Праця неповнолітніх: до 14-і річного віку не допускається за жодних умов
З метою недопущення порушень законодавства при використанні праці неповнолітніх Управління інспекційної діяльності у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці проводить ряд заходів. Сюди входить і надання консультацій з питань трудового законодавства та безпеки праці у період воєнного стану, праці неповнолітніх, недопущення використання їхньої примусової праці та інше.
Хто вважається неповнолітнім
Так статтею 32 Цивільного кодексу України встановлено, що неповнолітніми вважаються особи віком від 14 до 18 років. За загальним правилом прийняття на роботу осіб, молодших 16 років, не допускається. Як виняток, за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть прийматися на роботу особи, котрі досягли 15 років.
Згідно зі ст. 188 КЗпП України для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається працевлаштування учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, котрі досягли 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює. Також звертаємо увагу, що праця осіб, молодших 14 років, взагалі не допускається за жодних умов.
З неповнолітніми працівниками трудові договори обов’язково укладаються в письмовій формі.
На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їхнього народження.
Забороняється застосування праці осіб, молодших вісімнадцяти років, на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
Забороняється також залучати осіб, молодших вісімнадцяти років, до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Усі особи (молодші вісімнадцяти років) приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов’язковому медичному огляду.
Забороняється залучати працівників, молодших вісімнадцяти років, до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.
Тривалість робочого часу
Пунктом 1 частини першої ст. 51 КЗпП України передбачено, що для неповнолітніх працівників встановлена скорочена тривалість робочого часу:
- особам від 16 до 18 років – до 36 годин на тиждень (включно);
- особам від 15 до 16 років – до 24 годин на тиждень (включно);
- учні віком від 14 до 15 років, котрі працюють під час канікул, можуть працювати не більше ніж 24 години на тиждень.
Заробітна плата працівникам, молодшим вісімнадцяти років, при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.
Відповідно до ст. 75 КЗпП України та частини восьмої статті 6 Закону України «Про відпустки» для неповнолітніх працівників, котрі не досягли вісімнадцятирічного віку, тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день. Щорічна основна відпустка повної тривалості надається неповнолітньому працівникові за його бажанням у зручний для нього час.
Михайло СЕМЕНЮК, головний державний інспектор відділу з питань праці
Читайте також: Майстриня з Донеччини виготовляє в Рівному іграшки Перемоги
- У спортивному ліцеї на Рівненщині харчі закупляли за завищеними цінамиВ Обласному спортивному ліцеї в м. Костопіль Рівненської обласної ради продукти закупляли за завищеними цінами, що призвело до втрати ресурсів на суму 254,6 тис. грн. Таке фінансове порушення виявили аудитори Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області під час проведення…