fbpx
День державного прапора України

День державного прапора України

Діліться інформацією з друзями:

Червоно-чорний прапор України асоціюється із боротьбою за незалежність. Коли з’явився червоно-чорний прапор і що він символізує.

Поруч із синьо-жовтим прапором в Україні часто використовується червоно-чорний прапор України. Він асоціюється із боротьбою за незалежність. Звідки ж взявся червоно-чорний прапор.

Про це повідомляє  регіональне управління Сил ТрО “Північ” Збройних Сил України.

Восени 1916 року бійці Легіону Українських січових стрільців (“усусуси”) переживали важкі часи. Після боїв із російськими царськими військами під Бережанами (Тернопільщина) з понад тисячного легіону вціліли дев’ятеро старшин-офіцерів і 444 стрільців-рядових. Їх перевели в тил для поповнення й вишколу. Командант сотні кінноти Лев Лепкий (у мирний час літератор) узявся підняти бойовий настрій побратимів і вирішив створити орден — “лицарський стан”, який офіційно називався “Лицарство Залізної Остроги”. Метою було “насталювання характерів і плекання товариської культури”. Члени ордену носили відзнаку (кокарду) – червоно-чорну пов’язку із зображенням шпори. Серед лицарів залізної остроги були багато відомих громадсько-політичних діячів, науковців, поетів, митців, лікарів.

Вплив Стефаника на популяризацію прапора

Згодом, у міжвоєнний період, червоно-чорну символіку підхопили пластуни. У 1927 році був створений курінь пластунів “Орден Залізної Остроги” (ОЗО), який прийняв ідеї стрілецького “Лицарства Залізної Остроги” і традиції, зокрема червоно-чорну символіку. Пластовий курінь “Лісові чорти” теж мав червоно-чорну символіку. Найбільше прапор “Лісових чортів” знаний з пісні “Гей-гу, гей-га”, написаної Тарасом Крушельницьким:

Прапор червоно-чорний – це наше знамено,

Червоне – це кохання, а чорне – пекла дно…

Усі дівчата знають пекельні барви ці,

Забути їх не можуть… Чорти ми лісові!

Гей-гу, гей-га! Чорти ми лісові!

Вплинула на популяризацію червоно-чорної символіки і новела Василя Стефаника “Сини”, написана влітку 1922 р. ОУНівці, які боролись за незалежність України, використовували трактування Стефаника: “Україна – це земля, наша родюча, чорна, найбагатший у світі чорнозем, за який проливали кров найкращі сини України. Українська земля – чорного кольору, а кров борців, що йшла “відбирати її від ворога” – червона. А хіба ж поєднання цих кольорів – червоного і чорного – не символічне визначення України – України, що бореться?”.

У 1920-1930-х роках ОУН та її попередниця, Українська Військова Організація (УВО), використовували в діяльності національний синьо-жовтий прапор. “Під синьо-жовтим прапором свободи з’єднаєм весь великий нарід свій” — такі слова є і в марші ОУН (зараз це Марш української армії).

Розробка нової символіки

Після розколу ОУН, Революційний Провід ОУН(б) взявся за розробку нової символіки. У 1941 році на ІІ Великому Зборі ОУН було затверджено новий прапор ОУН червоно-чорний. “Земля і кров” — таке було значення кольорів. Затверджено було і нову відзнаку, яка також була в червоно-чорних кольорах.

В інструкціях для похідних груп “Боротьба й діяльність ОУН під час війни” вказано, що після проголошення української державності на всіх видних місцях, насамперед будівлях державних установ, вивішувати тризуби, національні і організаційні прапори, себто синьо-жовті та червоно-чорні.

В українських підпільних виданнях “Народ в боротьбі. Революційний довідник” (1947), “Початковий вишкіл українського революціонера” (Львів, 1949) та “Український юнак-революціонер іде” (1949) було вказано:

“Прапор українського народу є синьо-жовтого кольору. Синій колір відображає голубе українське небо, а жовтий колір – золоте гаряче українське сонце. Ці кольори віддають ясний, життєрадісний, волелюбний зміст духовости українського народу. Прапор української національно-визвольної революції є червоно-чорний. Червоний колір означає героїзм, посвяту і бойовість, це символ гарячої червоної української крови, а чорний колір – працьовитість і наполегливість, це символ труду і землі нашого народу. Червоно-чорний революційний прапор – це символ безупинної героїчної боротьби за українську землю”.

УПА не мала якихось власних окремих прапорів. Жодних документів про це не виявлено. В діяльності використовувалася національна (державна) символіка – синьо-жовтий прапор і тризуб.

Однак червоно-чорний прапор використовувався в УПА насамперед під час урочистих заходів. Сотенний УПА Роман Загоруйко-“Лапайдух” у мемуарах кілька разів згадував використання червоно-чорного прапора (поряд із синьо-жовтим) під час урочистостей в УПА, зокрема, і під час свого навчання в старшинській школі “Олені”.

Дослідники вважають, що червоно-чорний прапор вживався в УПА не стільки як прапор спорідненої організації (ОУН), а ширше – як прапор українського визвольного руху і революційної боротьби за незалежність.

  • Відділення для постраждалих від насилля облаштують на Рівненщині
    Обласна рада передала КЗ “Денний центр соціально-психологічної допомоги” РОР приміщення площею 256 кв.м., де створять відділення для постраждалих від насильства. Це дозволить закладу розширити свої можливості та збільшити кількість місць для осіб, що потребують допомоги, а також підвищити якість надання…

Читайте також: