fbpx
Березовий гай.

Деякі факти про березовий сік

Діліться інформацією з друзями:

Березень і квітень — пора весняного сокоруху. І не тільки в беріз. Після зими дерева прокидаються для початку активної фази росту. Необхідність швидкого створення листя, а потім цвіту і плодів зумовлює активне транспортування ґрунтової вологи через коріння наверх.

Час збирання березового соку починається з першим весняним потеплінням, коли середня температура доби сягає 5-6 градусів, і закінчується, коли вже розпускається листя. Тоді березовий сік стає мутним, тягучим і тече не так активно.

Цілющі властивості

В багатьох публікаціях і в мережі знайдете безліч суперечливої інформації про березовий сік. Його рекомендують для лікування різних захворювань, починаючи від хвороб легень і до фурункульозу, і можливо, від всіх інших хвороб.

Але фактом залишається те, що ніхто, ніколи сліпих, подвійних плацебо-контрольованих дослідів не проводив.

Так що, звідки взялися оті всі твердження про лікувальні властивості березового соку — невідомо.

Люди з алергією на березовий пилок, також можуть мати алергічні реакції й на березовий сік.

Фото з відкритих джерел.

Хоча березовий сік загалом вважається безпечним, необхідні додаткові дослідження щодо його потенційних побічних ефектів.

Надмірне споживання також може становити ризик отруєння манґаном, особливо у людей із захворюваннями печінки, або в дітей. Інша назва манґану, «марганець», походить від рос. марганец, де утворилося шляхом метатези німецького Manganerz («манганова руда»), складеного з Mangan та Erz («руда»).

У 300 мл березового соку манґану міститься 130%, або й більше, добової норми.

Отруєння манґаном може статися через надмірне споживання соку, або соку зібраного у міських умовах. Дослідження показують, що концентрація манґану суттєво вища у березовому соку зібраному в містах. Очевидно, що висока концентрація манґану в соку із міста спричинена стресовими для берізок умовами. Цей факт також наводить на думку про сумнівну користь такого соку.

Допустима верхня межа для манґану становить 9–11 мг на день для дорослих і 2–6 мг на день для дітей, залежно від віку. Отримати повну добову дозу манґану можна від 200 мл склянки соку, а від більшої кількості вже може бути й передозування манґану.

Колись, під час спілкування з хірургом однієї з лікарень Рівненського району, він мені розповів, що з березнем починається різкий наплив людей в лікарні з проблемами нирок. Виявляється, після посиленого вживання березового соку з нирок починають виходити пісок і камінчики. А це спричиняє неприємні відчуття й сильні болі.

Дивлячись на такі факти, мабуть, краще не зловживати цим напоєм, і боротися з весняним авітамінозом іншими шляхами.

Фото з відкритих джерел.

Поживні речовини

Склад березового соку дуже мінливий, і залежить від багатьох факторів: віку дерева, місця зростання, кількості опадів, різновиду дерева і т.п.

ВУГЛЕВОДИ: у 100 г березового соку міститься 0,9 г. Це у десять разів менше ніж у 100 г порції Кока-коли.

ЖИРИ: практично немає. Всього 0,1%.

МІНЕРАЛИ: їх у березовому соку багато. Тут є кальцій, магній, калій, і вже згаданий манґан.

БІЛКИ: у березовому соку зафіксовано щонайменше 17 амінокислот. АЛЕ, у дуже малій концентрації. Концентрація амінокислот також варіюється залежно від часу збору й місця росту дерева.

БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ СПОЛУКИ: тут є природний фенол бетулозид, тритерпен бетулін і тритерпеноїд-бетулінова кислота. Цим сполукам приписують антиоксидантні й інші властивості.

ВІТАМІН С І ВІТАМІНИ ГРУПИ В: є, але дуже мало. Так що березовий сік не може розглядатися добрим джерелом поповнення цих вітамінів.

Дивлячись на складники і їхню кількість, березовий сік не можна вважати цілющим і лікувальним соком, але він може бути корисним у помірних кількостях.

Іще, потрібно мати на увазі, що, оскільки збір соку не є процесом стерильним, споживати й переробляти його краще відразу й зберігати в холодильнику чи іншому холодному місці.

Фото з відкритих джерел.

Шкода для дерева

Немає опублікованих доказів для кількісної оцінки довгострокового впливу збирання соку на стан берези та березового лісу чи якість березової деревини. Однак рани, спричинені свердлінням беріз, призводять до темних плям на деревині. В одному дослідженні, проведеному Університетом Аляски, інфекція та гниття деревини поширилися з більш ніж половини старих отворів для збору соку.

Антонюк Олег

Головне фото: Pixabay.

Читайте також: Дубенські патрульні допомогли волонтеру, який не встиг на автобус