fbpx

Безіменний сквер на розі рівненських вулиць названий на честь жертв Чорнобильської трагедії

Діліться інформацією з друзями:

26 квітня – 38 річниця аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Колись безіменний сквер у Рівному тепер має назву “Сквер Чорнобильців”. 

 І мертвим, і живим, і ненародженим…  

Саме ці слова написані на пам’ятному камені у “сквері Чорнобильців” у Рівному. Скоро мине чотири десятиліття. Роковини Чорнобиля слугують свідченням і нагадуванням, чим насправді була радянська дійсність. Та яку ціну заплатили країни й народи, що вимушено стали її частиною. А з ними – і Європа…

 Якщо в цей день біля 11-ї години ви прийдете на перехрестя вулиць Гетьмана Мазепи і Симона Петлюри, то побачите сотні літніх сивочолих чоловіків і жінок. В їх очах побачите одночасно і сум, і радість… Ці люди мають звання учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Багатьох своїх друзів і знайомих, з ким зустрічалися тут раніше, вже не побачать, бо їх призвав до себе Господь. Але вони радіють тому, що є ще кого обняти, поцілувати. Є з ким погомоніти про свої справи, болячки, посидіти, випити чарку за упокій тих, хто нас покинув, і за здоров’я та довгі роки життя тих, хто ще з нами. 

 А чому саме тут у цей день збираються ці люди? Та тому, що на цьому місці в Рівному встановлений Пам’ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи. 

Повернемося на четверть віку назад

 Створення в Рівному цього Пам’ятного знака жертвам Чорнобильської катастрофи було приурочене до 15-х роковин катастрофи. Його ініціював покійний нині Георгій Хиля, голова Рівненського обласного об’єднання Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль Україна». Його підтримав та допоміг тодішній міський голова Віктор Чайка, громада Рівного та області. Проєкт Пам’ятного знака виготовив архітектор Леонід Закревський.

 На невисокому постаменті круглої форми було встановлено пам’ятний знак у вигляді стилізованого дзвону, символу пам’яті, з хрестом угорі. Композиція з залізобетону, сталі та граніту витримана в чорно-білих тонах. Вони символізують чорну трагедію Чорнобиля на білому тлі життя. 

 Біля підніжжя, в центрі, розміщений пам’ятний камінь з написом: 

               «Жертвам Чорнобильської катастрофи.

                І мертвим, і живим, і ненародженим…»  

 Виготовленням пам’ятника займалися підприємства Рівного та області за кошти бюджету міста. Урочисте відкриття Пам’ятного знака відбулося 26 квітня 2001 р. Цей Пам’ятний знак  має статус пам’ятки монументального мистецтва України місцевого значення. Розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації № 292 від 27 травня 2002 р. він взятий на державний облік.

Жахливий стан чорнобильського пам’ятника став регулярним об’єктом уваги мас-медіа

 З роками виконані з залізобетону пілони, що утворюють дзвін, внаслідок впливу часу і навколишнього середовища почали руйнуватись. Їх оздоблення мармуровою крихтою почало відшаровуватись і відпадати цілими шматками, арматура місцями вийшла назовні, графітисти не цуралися залишати на ньому свої «витвори». На основі постаменту частинами повідпадала гранітна плитка. Косметичні ремонти не  приносили користі. Тому правління створеної в лютому 2016 року Рівненської міської громадської організації «Рівненські ветерани-чорнобильці» розпочало наполегливо турбувати владу міста, щоб вона звернула увагу на стан пам’ятника і нарешті привела його до ладу, провела реконструкцію з використанням нормальних натуральних будівельних матеріалів. Нас підтримала громада міста.

Жахливий стан чорнобильського пам’ятника став регулярним об’єктом уваги мас-медіа. Однак час йшов і тільки в серпні 2018 року міський голова Володимир Хомко на виробничій нараді дав доручення відповідним службам підготувати пропозиції, щодо включення до бюджету міста 2019 року виконання робіт із проведення реконструкції. Але лише 18.04.2019 року бюджетна комісія депутатів міської ради провела перше слухання питанню реконструкції Пам’ятного знака жертвам Чорнобильської катастрофи, на якому було рекомендовано відповідним службам міста розробити і подати на розгляд комісії пропозицію і калькуляцію витрат на виготовлення проєкту реконструкції меморіального знака.  

Восени 2020 року сесія депутатів міської ради проголосувала за виділення коштів на проєктні роботи, а фірма «Рівнеінвестпроект» (голова правління Чабак М.С.) до кінця року розробила проєктно-кошторисну документацію з реконструкції знаку. Проєкт передбачав збереження розташування знаку, його розмірів, кольорової гами, окремих деталей зі старого варіанту при заміні чотирьох залізобетонних пілонів, що утворюють дзвін, на поліровані світло-сірі гранітні. Також передбачався благоустрій території, влаштування вертикального і горизонтального гранітного облицювання території меморіалу тощо.

