fbpx
Подача декларації обов’язкова для багатьох мешканців Рівненщини

Подача декларації обов’язкова для багатьох мешканців Рівненщини

Діліться інформацією з друзями:

Закон зобов’язує кожного громадянина щороку заповнювати й подавати податкові декларації. Кампанія декларування триває з 1 січня по 1 травня. Тема є актуальною для жителів Рівненщини. Адже стосується значної кількості платників податків, які отримували доходи від інших фізичних осіб. Наприклад, від здавання майна в оренду, або ж репетиторських послуг. Надавали послуги з ремонту чи отримували спадщину, здійснили продаж майна чи отримали благодійну допомогу. З таких коштів податків ніхто не заплатив, тож подання декларації про доходи є обов’язковим.

Гаряча лінія з питань декларування доходів: консультують податківці

Нещодавно в редакції газети «Сім днів» відбулась «гаряча лінія». Під час якої начальник управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Рівненській області Віта Іванчик надала нашим читачам роз’яснення на питання. Вони стосувалися оподаткування окремих видів доходів і подання декларації про майновий стан і доходи.

Пропонуємо відповіді на актуальні питання читачів.

Які найпоширеніші  випадки, що зобов’язують людину подавати декларацію?

– Це можуть бути: отримання доходів від оренди майна. Також від отримання спадщини не від членів 1 та 2 ступеня споріднення. Від продажу майна, отримання подарунків або будь-яких інших матеріальних благ чи доходів, іноземні доходи. Доході від надання послуг у сільському господарстві. Наприклад якщо громадянин мав у власності техніку, якою в період польових робіт надавав платні послуги з обробітку землі. Якщо він отримував доходи від продажу сільськогосподарської продукції, то він зобов’язаний задекларувати ці доходи. 

Ще  прозвітувати потрібно про суми прощеного боргу, наприклад банком чи іншою фінустановою. Також у випадку отримання матеріальної допомоги від декількох агентів. Адже згідно з нормами Податкового кодексу не оподатковується сума нецільової благодійної допомоги, в тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку в розмірі, що не перевищує у 2024 році  4240 гривень. Якщо ж громадянин отримав таку допомогу з декількох джерел у сумі, що перевищує цей розмір, то такий дохід потрібно задекларувати і з різниці заплатити податок.

Усі ці випадки зазначені в Податковому кодексі України.

Якщо я отримала квартиру в спадщину від діда, то треба сплачувати податок і подавати декларацію до податкової?

– Ні, у такому випадку подавати декларацію не потрібно. Адже при оподаткуванні спадщини треба зважати  на ступінь споріднення та резидентський статус спадкоємця: майно, успадковане членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою, тобто в такому випадку податок платити не потрібно. Крім того, спадкоємці звільнені від декларування цього доходу.

До членів сім’ї першого ступеня споріднення належать подружжя (чоловік і дружина), батьки, діти (в тому числі усиновлені). До другого ступеня споріднення відносяться рідні брати і сестри, бабусі й дідусі (батьки батька і матері), онуки. 

Якщо ж громадяни отримали спадщину від інших родичів чи знайомих, то вони мають задекларувати таку спадщину. Наприклад, при успадкуванні майна від рідного дядька необхідно подати декларацію та сплатити належний податок на доходи і військовий збір. Також заплатити податок зобов’язані всі, хто отримав спадок від нерезидента. 

Я проводжу для дітей творчі майстер-класи, отримую за це від їхніх батьків невеличку винагороду, яку надалі використовую на фарби, альбоми, пензлі. Мені потрібно подавати декларацію?

– Так, такі доходи необхідно задекларувати і сплатити податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%). Декларація подається до 1 травня, а сплатити податок необхідно до 1 серпня.

Рекомендую для подання декларації використати електронний формат, скориставшись приватною частиною електронного кабінету. У режимі «ЕК для громадян» електронний сервіс «Податкова декларація про майновий стан і доходи» дозволяє сформувати декларацію та подати її з копіями первинних документів (якщо це необхідно). При складанні декларації в Електронному кабінеті здійснюється часткове автоматичне заповнення декларації на підставі ваших облікових даних, відомостей про отримані доходи, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб, і відомостей про обʼєкти нерухомого чи рухомого майна. Таким чином ви скоротите час при поданні декларації та мінімізуєте помилки при її заповненні.

Торік я брала кредит на купівлю квартири. Чи можу я зараз подати декларацію на податкову знижку, чи треба чекати, поки не виплачу всю суму?

– Ви можете повернути частину сплачених податків, скориставшись правом на податкову знижку. Таку знижку можна отримати щороку за одним іпотечним кредитом протягом 10 років починаючи з року, в якому об’єкт житлової іпотеки придбавається чи збудований об’єкт житлової іпотеки переходить у вашу та починає використовуватись як основне місце проживання. Але витрати мають бути підтверджені документами, такими, як платіжні документи, квитанції, розрахункові чеки, а також копії кредитного та нотаріально завіреного договору іпотеки.

За якою ставкою військового збору оподатковуються доходи, отримані у 2024 року, що зазначені в декларації?

– Ставка військового збору до задекларованих доходів застосовується в розмірі 1,5%.

Проте є виняток: за ставкою у розмірі 5% з оподатковуються отримані після 1 грудня 2024 року доходи від операцій з майном, доходи у вигляді вартості успадкованого чи отриманого в дарунок майна, що підлягають оподаткуванню згідно з положеннями Податкового кодексу (незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік).

Віта Іванчик зазначила, що, як показує практика, найбільшу активність у декларуванні доходів громадяни виявляють у квітні, напередодні завершення терміну подання декларацій. Тому вона звернулась до жителів області своєчасно виконати свій конституційний обов’язок  щодо декларування доходів, не відкладати звітування на останні дні, щоб не наражатись на штрафні санкції, а в разі потреби звертатись до податкових інспекцій і з’ясувати всі незрозумілі питання щодо порядку заповнення та подання декларації.  

Ірина МАТВІЙЧУК

  Читайте також: