fbpx

Бізнесмени розповіли як виживають під час карантину

Діліться інформацією з друзями:

Пандемія коронавірусу лихоманить світ. Україна, як і Європа, – на карантині. Обмеження виявились неабияким випробуванням для бізнесу. Багато хто зачинився, хтось перейшов працювати в режим онлайн, інші почали перепрофілювання під потреби сьогодення. Ми поцікавились у представників малого і середнього бізнесу, як їм нині живеться.

Організували доставку з можливістю примірки

Багато підприємців, особливо ті, хто мають невеличку справу, обурюються тим, що одним дозволили працювати, а іншим – заборонили. Таку позицію має приватний підприємець, власниця магазинів дитячого одягу Людмила Величко.
– Якось незрозуміло, чому магазини з розливним «живим» пивом можуть працювати (ніби це товар першої необхідності), а такі магазини, як наш, ні, – дивується Людмила. – Сплачувати податки все одно потрібно. Їх не скасували, а лише символічно зменшили. Багато наших постійних клієнтів телефонують і просять одяг і взуття для своїх дітей, які виросли, і не мають, що вдягнути. Щоб вижити, ми змушені робити доставку товарів до клієнтів додому з можливістю примірки. З урахуванням усіх карантинних обмежень це єдиний спосіб хоч якось вести бізнес, якщо це можна так назвати. Добре, що хоч у Рівному орендодавець припинив дію договору оренди. А от у Львові все не так добре: орендну плату не відмінили, а лише частково зменшили. Це зовсім не тішить. Оскільки магазин опломбований і доступ до нього закритий взагалі. Тому навіть торгівля онлайн неможлива.
Тож Людмила Величко нарікає, що зазнає чималих збитків, адже багато коштів вклала наперед у сезонний товар. А нині він просто лежить на полицях у зачинених крамницях.

Карантин змусив змінити чужих постачальників на своїх

Схожі проблеми й у середнього бізнесу. Власники намагаються не звільняти працівників та шукають нові форми діяльності. До того ж пробують змінити підхід у веденні своєї справи, зокрема й щодо вибору партнерів.
– У нас три заклади у Львові: 2 кав’ярні та один заклад, де кава обсмажується. Ще є невеличка кав’ярня у Києві. Маємо понад 50 найманих працівників, жодного з них не звільняли під час карантину, – розповів власник кав’ярень «Світ кави» та виробництва однойменної свіжообсмаженої кави м. Львів Маркіян Бедрій. – Деякі з приміщень ми орендуємо. Орендодавець пішов на поступки. У свою чергу ми, як виробники кави, теж своїм партнерам даємо відтермінування із оплати. Щодо податків, то за березень сплатили приблизно половину, в квітні нам спростили оподаткування. Відсотки ж за кредитами мусимо сплачувати повністю. Тут нічого не вдієш. Звичайно, змінилися доходи. Адже з усіх наших закладів працює лише два. У Києві ми не закривалися. У Львові працює лише одна крамниця. Організували роботу таким чином, що варимо каву на винос, люди працюють у масках, рукавичках, із дотриманням усіх заходів безпеки. У нас працює доставка кави додому. Таким чином частково змогли забезпечити своїх працівників роботою, хоч і не на повну ставку.
А ще в такий непростий час бізнес згуртувався. Купують одне в одного, радять послуги доставки своїм знайомим.
– Зараз складно сказати, коли було важче: у 2009-му, коли свинячий грип лютував і була криза, чи зараз. Мабуть, усе-таки тоді, – уточнює Маркіян Бедрій. – Зрештою, пандемія підштовхнула переосмислити деякі речі. Зокрема, щодо сировини. Раніше купували її за кордоном. Тепер вирішили дати заробити місцевим виробникам. Так ми допоможемо одне одному. Від цього виграють усі. А після карантину нам відкриються інші перспективи. Зате будемо більше цінувати якість, довіру та міцне партнерство. Вірю в краще.

Замість виробництва – ремонт та монтаж устаткування

Що ж до промислових виробників, то й вони розповідають про сповільнення та зупинку багатьох процесів. Поки що виконують технічні й ремонтні роботи на виробництві та із нетерпінням чекають на завершення карантинних обмежень.
Карантин негативно позначився на всій автомобільній галузі, – ділиться керівник відділу постачання ТОВ «Кромберг енд Шуберт Україна» (м. Луцьк) Сергій Терещук. – Автовиробники в Європі зупинили на певний час виробничий процес. Це позначилося на таких підприємствах, як наше. Бо ми виготовляємо кабельні мережі для автомобілів Міні Купер та мотоциклів БМВ. Через відсутність замовлень наш завод зупинився до 27 травня. Тому працівники пішли у відпустки. Як нас повідомили, автовиробництво відновлюватиметься поступово з початку травня. Тож є велика надія, що й ми знову зможемо повноцінно працювати.
За відсутності замовлень і як наслідок – відсутність виготовленої продукції, робота логістики, відділу постачання, технічного відділу зводиться до мінімуму. Звичайно ж, ми намагаємося використати цей час для виконання технічних робіт, які при повному запуску виробництва не зробиш. Приміром, обслуговування та монтаж устаткування. Проте основна робота – виготовлення продукції – зараз на паузі. Власне вона і генерує кошти.
Розуміємо, що найбільша цінність – це наші люди. Тож закуповуємо засоби захисту: маски, окуляри, дезінфектори. Наша задача – навчитися працювати в умовах поширення інфекції. Це новий виклик для багатьох підприємств. Тому ми в даній ситуації стараємося віднайти найефективніші підходи до налагодження виробничого процесу.

Тему досліджувала Аліна БУДАФЕНКО

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»