fbpx
Фотофейк

Черговий фейк: у мережі знову розлетілося фейкове фото “воїна ЗСУ” у засніженому окопі

Діліться інформацією з друзями:

У соцмережах поширюють фотофейки з російськими солдатами. Їх видають за українських воїнів, які нібито сплять у снігу й змушені у таких умовах захищати Україну.

Насправді ці фото були зроблені ще до російського вторгнення і є циклічним фейком. Вони поширювалися на багатьох платформах раніше й були використані у дуже різних контекстах, жоден з яких не відповідає дійсності.

Про це повідомляють фактчекери проєкту “По той бік новин”.

Українці платять найвищу ціну у війни проти росії за своє існування — здоров’ям і життям. Умови служби наших військових можуть бути різними, але на фото НЕ українські військові. Цьому знімку вже понад 10 років.

Не віримо своїм очам. Мільйон разів спростований фейк знову несеться соцмережами. І люди на нього так само масово ведуться.

У соцмережах поширюють фото нібито українських солдат, які сплять у кучугурах снігу. Усе це супроводжує вірш:

«Ти не радій, що гарно, мов у казці,
Посипав сніг лапатий із хмарин,
Бо там в окопі, у холодній касці,
Чийсь замерзає чоловік, чи син…»

Це фотофейк. На війні буває що завгодно, часом доводиться спати в снігу, але прикро, коли за українських захисників видають російських окупантів.

Фотофейк.

На світлині не українські військові. Ці фотографії зняли ще до російсько-української війни — щонайменше десять років тому. На них зображені тренування так званого російського спецназу на виживання.

Авторка процитованого вірша — Юлія Посполіта Левченко. Вона дійсно проілюструвала його світлинами з російськими окупантами. Щоправда, зробила вона це не зумисно, а помилилися.

“Думала, що наш (воїн, — ПТБН). Вірш написала, бо минулого року у цей день випав перший сніг. А вже потім шукала в гуглі фото за словами “воїн ЗСУ, зима, сніг” і мені натрапило на очі це фото”, — пояснила нам Юлія.

Як тільки не використовували ці фотографії раніше: ними ілюстрували сльозливу українську поезію, дописи зі збором коштів на теплі речі для українських військових, патріотичні дописи грузинською мовою “про ціну миру» (сервіс tineye дозволяє відслідкувати історію публікацій фото). І навіть новини за грудень 2014 року про те, що «бійці АТО ночують в окопах під “ковдрою” зі снігу», кажуть фактчекери проєкту.

Торік ці фото також поширювали в фейсбуці зі словами: «Ціна вільної України».

Усе це циклічні фейки, живучості яких можна позаздрити. Мало яка брехня, яку щороку сумлінно спростовують, продовжує жити, ніби нічого не сталося.

Читайте також: У Корці на Рівненщині вилучили велику партію фальсифікованих цигарок