Нещодавно в Центрі підтримки «ЯМаріуполь.Рівне» Валентина Шишкіна, яка приїхала з родиною до нашого міста 23 березня минулого року, святкувала 80-річчя. Жінка розповідає, що до того 17 днів просиділа у підвалі.
– Тоді нашу сім’ю в підвалах у Маріуполі розкидало по різних місцях, – каже переселенка. – Якби не зять, то невідомо що б і було. Мабуть, померла б тоді. Коли гранатою підірвали двері, я вже не дихала. Але дочка зразу дала мені таблетку… Я не могла ні встати, ні руки піднести… А потім мене ще по голові вдарили. Ще й досі, бува, тарахкотить так, ніби поїзд їде. Лікувалася, але нічого не допомагає.
До центру – як додому
Зі слів пані Валентини, вона до центру, як додому приходить. І зауважує, що зараз вона ожила, а до того, як перший раз прийшла, їй було зовсім погано.
– Мене так тепло прийняли, що тепер жодного дня намагаюся не пропустити, аби не навідатися в «ЯМаріуполь». Інакше б «повернулася». А ще мені дуже допомагають. Нещодавно був мій день народження – сповнилося 80 років. