Маніпуляції, які потрібно зробити, сподіваючись на високий урожай, це захистити плодові дерева та ягідні кущі, підживити їх, провести обрізку гілок.
У садах півночі України нині можна зустріти багато екзотів, що не може не радувати. Проте погодні умови залишають на рослинах свої сліди. Тож дбайливий господар уміло «полікує» своїх підопічних. До захисних маніпуляцій відносять обробку кори та зрізів садовим варом. Це твердий або рідкий склад із натуральних компонентів, що використовується для обробки ран дерев і чагарників. Він просочує тріщини та подряпини, а також спили дерев, служачи природним антисептиком, оберігає їх від проникнення інфекції. До того ж сприяє загоєнню ран, «припікає» пошкоджені поверхні. Користь вару і в тому, що він зупиняє сокорух, не даючи рідині витікати з тканин рослини. Засіб можна придбати у магазині, але можна виготовити в домашніх умовах.
На парафіні
Заготуйте парафін, каніфоль, а також рослинну олію (співвідношення 3:1:2).
Послідовність дій
Розтопити парафін на середньому вогні.
Подрібнити каніфоль (перетворити на пил) і додати до розтопленого парафіну.
Суміш довести до кипіння і тонким струменем поступово влити олію.
Поварити на середньому вогні від 10 до 30 хвилин.
Ємність зняти з вогню, охолодити при кімнатній температурі і розім’яти до однорідної консистенції.
Увага! Альтернативний склад – парафін, каніфоль і натуральна оліфа або масло трансмісійне (всі компоненти в однакових кількостях). Технологія приготування така ; само.
На бджолиному воску
Для приготування потрібно взяти каніфоль і бджолиний віск (співвідношення 2:1), додати нутряний жир (удвічі менше, ніж воску) і діяти в такий спосіб.
Бджолиний віск розтопити та нагріти до кипіння.
Додати інші компоненти (можна й одночасно).
Кип’ятити на слабкому або середньому вогні до 30 хвилин, остудити і розім’яти.
Бджолиний віск є природним антисептиком, тому він добре оберігає зрізи рослин від проникнення інфекцій.
На хвойній смолі
Взяти смолу сосни, будь-яку рослинну олію, скипидар і віск (співвідношення 4:3:3:2). Віск слід розтопити на слабкому вогні, а потім додати всі компоненти і зняти з вогню (кип’ятити не обов’язково). Остудити і вилити в підготовлений посуд.
Як користуватися садовим варом
Суміш за необхідності довести до рідкого стану (розтопити), а потім нанести на зріз. Якщо рана стара, її необхідно попередньо зачистити.
Варто також дотримуватися простих правил.
Вар наносять швидко, бо він миттєво твердне.
Свіжу рану обробляють не відразу, а через кілька годин або на наступний день, щоб вона встигла підсохнути.
Найкраще працювати в суху погоду.
Якщо площа пошкодження дуже велика, то її попередньо промивають слабким розчином мідного купоросу, а після накладання вару накривають старими ганчірками і прив’язують їх мотузками.
Суміш за допомогою шпателя або кисті накласти тонким рівномірним шаром. Через кілька днів або тижнів замазка може трохи потріскатися. Тоді її акуратно зчищають і кладуть новий шар. Процедуру повторюють до повного загоєння рани.
Підготувала Галина ГРИЦЮК