За ліфт мають платити всі

Ця вимога правомірна незалежно від того, користуються мешканці багатоповерхівки підйомником чи ні.

У нашому будинку вирішили збирати гроші на капітальний ремонт ліфтів. Але мешканці перших і других поверхів категорично відмовляються робити внески, бо начебто не користуються підйомником. Але кожен з нас не раз ставав свідком, як мешканці нижніх поверхів час від часу піднімаються ліфтом (до знайомих, друзів чи у якихось справах) на верхні, а дехто з дитячими візками чи сумками в руках – і на другий поверх. Виходить, що катаються за рахунок інших? Який вихід із цієї ситуації?

Іван Павлюк

Відповідь дає рівненська адвокатка Олена ШЕНДЕРА:

– Згідно з ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу власники квартир будинку є співвласниками всіх конструкцій будинку та його обладнання, в тому числі й ліфта – він належить їм усім на праві спільної сумісної власності.

Таким чином, співвласники платять не за користування ліфтом, а беруть участь у покритті витрат на утримання ліфтів.

Покриття витрат на утримання ліфтів – це кошти, які сплачують мешканці будинку, обладнаного ліфтами, на технічне обслуговування та експлуатацію ліфтів, за електроенергію, що використовується ліфтами. Власник (співвласник майна), згідно зі ст. 360 Цивільного кодексу, зобов’язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна.

Зі вступом 2015 року в силу Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках» у співвласників є право загальними зборами приймати рішення про управління і розпорядження спільним майном. Наприклад, звільнити від оплати за технічне обслуговування ліфтів власників житлових і нежитлових приміщень першого поверху.

Згідно з типовим статутом ОСББ загальні збори скликаються і проводяться правлінням об’єднання або ініціативною групою не менше ніж з трьох співвласників. Правління (ініціативна група) не пізніше, ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів, вручає кожному співвласникові під розписку або надсилає рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласникові в будинку, письмове повідомлення про проведення загальних зборів.

У цьому повідомленні зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проєкт порядку денного.

Із цього випливає, що оплата на утримання ліфта лежить на всіх власниках майна в багатоквартирному будинку незалежно від того, чи користуються ці особи даним технічним пристосуванням. Але ОСББ дає право співвласникам вирішувати питання щодо спільного майна (яким є ліфт).

Від редакції: Під рубрикою «Запитай у адвоката» ми вміщуємо відповіді на запитання щодо прав і обов’язків співвласників, взаємостосунків між сусідами, писаних і неписаних правил, за якими живуть багатоквартирні будинки. Спілкування на сторінках газети з нашими читачами веде рівненська адвокатка Олена ШЕНДЕРА.

Діліться корисною інформацією з друзями: