Важко знайти сферу діяльності й професію, яка була б настільки близькою до людини та її потреб, як соціальна робота. Дехто вважає, що соціальні працівники взаємодіють лише з людьми у складних життєвих обставинах. Проте соціальна робота має значно ширший і глобальний вимір. Соціальна робота – це практично орієнтована галузь на забезпечення соціального благополуччя та соціальної справедливості, розвитку людського потенціалу, сприянням здоровій комунікації між людьми.
День працівника соціальної сфери в Україні відзначають у першу неділю листопада. Це професійне свято, яке по праву належить тим, хто виявляє милосердя, створює добро не тільки зі службового обов’язку, а й за велінням совісті та покликом душі. Це свято – данина шани всім людям самовідданої, невтомної і наполегливої діяльності, яка є запорукою вирішення соціальних питань і стабілізації життєвого рівня населення.
Територіальний центр соціального обслуговування у Рівному
У Рівненській територіальній громаді така важлива робота виконується Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Рівне (вул. Дубенська, 27/29), який створений у 1994 році. З 1994 по 1997 роки тут працювали два відділення соціальної допомоги вдома, якими обслуговувалися близько тисячі одиноких непрацездатних громадян.
Нині в установі налічується 144 працівники, які є фахівцями своєї справи та вміють розв’язувати проблеми людей. Це осередок надії для непрацездатних осіб, яким потрібна не лише допомога у веденні домашнього господарства, супроводу в лікарню, аптеку, на ринок, надання допомоги в оплаті комунальних послуг, в оформленні субсидії тощо, а й заклад, який є віддушиною для старшого покоління, щоб організувати своє життя в нових умовах, зберегти активні позиції, заповнити культурний дефіцит. Цілеспрямована діяльність установи спрямована на підтримку їхніх можливостей та розвиток потенціалу, створення умов для вільного різноманітного спілкування літніх громадян пенсійного віку, а також доступ до занять з фізичної активності, творчістю, задоволення їхніх пізнавальних та культурних інтересів, збереження та підвищення загального інтелектуального рівня. Організація дозвілля літніх громадян у таких випадках передбачає єдність праці, побуту і відпочинку. Позитивне життя можливе в тому випадку, коли літня людина знайде можливість реалізувати накопичений досвід у значущій для інших справі. При цьому вкласти у неї частинку своєї мудрості та індивідуальності.
Структурні підрозділи терцентру
В установі функціонують такі структурні підрозділи:
- апарат Територіального центру;
- відділення соціальної допомоги вдома № 1;
- відділення соціальної допомоги вдома № 2;
- відділення соціальної допомоги вдома № 3;
- відділення організації надання адресної натуральної допомоги;
- відділення денного перебування.
На отримання соціальних послуг мають право особи:
- похилого віку;
- з інвалідністю, які досягли 18-річного віку, (далі – особи з інвалідністю);
- з частковою або повною втратою рухової активності;
- з хворобами, що потребують тривалого лікування (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності але не більше, як на чотири місяці);
- які перебувають у складних життєвих обставинах у зв’язку з безробіттям і зареєстровані в Державній службі зайнятості як такі, які шукають роботу, а також у зв’язку зі шкодою, заподіяною пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією (і мають на своєму утриманні дітей, дітей з інвалідністю, осіб похилого віку, осіб з інвалідністю), малозабезпеченістю.
Завдяки великому досвіду роботи команди працівників наша установа безперебійно та якісно надає соціальні послуги, а особливо зараз, у період дії воєнного стану.
Люди поважного віку добре знають установу на Дубенській, 27/29. Це їхній дім, куди вони можуть прийти за підтримкою. Ніякі грошові виплати не сходять за людину в магазин, якщо болять ноги, не забезпечать мінімальне соціальне обслуговування, не звеселять душу та не нададуть їй надію на краще життя.
