичні цифри. Коли ж ми реалізовуємо проєкт у рамках програми Фонду енергоефективності, власник квартири заплатить від 12500 до 20000 грн.

– Та й це досить значна сума. Чи не так?

– Не буду сперечатись. Натомість наголошу, що заходи енергоефективності є насамперед вашою інвестицією в майбутнє і передбачають самоокупність цих витрат за рахунок зменшення споживання енергоресурсів – в першу чергу тепла та газу. Крім того, в минулому році Рівненська міська рада прийняла місцеву програму «Енергодім Рівне», яка бере на себе зобов’язання погасити ще частину кредиту та відсотків за користування. А беручи до уваги той факт, що в області діє обласна програма відшкодування 10-відсоткової ставки рівненських ОСББ  в перший рік користування кредитними коштами, усі відсотки погашаються. Таким чином, вищевказана самоокупність цих заходів складе не 8-10 років, а 4-5 років. Звертаю вашу увагу, термін ефективної експлуатації енергоефективних матеріалів складає щонайменше 25 років. На мою думку, мало куди можна так вигідно інвестувати.

Наприкінці зазначу, що найбільш лояльні умови програми розраховані на перші 500 ОСББ, які надішлють свої заявки. На сьогодні є півтори сотні бажаючих (9 з Рівненської області), і щотижня їх кількість зростає…

Спілкувалася Світлана ПІКУЛА

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе наш Telegram