fbpx
Доцільність генератора

Карантин зробив рівнян біднішими і агресивнішими

Діліться інформацією з друзями:

Пандемія коронавірусу, здається, поділила наше життя на «до» і «після». Неждана напасть змінила як суспільні цінності, так і самих людей. Не завжди, правда, на краще.

Про те, як працюється в епоху перемін об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, розмова нашого журналіста з керівником ГО «Рада голів ОСББ міста Рівне» Галиною ПОХИЛЬЧУК.

– Галино Петрівно, пандемія фактично поставила наше звичне буття з ніг на голову. Чи відчули на собі ці переміни об’єднання співвласників?

– Карантин, звичайно ж, негативно позначився на житті не лише ОСББ, а й практично кожного співвласника. Помітно впав рівень достатку. Втім, чимало людей відчувають відповідальність і вчасно сплачують внески на управління будинком. Наприклад, у моїх двох ОСББ утворилася невелика заборгованість, бо мешканці знають і бачать, на що здають гроші. Хоча, за великим рахунком, цих коштів (з розрахунку 3,50-4 гривні за квадратний метр) через тотальне подорожчання, вочевидь, замало. Щоб сьогодні утримувати будинок у належному стані, внески мали б бути на рівні від 5 до 7 гривень. А люди хочуть, щоб не тільки ліфт працював, скрізь лампочки горіли і в дворі підмітали, а й у під’їздах було чисто і затишно. Однак, аби зробити ремонт у під’їздах, скажімо, в ОСББ «Галицького-4», де мешканці сплачують по 4 гривні з квадрата, грошей із внесків не вистачає. Бо рахуйте: 1,50 гривні йде на ліфти, гривня – на світло, а ще ж є й інші витрати.


3400 грн заплатять штраф власники тварин, які не прибиратимуть за своїми улюбленцями

Опалення для рівнян ймовірно почне дорожчати вже в грудні


Настрій людей стає, м’яко кажучи, недоброзичливим. Недавно ми проводили збори з приводу того, що необхідно встановити загальнобудинкові лічильники на холодну і гарячу воду (теплові лічильники у нас в Рівному практично в усіх є). То люди так агресивно на це реагують, вважаючи, мабуть, що таку вимогу в нашому місті видумали чи то водоканал, чи то Рівнетеплоенерго. Хоча насправді це обов’язкова умова, передбачена законом про комерційний облік, який прийняли ще до карантину. Можливо, невдоволення мешканців викликало оголошення, де подається кошторис на суму 41 тисяча гривень, а не розписано, на що саме. Ось, для прикладу, до Ради голів ОСББ міста Рівне нещодавно звернулася голова правління об’єднання співвласників, якій порахували вартість встановлення лічильника на один під’їзд. Ціна самого вузла обліку становить 27 тисяч, а ще плюс робота. Обійдеться все разом, як не крути, близько 40 тисяч гривень. Просто все дуже подорожчало. Я порівняла вартість капітального ремонту десять років тому й нині. Сума зросла в понад десять разів. Було 129 тисяч, а стало мільйон 500 тисяч.

– Виходить, що нинішня ситуація вплинула й на реалізацією проєктів, які втілюються за підтримки міських програм?

– Люди не зібрали свою частку внеску. Як результат – майже 20 об’єднань співвласників відмовилися від участі в «муніципалці». Бувалі голови правлінь ОСББ, знаючи, як непросто зібрати з людей гроші, відразу взяли кредити. А ті, хто, ще не отримав банківської позики, просто сидять і чекають. Банк обіцяє почати видавати кредити з понеділка. Це при тому, що за позикою ОСББ звернулося ще в квітні. Із Програмою термомодернізації така ж картина.

– З якими питаннями зазвичай звертаються до громадської приймальні Ради голів ОСББ?

– З різними. До нас, скажімо, вже не раз навідувався 80-річний чоловік, який розробив свою методику оплати за опалення – сума повинна нараховуватися, виходячи з кількості ребер батарей у квартирі. Добре, а як бути тим, у кого в квартирі стоять сучасні батареї без ребер? Тобто люди приходять з усілякими питаннями. Нерідко й зі скаргами.

Крім того, ми організовуємо для всіх охочих (звичайно, нечисленними групами учасників із дотриманням усіх карантинних умов) зустрічі з керівниками і фахівцями підприємств, які надають комунальні послуги. Так, ми вже обговорювали питання встановлення загальнобудинкових лічильників на воду. У планах запросити когось із керівництва обленерго, щоб отримати всі компетентні відповіді на питання, що стосуються встановлення загальнобудинкових лічильників електропостачання. Адже закон про комерційний облік передбачає лише вузли обліку постачання тепла, холодної та гарячої води.

– На чому зараз зосереджує свою увагу ваша громадська організація?

– Насамперед на наданні консультацій. Я сказала б навіть здебільшого на захисті голів ОСББ від агресії, яка зумовлена тим, що люди сидять в ізоляції і не знають, на кого вилити накопичені негативні емоції. Разом з тим ми є своєрідним колегіальним органом, де разом обговорюємо актуальні проблеми, обмінюємося ідеями, шукаємо оптимальний вихід із кризової ситуації.

– Галино Петрівно, які ще, на перший погляд, незначні, а насправді суттєві проблеми існують в ОСББ?

– Справді, є очевидні і невидимі проблеми. Скажімо, проіржавіли труби – затоплює підвал. Є негаразди із системою опалення – холодно у квартирах. Дірявий дах – потерпають мешканці верхніх поверхів. Зіпсувався ліфт – усі ходять пішки. Все це на виду. Але є й інші, не менш важливі упущення чи недоліки. Так, скажімо, на сьогодні у старих будинках немає технічної документації. Тобто жодна з цих будівель не має плану електромереж, внутрішніх комунікацій. Ці документи слід відновлювати, провівши інвентаризацію. Як це зробити, за чиї кошти? Питання поки що відкрите. Але його рано чи пізно доведеться вирішувати.

Наступне. У Рівному нині нараховується майже 700 ОСББ. Якщо всі вони виявлять бажання реалізувати якийсь проєкт через муніципальну програму, то на це не вистачить усього міського бюджету. Тому, звісно, проводиться відбір проєктів. На мою думку, було б непогано, якщо б тим, хто вперше бере участь у «муніципалці», передбачили менший відсоток співфінансування. Адже є такі ціни, що до виділених із міського бюджету 800 тисяч гривень на виконання якогось великого ремонту доводиться ще майже половину такої суми збирати з квартир. А це, повірте, значні кошти.

Хочу зауважити, що в Рівному дуже хороші програми з підтримки ОСББ, таких більше ніде в Україні немає. Сподіваюся, що так буде й надалі.

Спілкувався Василь ГЕРУС 

Постійно бути в курсі новин вам допоможе наш Telegram