Фізична терапія, ерготерапія – одна з актуальних та затребуваних нині спеціальностей в усьому світі. Таких фахівців готують у навчально-науковому інституті охорони здоров’я НУВГП. Про особливості їхнього навчання та перспективи навчально-наукового інституту охорони здоров’я поспілкувалися з його директором, професором Ігорем Григусом.
– Ігоре Михайловичу, розкажіть, будь ласка, детальніше про спеціальність «Фізична терапія і ерготерапія».
– Фізична терапія та ерготерапія мають на меті поліпшити якість лікування, запобігти можливим ускладненням при різних захворюваннях і травмах. Крім того, вони покликані прискорити відновлення функцій органів і систем, тренування і загартовування організму, повернення працездатності, зменшення ймовірності інвалідизації. Нині ми маємо постійне збільшення чисельності постраждалих серед військових і цивільних громадян в зоні ООС на сході України. У багатьох із них є важкі поранення й ушкодження, які потребують негайної реабілітації і, насамперед, фізичної. Ерготерапія – це новий напрям, комплекс реабілітаційних заходів для осіб із порушеннями психічних або фізичних функцій організму, спрямованих на відновлення повсякденної діяльності людини з урахуванням наявних фізичних обмежень.
На спеціальність 227 «фізична терапія, ерготерапія» ми набираємо абітурієнтів не перший рік. Уже випустили багатьох бакалаврів та магістрів галузі знань 22 «охорона здоров’я». Наш інститут має ліцензії на підготовку за двома потужними спеціальностями: 227 «фізична терапія, ерготерапія» та з цього року буде 017 «фізична культура і спорт».
– Які рівні вищої освіти пропонує інститут і чи є державні місця?
– Ми готуємо бакалаврів, магістрів та єдині в регіоні – докторів філософії за спеціальністю 227 «фізична терапія, ерготерапія». Це третій (освітньо-науковий) рівень (ступінь доктора філософії) галузі знань 22 «охорона здоров’я». Є державні місця та навчання за кошти фізичних і юридичних осіб. До речі, цього року нашими студентами стали 13 іноземців.
– Яка база вашого інституту?
– До складу ННІОЗ входять три кафедри: кафедра здоров’я людини і фізичної реабілітації, кафедра медико-психологічних дисциплін, кафедра теорії та методики фізичного виховання. Маємо дві філії кафедри здоров’я людини і фізичної реабілітації, свій облаштований реабілітаційний центр, масажні кабінети, спортивну залу, сенсорну кімнату, лабораторію ерготерапії, нетрадиційних засобів оздоровлення, кабінет тайського масажу.
У студентів є можливість набувати навички на реальних пацієнтах. На нашій базі проводяться курси з різновидів масажу, а також східних технік оздоровлення. Для студентів з особливими потребами надаються безкоштовні реабілітаційні послуги і волонтерська підтримка.
Враховуючи високий рівень організації навчального процесу, інститут охорони здоров’я готує фахівців, здатних вирішувати сучасні проблеми фізичної терапії та ерготерапії, розробляти науково-обґрунтовані проекти з оздоровлення населення та реабілітації пацієнтів з різними нозологіями. На базі реабілітаційного центру при інституті проводяться семінари і практичні заняття із стретчінгу, аеробіки, курси тайського масажу. Працюють наукові гуртки, спортивні секції, проводяться змагання серед викладачів та студентів, організована волонтерська робота, художня самодіяльність. Студенти за потреби забезпечуються проживанням у гуртожитку, в тому числі й заочники на час сесії.
– Розкажіть про ваших викладачів, Ігоре Михайловичу.
– Тільки у нас на Рівненщині працюють штатні два доктори наук, професори, кандидати наук з фізичної реабілітації. Усі регулярно навчаються на курсах підвищення кваліфікації в Україні та за кордоном. Мають публікації в журналах, які індексуються в наукометричних базах Scopus і WebofScience, є авторами посібників та методичних вказівок. Зокрема, я є членом Наукової ради МОН України секції 19 «педагогіка, психологія, проблеми молоді та спорту», експертом НАЗЯВО, під моїм керівництвом захищено сімох кандидатів наук та двох докторів наук за спеціальністю 24.00.03 «фізична реабілітація». Був офіційним опонентом восьми кандидатських та трьох докторських дисертацій.
Наш колектив молодий – шість наших випускників-магістрів працюють в Інституті охорони здоров’я. Ми єдині на Рівненщині, у кого є аспірантура – ліцензія на підготовку докторів філософії зі спеціальності 227 «фізична терапія, ерготерапія».
– Ігоре Михайловичу, чи налагоджена у вас співпраця з європейськими закладами вищої освіти?
– Ми тісно співпрацюємо в рамках підписаних угод з вищими навчальними закладами Польщі вже тривалий час. Міжнародні семінари та тренінги – це частина нашої роботи. Ми часто їздимо до Польщі. Наші викладачі там стажуються, покращують свої професійні навички. Для студентів це можливість академічної мобільності. Є у нас програма, за якою студенти можуть один семестр безкоштовно навчатися у Польщі, їм зараховуються предмети, які вони там вивчають; можливе навчання за подвійним дипломом. Під час літніх канікул студенти проходять практику в м. Гданьськ у реабілітаційних центрах, де набувають практичних навиків впровадження програм фізичної терапії за європейськими стандартами.
Ось нещодавно наші викладачі повернулися з Польщі. Розпочалося чергове довготривале очно-дистанційне підвищення кваліфікації, розглядалася можливість перспективного галузевого розвитку в рамках спільних проектів та грантів. Відбулося ознайомлення з роботою центру охорони здоров’я – клінікою Rehasport, яка співпрацює з Національним фондом охорони здоров’я Польщі з 2010 року. Rehasport є однією із 42 світових баз, ліцензованих FIFA для реабілітації спортсменів міжнародного класу. А тому такий міжнародний обмін є особливо цінним.
– Ігоре Михайловичу, де працюють ваші випускники?
– Випускники спеціальності «фізична терапія, ерготерапія» отримують дипломи державного зразка, що дає їм право працювати в лікувально-профілактичних закладах (лікарнях, медичних і реабілітаційних центрах, госпіталях, диспансерах, поліклініках), санаторно-курортних закладах, а також спортивно-оздоровчих установах усіх форм власності (навчально-спортивних комплексах, спортивних клубах), науково-дослідних інститутах та закладах вищої освіти відповідного профілю. Наші випускники уже успішно працюють в Україні та закордоном. Зокрема, у Закладі дошкільної освіти компенсуючого типу (спеціальний) «Центр Пагінець», Рівненському навчально-реабілітаційному центрі «Особлива дитина», Лікувально-реабілітаційному центрі «Реавіта», фітнес-центрі «E.G.O. Club», інклюзивно-ресурсних центрах та лікарнях. Також асистентами кафедри та старшими лаборантами в нашому інституті. За кордоном є працевлаштовані у Польщі та Німеччині.
Знання і досвід наших викладачів, практика за кордоном є запорукою якісної освіти, а в майбутньому – отримання хорошої роботи. Адже найкращі інвестиції – це інвестиції у навчання, переконаний.
Спілкувалася Аліна БУДАФЕНКО
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»