fbpx

Для рівненських садочків придбали компостери

Діліться інформацією з друзями:

Навчатися та випробовувати на практиці те, чому навчилися. Саме так в кількох школах і дитсадках Рівного втілюватимуть проєкт «Освіта для збереження клімату», запропонований Екологічним центром ПДМ.

Невдовзі в навчальних закладах встановлять компостери, придбані коштом Міського фонду охорони навколишнього середовища. У них перероб­лятимуть опале листя на біогумус.

Ні для кого не секрет, що проблема збору та утилізації опалого листя, сухої трави та іншого садового сміття є досить гострою. Адже чимало господарів спалюють такі відходи. Такі кроки не лише загрожують поширенням пожеж на інші об’єкти, а й суттєво забруднюють повітря.


Заява про екологічні наслідки

Рівнян закликають до флеш-мобу проти знущання над тваринами


– Зміни клімату внаслідок життєдіяльності людини стали проблемою глобальною. Однак хибною є думка, що це відповідальність лише промислових виробників чи великих компаній. Кожен із нас впливає на довкілля, тож саме від нас залежить, яким буде цей вплив, – наголосив заступник міського голови Рівного Сергій ВАСИЛЬЧУК. – Основні кроки, які здатні поліпшити стан навколишнього середовища, відомі: енергозбереження та розвиток альтернативних джерел енергії, вдосконалення транспортних систем, вторинна переробка відходів, розширення зеленого простору в містах тощо. Важливо не лише змінювати підходи, а й навчити дітей, які житимуть завтра. Вони мають знати, як можуть вплинути на процеси. А найголовніше – їм слід дати практичний досвід, як застосовувати отримані знання. Саме тому ми постійно співпрацюємо з екологічним центром ПДМу і підтримуємо їхні проєкти. Цього року наголос зроблено на поводженні з органічними відходами.

Звісно ж, суттєва складова проєкту – просвітницька. Заплановані численні тренінги, лекції та консультації. Але є й практична. Вихованці Екологічного центру ПДМу та кількох навчальних закладів міста зможуть вивчити та попрактикуватися в царині компостування органічних відходів. Зокрема, опалого листя, сухої трави тощо. У рамках проєкту для ПДМу та трьох садків (№№ 33, 40, 42) і шкіл (№№ 8, 19, 23) придбали компостери. Тож учні разом із педагогами збиратимуть опале листя, завантажуватимуть його у пристрій для компостування та зможуть спостерігати за усіма етапами процесу створення біогумусу. Отримане органічне добриво зможуть використовувати в навчальних закладах для власних потреб (для підживлення рослин).

– Це цілий освітній проєкт, який дасть можливість дітям побачити усі деталі процесу компостування органічних відходів, дізнатися про цінний продукт для людини, як корисно для довкілля переробляти відходи, а не спалювати їх чи вивозити на сміттєвий полігон, – наголосила керівниця Екологічного центру ПДМ Ірина КУРОЧЕНКО. – Цьому передували зустрічі з керівниками освітніх закладів, погодження на участь у проєкті. Нині ми навчаємо педагогів. Невдовзі обладнання привезуть до Рівного і за тиждень-півтора його встановлять у школах і дитсадках. Тут будуть проводитися практичні заняття. Одна зі складових – розмальовка «Таємниці життя черв’яків». Адже саме вони відіграють важливу роль в утворенні компосту. Із цією розмальовкою і на практичних заняття дітям і школярам буде простіше зрозуміти інформацію. Ми сподіваємося, що учасники проєкту будуть постійно контролювати процеси у компостерах, перемішувати, додавати воду чи спеціальну рідину. Ці прилади будуть двосекційні. Одна із секцій буде встановлена на вулиці, інша – в приміщенні. Адже процеси там відбуваються при плюсовій температурі. Однак (якщо взимку будуть морози) черв’яки загинуть. Ми розраховуємо на те, що діти поділяться здобутими знаннями зі своїми батьками та спонукатимуть їх свідомо ставитися до відходів. Це невеликий, але важливий крок для формування правильного розуміння змін клімату і впливу на довкілля.

Автори проєкту готові до труднощів і переконані, що це невелике починання невдовзі може змінити підхід до органічних відходів на рівні міста. Тим більше, що міське комунальне автотранспортне підприємство 1728, яке займається сміттям у Рівному, вже теж готується до переробки на біогумус опалого листя та сухої трави. На сміттєвому полігоні відведена окрема ділянка для компостування цих відходів, – повідомили з відділу екології.

До речі, для налагодження сучасної системи поводження з органічними відходами у Рівному було розроблено проєкт «Онлайн платформа логістики та переробки органічних відходів у місті Рівне». Автори – науковці з Національного університету водного господарства та природокористування та КАТП-1728. Його головним завданням було впровадження у місті системи переробки відновної біомаси (опале листя, скошена газонна трава, зелені відходи приватної забудови тощо). До речі, науковці з нашого «водника» займаються цим питанням ще з 2016 року та мають напрацьовані технології для переробки різних складових органічних відходів.

– На жаль, на Громадському бюджеті цьогоріч проєкт не набрав необхідної кількості голосів. Однак це не означає, що ми відмовляємося від цієї ідеї. Просто будемо шукати інші способи її втілити. Адже це надзвичайно важливо для чистішого довкілля,

– зазначила начальниця відділу екології міського управління економіки Валентина ВЕРЕМКО.

Наталія НИРКОВА