Безіменний сквер на розі рівненських вулиць отримав назву «Сквер Чорнобильців» 

 А 29.04.2021 року депутати Рівненської міської ради проголосували за виділення з бюджету міста коштів на проведення реконструкції Пам’ятного знака жертвам Чорнобильської катастрофи в м. Рівне. На цій же сесії за поданням правління ГО «Рівненські ветерани-чорнобильці» безіменний сквер на розі вулиць Гетьмана Мазепи і Симона Петлюри, в якому розташований цей меморіальний знак, згідно з рішенням депутатів отримав назву «Сквер Чорнобильців». 

 28.05.2021 року був оголошений тендер на виконання будівельних робіт з реконструкції. Реально будівельники приступили до робіт восени 2021-го і до кінця року вони закінчені не були, оскільки почалася зима і були допущені помилки як на стадії  виготовлення проєкту реконструкції, так і в ході виконання будівельних робіт. Управлінню капітального будівництва Рівного потрібно було замовити проєктантам  розробку змін до проєкту реконструкції, а будівельники далі мали виконати роботи згідно з цими змінами. Депутати і влада міста, у свою чергу, мали все це профінансувати. В 2021 році на це вже не було часу, а в 2022 році поки розкачались, але розпочалася війна і все зупинилося на півтора року. 

Попри війну кошти на реконструкцію пам’ятника виділили

  Однак бачачи, що попри війну і заборону Кабінету Міністрів України, в місті повним ходом де потрібно, а де й ні, кладуть тротуарну плитку,  чорнобильці Рівного почали турбувати нову міську владу. І після наших неодноразових звернень на сесії Рівненської міської ради 11 травня 2023 року депутати Рівного проголосували за виділення додаткових коштів на продовження реконструкції. Роботи були продовжені й 14 грудня 2023 року під звуки сирени повітряної тривоги оновлений  Пам’ятний  знак жертвам Чорнобильської катастрофи в Рівному був освячений і урочисто відкритий. 

 До речі, реконструкція Пам’ятного знака жертвам Чорнобильської катастрофи була передбачена ще дев’ять років тому планом заходів Рівненської ОДА до 30-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС. Але з незрозумілих причин це було покладено під сукно і реально нічого зроблено не було. Ніби цього пункту в плані заходів і не було. А чорнобильці тоді чомусь промовчали. Бо їм, скоріш за все, не були відомі ці плани обласної влади.

Пам’ятник достойно прикрашає діловий центр Рівного

 Як би там не складалося, але зараз пам’ятник достойно прикрашає діловий центр нашого міста. За дорученням правління міської організації хочу подякувати тим, завдяки кому чорнобильці мають можливість збиратись на цьому святому для нас місці. А саме: міському голові попереднього скликання Володимирові Хомку, нинішньому виконуючому обов’язки міського голови Вікторові Шакирзяну, депутатам міської ради, управлінню капітального будівництва Рівненської міської ради, департаменту інфраструктури міста, фірмі «Рівнеінвестпроєкт», будівельникам.

Також хочу подякувати депутатам міської ради: Анатолієві Чугуєвцю, Сергієві Васильчуку, Олександрові Курсику та  провідному спеціалісту управління культури Рівненської міської ради Юрієві Фаєвському за вагоме сприяння в підготовці розгляду наших запитів і пропозицій на депутатських комісіях. Щиро дякую Олександрові Терещені з Костополя, який зумів виправити огріхи рівненських будівельників, допущені ними на першому етапі реконструкції. Особлива подяка заступнику голови обласної військової адміністрації Сергієві Подоліну, без наполегливого втручання якого реконструкція в Рівному Чорнобильського пам’ятного знака не була б закінчена ще довго. І дякуємо всім іншим, причетним до цієї доброї справи.

Створення тематичного муралу

Прийде ПЕРЕМОГА і ми разом з владою міста продовжимо роботи з формування меморіального чорнобильського комплексу. В планах нашої організації є розміщення на глухій стіні житлового будинку, що прилягає до комплексу, великого тематичного муралу. 

Хочу подякувати всім чорнобильцям краю за їхній подвиг і побажати їм скорої ПЕРЕМОГИ над ненависним ворогом, міцного здоров’я і довгих років життя. І будемо пам’ятати тих ліквідаторів, що нас назавжди покинули.

І будемо чекати зі скорою Перемогою і щитами на плечах наших славних воїнів, що боронять зараз на фронтах нашу неньку Україну.

     Микола ГАЙБОНЮК, голова правління ГО «Рівненські ветерани-чорнобильці» 

Читайте також: Пам’ять ліквідаторів Чорнобильської катастрофи вшанували на Рівненщині