fbpx

Хто відповідає за безпечну експлуатацію вентиляційних каналів

Діліться інформацією з друзями:

«Будні ОСББ» досі висвітлювали переважно теми, які більше цікавили голів правлінь об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. А от питання, що хвилюють самих мешканців багатоповерхівок, залишалися на другому плані. Щоб встановити справедливість, редакція запровадила рубрику «Запитай у адвоката», під якою вміщує відповіді на запитання щодо прав і обов’язків співвласників, взаємостосунків між сусідами, писаних і неписаних правил, за якими живуть багатоквартирні будинки.

Спілкування з нашими читачами веде рівненська адвокатка Олена ШЕНДЕРА.

У нашій квартирі дуже погана витяжка. Мабуть, забитий вентиляційний канал.  Я звернулась із цим питанням до голови ОСББ, а вона відповіла, що це моя проблема. Це справді так?  Юлія Волошина

– Вимоги щодо безпечної експлуатації димових та вентиляційних каналів житлових будинків регламентує нормативний документ – Правила безпеки систем газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285.
Хто відповідає за справний технічний стан (безпечну експлуатацію) димових та вентиляційних каналів?

У житловому будинку приватного сектора – власник та/або орендар (наймач) такого будинку.
У багатоквартирному будинку – власник (балансоутримувач) такого багатоквартирного будинку спільно з власниками квартир цього будинку.

Хто забезпечує технічне обслуговування (ремонт) димових і вентиляційних каналів?

У житловому будинку приватного сектора – власник та/або орендар (наймач) такого будинку, а в багатоквартирному будинку – власник (балансоутримувач) такого багатоквартирного будинку спільно з власниками квартир цього будинку.

Яким чином власник (балансо­утримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити безпечну експлуатацію димових та вентиляційних каналів?

Необхідно знати і пам’ятати такі правила:

Не потрібно самостійно втручатись у будь-яку частину конструкції димових та вентиляційних каналів, затуляти отвори забору повітря як димових каналів, так і каналів приливно-витяжної вентиляції.

Перевірки і прочищення димових і вентиляційних каналів можуть виконувати виключно спеціалізовані організації, які мають відповідні дозволи на виконання робіт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю (на території Рівненської області цю функцію виконує Головне управління Держпраці у Рівненській області).

Підлягають перевірці та прочищенню димові й вентиляційні канали первинно (при введені в експлуатацію об’єкта або окремого газового приладу) і періодично.

Періодичність проведення перевірки і прочищення така:

не рідше ніж двічі на рік (навесні і восени) – димоходи опалювальних печей, ємнісних газових водонагрівачів і опалювальних котлів;

не рідше ніж раз на 6 місяців – цегляні / цегляні і азбестоцементі / цегляні і керамічні димоходи від газових проточних і ємнісних газових водонагрівачів для гарячого водопостачання;

не рідше ніж раз на рік – металеві з товщиною стінки від 3 мм / азбестоцементі / керамічні та з іншого жаростійкого бетону димоходи від газових проточних і ємнісних газових водонагрівачів для гарячого водопостачання;

обслуговування димоходів газового обладнання з відведенням продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку (наприклад: двоконтурний навісний котел із закритою камерою згоряння) необхідно проводити одночасно з обслуговуванням такого газового обладнання за документацією з експлуатації заводів-виробників.

Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з димовими. У разі відсутності димових каналів вентиляційні канали підлягають перевірці раз на рік.

Який документ складається після проведення перевірки та прочищення димових і вентиляційних каналів?

Виконавець робіт (представники спеціалізованої організації) із перевірки і прочищення димових та вентиляційних каналів, за результатами виконання цих робіт, повинен скласти акт перевірки і прочищення димових і вентиляційних каналів.

Рекомендована форма акта перевірки та прочищення димових та вентиляційних каналів, у якій передбачено всі технічні параметри, що підлягають перевірці, наведена в Додатку 2 до Правил безпеки систем газопостачання.

Кількість примірників акта перевірки і прочищення димових та вентиляційних каналів, які повинен оформити виконавець робіт (представники спеціалізованої організації), визначається замовником та виконавцем робіт, з урахуванням, що один примірник обов’язково передається на зберігання АТ «Рівнегаз».

Відповідно до вимог пункту 5.7 глави 5 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, у разі несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів, відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах газове обладнання об’єкта підлягає відключенню від системи газопостачання з встановленням інвентарної заглушки.

Таким чином, за справність димових та вентиляційних каналів відповідає ОСББ, яке зобов’язане у кошториси управління багатоквартирним будинком включати вартість такого обслуговування та виконувати все викладене вище.