Майже тридцять років працює рівненський терцентр
Майже три десятиліття роботи працівників установи – це надання різних видів соціальних послуг (догляд удома, соціальна адаптація, соціальна профілактика, консультування, натуральна допомога, транспортні послуги, представництво інтересів, інформування, екстрене (кризове) втручання). Наше безпосереднє завдання – виявляти таких людей (громадянам, які через свій поважний вік, інвалідність, певні хвороби та інші соціальні проблеми, опинилися в складних життєвих обставинах та самостійно не можуть з них вийти), допомагати подолати ці обставини, а за можливості й запобігати їх виникненню. Кожного дня працівники установи допомагають цим людям розв’язувати життєві проблеми. Дбають про те, щоб отримувачі послуг були доглянуті, нагодовані, поліковані. Щоб у їхніх помешканнях завжди було прибрано і підопічні не почувалися самотньо.
У 2022 році надано послугу екстреного (кризового) втручання 5979 внутрішньо переміщеним особам, які прибули з різних регіонів України, де ведуться бойові дії.
Відділеннями соціальної допомоги вдома надано послугу «Догляд удома» 1464 громадянам.
Соціальна послуга натуральної допомоги надана відділенням організації надання адресної натуральної допомоги 1964 особам (забезпечення продуктовими наборами, одягом і взуттям б/в, засобами гігієни, безкоштовними обідами, надання послуг перукаря, пошиття та ремонту одягу, ремонту взуття, сантехніки, заміна та ремонт дверних замків та ін.).
А також – транспортні послуги з перевезення громадян до медичних закладів, проведення оцінювання потреб осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах, доставка готових обідів, ліків, товарів першої необхідності, продуктових пакетів та іншого.
Послуга соціальної адаптації надана відділенням денного перебування 1547 особам.
При відділенні денного перебування функціонує Університет третього віку з факультетами «Здоров’я та лікувальна фізкультура», «Культурно-мистецький». Організована робота гуртків, клубів «Здоров’я» та «Активне довголіття». Навчання проводять волонтери з числа викладачів, студентів вищих навчальних закладів міста. Запрошуються професіонали (працівники бібліотек, медичні працівники тощо), фахівці Територіального центру або отримувачі соціальних послуг, котрі мають певний досвід у викладанні та бажання поділитися набутими знаннями. Вони також беруть активну участь у житті Територіального центру та міських подіях.
Слухачі Університету завжди долучаються до проведення різних заходів: концертних програм, фестивалів, виставок, відвідують концерти, вистави, музеї, екскурсії в зоопарк тощо.
Підтримка терцентру рівненьким керівництвом
Безумовно, всі ці здобутки установи були б неможливими без підтримки керівництва міста, Департаменту соціальної політики та благодійних організацій. Завдяки їм отримувачі соціальних послуг були забезпечені продуктами харчування, гігієнічними наборами, солодкими подарунками. Проводяться лекції, організовуються святкування визначних та пам’ятних подій.
Соціальний працівник – це не професія, а покликання. Це люди з доброю душею і щедрим серцем. Вони взаємодіють з великою кількістю людей. А це означає, що треба вміти слухати і мати велике бажання допомагати потребуючим. Працівник соціальної сфери – це людина яка дає віру, надію та впевненість у завтрашньому дні людям поважного віку. Це янголи-охоронці, які приходять у найважчі моменти життя. Часом їм доводиться протистояти серйозним викликам, проте вони не втрачають любові та оптимізму і готові ділитися своїм особистим часом, щоб дати пораду, практичну допомогу чи морально підтримати нужденних, просто вислухати їх.
Вітаємо всіх працівників соціальної сфери з професійним святом, дякуємо передусім за професіоналізм, доброту та чуйність. Зичимо усім міцного здоров’я, наснаги, довголіття, оптимізму і невичерпної енергії.
Лариса СТЕПАНЮК, директорка Територіального центру соціального обслуговування населення
Читайте також: Проєкт «єРобота» допоміг стоматологині з Рівненщини здійснити мрію
- Громада з Рівненщини зібрала Різдвяні посилки для захисників (ФОТО)Напередодні Різдва Христового Бугринська громада об’єднала зусилля, щоб підтримати наших захисників, які щоденно стоять на варті спокою країни. Завдяки спільним старанням було зібрано 85 різдвяних посилок, наповнених любов’ю, турботою та щирими побажаннями.