fbpx

Чи здатні діти спілкуватися з янголами і бачити Бога, – розповів рівненський священик

Діліться інформацією з друзями:

Побутує думка, що вустами дитини промовляє Господь. А Святе Письмо повчає: будьте, як діти, бо лише чистим серцем побачите Бога. Та й чи не кожен бодай раз пересвідчувався, як бере за живе молитва, яку лепече малюк. Чи справді діти здатні спілкуватися з янголами і бачити Бога?

– У цьому немає сумнівів, бо ще Спаситель казав, що дитина з незатуманеними знаннями про гріховний світ чистим серцем бачить Бога, спілкується з Ним і прямує в Царство Небесне, – каже настоятель храму Всіх Волинських Святих (м. Рівне) протоієрей Михаїл Жаровський. – Дитяча щирість і чистота, безумовно, сприяють тоншому сприйняттю духовного світу. Таких прикладів в історії Церкви, святих людей дуже багато. Чимало їх і в житті віруючих. Господь чекає від нас дитячої щирості. Вона і є запорукою єднання з Ним. Це аксіома духовного життя.

– Отче, існують різні думки з приводу того, коли необхідно розпочинати духовне життя дитини…

– Воно повинно розпочатися ще у лоні матері. Дитина відчуває духовну атмосферу, в якій живуть її батьки. Тому дуже приємно бачити майбутніх матерів у храмі. Вони створюють надійну основу для майбутнього життя. У віруючій сім’ї малюк з ранніх літ сприймає молитву як щось саме собою зрозуміле, органічно притаманне тому світові, що відкривається перед ним. Молитва читається зранку і ввечері, до і після їжі, перед прогулянкою, сном. Дитина це чує і сама цьому вчиться. Їй уже з двох років необхідно прививати поняття про Бога як Джерело життя, всіх благ і добра, і починати вчити Йому молитися. Нехай малюк на все життя засвоїть, що першим його рухом після пробудження є хресне знамення, перші слова – хвала Творцю («Слава Тобі, Господи, слава Тобі!»), перша бесіда – молитва. Адже дитина в такому віці вже вміє щось просити у батьків, то чому вона не здатна в Отця Небесного вимолити тих чи інших благ?

– Яким першим молитвам потрібно вчити дитину?

– Зазвичай діти вчаться молитви з «Богородиці». І не дивно, бо Мати Христа – Мати всього християнського світу. Та й діти найчастіше першим промовляють слово «мама». Водночас у молитовному правилі малюків повинні стати слова подяки Богу, прохання Його про благословення, подання здоров’я. На практиці це відбувається, коли мама чи тато стає з дитинкою на коліна перед образом Спасителя, Божої Матері та промовляє прості слова, які малюк повторює. Разом з тим, є дитячі молитви, які легко запам’ятати. Наприклад:

Боже, Господи Ісусе,
На колінцях я молюся.
Всі гріхи мені прости
І від лиха захисти.
Просвіти моє серденько,
Щоби вчився я гарненько,
Щоб у школі і удома
Не робив я зла нікому,
Щоби тата шанував,
Щоб матусі помагав!
Щоб жили ми всі здорові,
Завжди в мирі та любові. Амінь.

Чимало дітей залюбки вчать молитву, в якій спілкуються зі своїм янголом-охоронцем:

Мій Янголе святий,
Небесний друже мій!
Веди мене до Бога,
Бо це – моя дорога.
Щодня мене пильнуй,
Від злого духа порятуй,
Я хочу свято жити
І Богові служити. Амінь.

Повірте, молитва в устах малюка є настільки зворушливою, що саме ця молитва є найсвятішою.

– Отче, а яким чином можна стимулювати дітей вчити молитви, адже вони не завжди проявляють до цього бажання?

– В жодному разі не варто примушувати дітей «зубрити» молитви. Щоб пробудити їх сумління до молитви, треба наводити їм приклади, коли щире дитяче звертання до Бога супроводжувалося справжніми дивами. Наприклад, такий реальний випадок, який стався в дитинстві з преподобним Олександром Свірським. Йому, як і преподобному Сергію Радонезькому, не давалася грамота. Це дуже пригнічувало юнака. Одного разу він зі слізьми молився у храмі, просячи в Господа допомоги, і почув голос: «Встань, ти одержав те, що просив». З того часу Олександр Свірський почав легко засвоювати книжну мудрість… І таких прикладів безліч. В тому числі й у повсякденному житті.

Розмову вела Ірина ВАСИЛЮК