З середини березня в Україні стартує сезон збору деревних соків, багатих на корисні речовини. Втім, важливо пам’ятати, що потрібно отримати спеціальний дозвіл і лише потім збирати сік. Інакше доведеться платити штраф.
Про це розповів начальник Управління державного екологічного нагляду (контролю) біоресурсів, природно-заповідного фонду, лісів, рослинного та тваринного світу ДЕІ Поліського округу Андрій Бенчук.
В яких випадках масовий збір соку дозволений та яка відповідальність за самовільну заготівлю?
Право масової заготівлі березового соку у лісових масивах мають виключно постійні користувачі лісових угідь (державні та комунальні лісогосподарські підприємства), а також підприємці та фізичні особи, які отримують для цього спеціальний дозвіл – лісовий квиток, що дає право на добування соку у відведених місцях (для цього виділяється ділянка у лісі, маркуються дерева, які можна використовувати для роботи) з дотриманням встановлених правил заготівлі.
- За самовільну заготівлю деревних соків у лісах передбачено відповідальність згідно зі статтею 70 КУпАП та накладення штрафу на громадян від 17 до 51 грн.
- Але якщо зарубка на дереві перевищуватиме 10% периметра дерева в кореневій шийці, окрім штрафу, доведеться відшкодувати збитки державі.
- Заготівля деревних соків у межах населених пунктів також є порушенням – пункту 4.2 Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах, відповідальність за яке передбачено статтею 152 КУпАП та тягне за собою накладення штрафу на громадян від 850 до 1700 грн.
Суворо заборонено збирати березовий сік на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду. Відповідальність за зазначене порушення природоохоронного законодавства передбачено статтею 91 КУпАП.
В яких випадках дозвіл на збір соку не потрібен?
Не потребують дозволу на спеціальне використання природних рослинних ресурсів (стаття 10 Закону України «Про рослинний світ»):
- власники земельних ділянок, на яких знаходяться об’єкти рослинного світу, крім тих, що занесені до Червоної книги України та Зеленої книги України;
- користувачі (в тому числі орендарі) земельних ділянок, які їм надано для цільового призначення (ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства, колективного садівництва, городництва, сінокосіння, випасання худоби тощо).
Тобто заборона не стосується того випадку, коли ви збираєте березовий сік на власній присадибній ділянці.
Яка шкода завдається дереву неправильним збором соку?
Неправильний збір соку може мати серйозні наслідки для дерева. Якщо на дереві буде зроблено три та більше отворів, це призведе до повільного росту, і дерево може стати більш вразливим до шкідників та хвороб, схильним до пошкоджень від вітру та інших погодних умов.
Окрім того, брудні інструменти можуть призвести до зараження дерева бактеріями та грибками, що уповільнить його відновлення. Пошкодження кори може бути дуже небезпечним, оскільки воно відкриває дерево для захворювань, таких як бактеріальна водянка або стовбурова гниль. Збір соку також може порушити природний баланс екосистеми, особливо якщо це робиться у великих масштабах.
Як не пошкодити дерева збором соку?
Фахівці зазначають, що шкоду для дерев збором соку можна мінімізувати, якщо збирати його відповідально:
- обирати дерева, які досягли 25-30-річного віку;
- робити в березі не більше одного-двох отворів;
- свердлити отвір продезінфікованим інструментом;
- дезінфікувати отвір до і після збору та закрити його;
- збирати не більше 4-6 літрів соку з однієї берези.
До того ж безпечно зібрати сік можна з нижніх ярусів гілок берези. Для цього потрібно відрізати молоді гілки товщиною три-вісім міліметрів і підставити під ці місця пляшки. Такі рани на дереві загоюються самостійно. Також слід пам’ятати, що дерево не можна використовувати для збору соку два роки поспіль.
Читайте також: Деякі факти про березовий сік