fbpx

Громадський бюджет стає досконалішим

Діліться інформацією з друзями:

Учетверте в нашому місті реалізується «Громадський бюджет». В рамках цього проекту ініціативні рівняни пропонують свої ідеї для покращення суспільного життя, а інші городяни голосують за них онлайн або спеціальними паперовими бюлетенями. Втілюють проекти-переможці коштом міської скарбниці. Отже, голоси віддали і порахували, переможців визначили.

Найбільше проектів, як і в попередні роки, було в категоріях «освіта» і «комунальне господарство». І саме вони здобули найактивнішу підтримку і будуть реалізовані наступного року. Звісно ж, це свідчить про їхню актуальність, а також про здатність авторів проектів згуртувати довкола своєї ідеї максимальну кількість небайдужих.

Як і торік, цього разу чимало проектів стосувалося благоустрою пришкільних територій і встановлення на них спортивних та інших об’єктів. Переможцями визнано 4 такі проекти, причому три з них стосуються ЗОШ № 13. Тут реконструюють зовнішнє освітлення, встановлять мініфутбольне поле та облаштують тренажерно-спортивний простір.

Досить цікаві проекти-переможці в галузі охорони здоров’я. Зокрема, у 2020 році в центральній міській лікарні має з’явитись інсультний центр, у громадських місцях встановлять автоматичні зовнішні дефібрилятори, а також створять центр для навчання домедичної допомоги.

Цікавий та корисний проект у категорії «Навколишнє середовище» – у місті створять систему збору і компостування відходів деревини (гілля, листя, трави). На виході планують отримувати біодобриво для міських зелених насаджень. Крім того буде встановлено кілька дитячих майданчиків, облаштовані сквери й зони відпочинку.

– Аналіз цьогорічного громадського бюджету дає можливість говорити про те, що триває процес його вдосконалення,– прокоментував секретар Рівнеради Сергій Паладійчук, який координує цей проект.– Ми рухаємося в тому ж ключі, що й країни Європи. Сама ідея, яка закладалася в громадський бюджет: активізація громади для консолідації і взаємодії з владою, цього року почала себе проявляти. Щодо проектів, які найбільше запам’яталися, відзначу ідею створення інсультного центру. Формально він не зовсім підпадає в категорію громадського бюджету, але для громади його існування вкрай важливе. Адже тема серцево-судинних захворювань і реабілітації дуже актуальна. Громада активізувалась і отримала позитивний результат. Цього року підтвердилася тенденція, що найбільш активними є представники освітньої галузі. Можливо, це й непогано. Можливо, будемо обговорювати питання, аби в майбутньому одна школа могла реалізувати по проекту на рік. Загалом результати позитивні.

Проекти-переможці будуть реалізовані у 2020-му. Кошти на них закладуть у міському бюджеті на наступний рік. Далі міські управління їх втілюватимуть: відбудеться проектування, експертиза, будуть отримані всі необхідні погодження, а де потрібно – проведуть тендери. Обов’язкові процедури можуть тривати від 2 до 4 місяців, тобто проекти почнуть практично реалізуватися не раніше від весни.

Наталія НИРКОВА

Мовою цифр

* 90 проектів на загальну суму понад 40 млн грн подали цього року рівняни на громадський бюджет. До безпосереднього голосування було допущено 77 проектів.

* Більшість авторів проектів – жінки (53%). Найбільш активними у написанні проектів були молоді люди віком від 26 років (понад 60% проектів).

* Найбільше проектів подано в категоріях: освіта (26%), комунальне господарство (21%), культура (17%) і спорт (14%). Жодного проекту не було заявлено в категоріях «енергозбереження» та ЗМІ.

* Майже 13,5 тисячі рівнян взяли участь у голосуванні. Найактивніше підтримували освітянські проекти.

* Переможцями визнано 19 проектів (8 великих і 11 малих). У тому числі 5 освітянських, 6 – зі сфери комунального господарства, по 3 – з охорони здоров’я та культури, по одному в категоріях «навколишнє середовище», а також «безпека і громадський порядок».