fbpx

Дефіцит товарів поглинає світ

Діліться інформацією з друзями:

У всьому світі споживачі та підприємства стикаються з нестачею різноманітних товарів – від кави до вугілля.

В основному причиною є порушення ланцюгів постачання, спричинені пандемією Covid.

Але є багато інших факторів, і наслідки відчуваються по-різному, повідомляє кореспондент BBC Деніел Кремер.

Китай: вугілля, папір

Складна ситуація у Китаї завдала удару по споживачах та компаніях як у самій країні, так і за кордоном.

Проблема головним чином є наслідком енергетичної кризи, під час якої понад 20 провінцій зазнали відключення електроенергії. Понад половину потреб в електроенергії країна забезпечує завдяки вугіллю, яке подорожчало у всьому світі. Ці витрати не можуть перекласти на китайських споживачів через жорстке обмеження цін, тому енергетичні компанії скорочують виробництво.

Докторка Мейдан каже, що видобуток вугілля також постраждав від нових перевірок безпеки на шахтах, посилення екологічних правил та нещодавніх повеней.

Це означає, що навіть у міру зростання попиту на китайські товари, фабрики просять скоротити споживання енергії або закрити на кілька днів.

США: іграшки, туалетний папір, корм для тварин

На Різдво “будуть речі, які люди не зможуть отримати”, – попередив чиновник Білого дому.

Йдеться про запаси іграшок, а також предметів першої необхідності, таких як туалетний папір і вода в пляшках, новий одяг і корм для домашніх тварин.

Частково причина в проблемах в портах США. Чотири з 10 морських контейнерів, які надходять в США, проходять через два порти – в Лос-Анджелесі і Лонг-Біч, штат Каліфорнія. В один з вересневих днів рекордні 73 кораблі мусили стояти в черзі у порту Лос-Анджелеса. До Covid було незвичним, якщо чекав більш ніж один. Обидва порти тепер працюють цілодобово і без вихідних, щоб знизити тиск.

У деяких випадках нестача також викликана постійними проблемами, пов’язаними з Covid в інших країнах. Американський гігант спортивного одягу Nike, наприклад, виробляє багато своєї продукції в країнах Південно-Східної Азії, таких як В’єтнам, де заводи закрили.

Індія: автомобілі та чіпи, вугілля

Виробництво автомобілів найбільшого індійського виробника автомобілів Maruti Suzuki різко впало, почасти через глобальну нестачу комп’ютерних мікросхем. Вони керують такими функціями, як живлення двигуна та екстрене гальмування. Дефіцит викликаний порушеннями ланцюгів постачання, пов’язаними з пандемією, в таких країнах, як Японія та Південна Корея.

Світовий попит на чіпи, які також використовують в телефонах і комп’ютерах, вже ріс до пандемії через впровадження технології 5G. Перехід до роботи вдома привів до чергового зростання попиту, оскільки людям потрібні робочі ноутбуки або вебкамери.

Брак компонентів, які надходять до Індії, посилюється збоями в енергопостачанні самої країни. Запаси вугілля опинилися на небезпечно низькому рівні. Економіка відновилася після другої смертоносної хвилі COVID-19 в Індії, що призвело до збільшення попиту на енергію. Але світові ціни на вугілля зросли, а імпорт Індії впав.

На думку експертів, зростання цін на електроенергію також завдасть удар по бюджету родин в Індії. Висока інфляція означає, що ціни на товари першої необхідності, такі як харчові продукти, вже збільшилися.

Бразилія: кава та вода

Найсуворіша посуха в Бразилії майже за століття частково є причиною невтішного врожаю кави в цьому році. У поєднанні з морозами і природним циклом врожаю це призвело до значного падіння виробництва кави.

Проблеми для виробників кави поглиблюються високими транспортними витратами і нестачею контейнерів.

Їхні зростаючі витрати позначаться по всьому світу, оскільки Бразилія є найбільшим виробником і експортером кави.

В міру зростання цін на енергоносії влада просить людей обмежити споживання електроенергії, щоб уникнути відімкнень.