У жовтні-листопаді в Україні очікують пік захворюваності на грип та ГРВІ, хоча зараз грипу в країні ще немає. Але це не значить, що він не прийде, попереджають епідеміологи. Про це пише BBC News Україна
Яким буде новий епідемічний сезон, які типи грипу можуть прийти до України й як поєднати вакцинацію від грипу та щеплення від коронавірусу, розповіли у Центрі громадського здоров’я.
Грип пішов, але повернеться
Минулої зими грипу в Україні майже не було. Через це епідемічний сезон 2020-2021 років називають унікальним.
Експерти вважають, що на зникнення грипу вплинув карантин та обмежувальні заходи, адже ковід та грип передаються схожими шляхами.
“Фактично, грип зник і зараз його циркуляція не спостерігається. Чи ковід посунув грип? Дослідження тривають і однозначної відповіді немає. Є гіпотеза, що інфікована ковідом людина не може інфікуватися грипом”, – розповіла на брифінгу у Києві Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду ЦГЗ.
Грипу наразі в Україні не фіксують, але українці масово хворіють на віруси респіраторної групи. Кількість хворих зростає щотижня.
За минулий тиждень на ГРВІ захворіло близько 200 тисяч українців, що на половину більше, ніж за тиждень до цього. Незабаром може початися епідемія ГРВІ, прогнозує епідеміолог.
“Якщо говорити про майбутній прогноз, то, на жаль, він невтішний. Захворюваність і далі буде зростати”, – розповіла пані Кошалко.
Пік захворюваності на грип та ГРВІ прогнозують на жовтень-листопад.
Поєднання гострих респіраторних вірусних інфекцій, вірусів грипу та Covid-19, за словами експертки, може призвести до дуже невтішної ситуації.
Вона радить не розслаблятися і продовжувати носити маски, дотримуватися дистанції, а ще обов’язково вакцинуватися.
Як захистити себе від грипу?
Ліків проти грипу не існує, є лише симптоматичне лікування. Тому щороку потрібно вакцинуватися, бо штами грипу змінюються.
“Вакцинуватися необхідно кожного року, щоб захистити себе і своїх близьких від важкого перебігу захворювання. Вакцинація – це найдієвіший інструмент, який вже 50 років використовують у світі”, – каже Олександр Заіка, завідувач відділу імунізації ЦГЗ.
Вакцинація від грипу є не обов’язковою, а рекомендованою.
Проте її дуже радять робити всім, особливо людям з груп ризику – це вагітні жінки, люди старші 60 років, діти від 6 місяців, людям, які мають супутні захворювання.
Організм виробляє захист через 14 днів після вакцинації.
Які є вакцини від грипу?
Цьогоріч ВООЗ прогнозує циркуляцію в Україні таких вірусів грипу:
- вірус, подібний A/Victoria/2570/2019 (H1N1)pdm09;
- вірус, подібний A/Cambodia/e0826360/2020 (H3N2);
- вірус, подібний В/Washington/02/2019 (лінія B Victoria);
- вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).
Саме ці штами увійшли до складу чотиривалентних вакцин проти грипу, які будуть використовувати у цьому епідсезоні.
В Україні доступні три види вакцини Джісі Флю Квадривалент (Південна Корея), Ваксігрип Тетра (Франція) й Інфлувак Тетра (Нідерланди).Очікується, що цього сезону в Україну привезуть 1,25 млн доз вакцини.