Адже місто Рівне повністю виконало свої фінансові зобов’язання по будівництву дитсадка на Північному.
За чиї кошти ведеться будівництво садочка на Північному і чому Рівненська ОДА вже не вперше вимагає від міської влади співфінансування цього об’єкта? Питання резонансне, а потреба мешканців у дитсадку величезна, тому воно активно зараз обговорюється. Варто прояснити ситуацію і розповісти рівнянам, хто ж і скільки насправді виділив коштів для того, щоб у мешканців Північного нарешті таки з’явився дитячий садок.
Хто розпочав відновлення садочка і виділяв кошти?
Активна фаза відновлення будівництва дитячого садка розпочалась у 2018 році. Тоді міське управління капітального будівництва замовило роботи за проєктом «Будівництво дошкільного навчального закладу ясла-садок за адресою: вул. Коновальця, 16 у м. Рівне». Вартість виготовлення проєктно-кошторисної документації для цього будівництва склала 1 215 792 грн.
Згодом з ініціативи Рівненської облдержадміністрації об’єкт на реалізацію передали в Департамент з питань будівництва та архітектури ОДА. Таким чином Департамент прийняв на себе як процес, так і відповідальність за реалізацію проєкту.
Стару будівлю демонтували. А місто знову виділяє кошти (двічі)
Паралельно з цими подіями у 2019 році з міського бюджету виділили ще 3 млн гривень на будівництво садочка. Тобто на момент передачі в Департамент сума виділених з міського бюджету коштів склала вже 4 215 792 грн.
Із приходом в ОДА нового очільника у 2019 році Департамент з питань будівництва та архітектури виявив ряд пошкоджень та дефектів будівлі садочка. Через це об’єкт повторно обстежили, відкоригували проєктно-кошторисну документацію та демонтували. Департамент ОДА провів повторні процедури відбору нових підрядників на коригування проєктно-кошторисної документації, авторський нагляд та виконання будівельних робіт.
У березні 2020 року Рівненська ОДА намагається перекласти відповідальність та звинуватити міську владу у зриві будівництва садка через виділення коштів. Тоді, щоб не допустити зупинку будівництва і розуміючи негативні наслідки для мешканців мікрорайону, у терміновому порядку міські депутати виділили на дитсадок 8,5 млн грн. (8 478 900 грн). Разом із попередньо виділеними коштами це складає вже більш як 12,5 млн грн з бюджету міста.
Чому ОДА надсилає листи Рівнераді
Незважаючи на виділені кошти, через рік (10 лютого 2021 року) ОДА надсилає лист Рівнераді з проханням профінансувати ще 7 мільйонів гривень з міського бюджету. Для надання ситуації більшої значущості голова облдержадміністрації Віталій Коваль виступає з промовою на сесії міської ради. Цей внесок з міського бюджету мав би стати гарантією, що Державний фонд регіонального розвитку виділить свою частину на будівництво. А це 60 мільйонів гривень.
На бюджетній комісії (а потім і на сесії) депутати проголосували за зміни до бюджету нашої громади на 2021 рік і виділили 7 мільйонів гривень.
Та на цьому історія не закінчилася, а перейшла у фазу відвертого вимагання коштів. 3 березня облдержадміністрація надіслала Рівненській міській раді лист з ще однією вимогою співфінансувати будівництво садка в розмірі вже 33 545 000 гривень. Тобто протягом місяця обласна адміністрація двічі вимагала дофінансування від міської влади, щоб гарантувати співфінансування з Державного фонду регіонального розвитку.
Треба розуміти, що цей фонд співфінансує проєкти, якщо частка коштів з місцевих бюджетів у них не менша за 10% від загальної вартості. Навіть якщо 4 215 791,19 грн, виділені з міського бюджету на садочок у 2018-2019 роках не враховувати в загальну суму, то протягом 2020-2021 років з бюджету міста виділили 15,5 млн грн, що при загальній вартості проєкту 148,647 млн грн становить більше необхідних 10%. Тому свою частку в фінансуванні будівництва садочка місто виконало повною мірою.
Такі дії обласної державної адміністрації не відповідають високому статусу органів державної влади. Виходить, що недолугість фінансової та бюджетної політики очільники вищого рівня хочуть вирішити за кошти міського бюджету.
Тож політичний, соціальний та адміністративний тиск на керівництво Рівненської територіальної громади має припинитися. І необгрунтовані вимоги збільшити частку фінансування будівництва садочка з міського бюджету – теж.
Ірина ЛЕХ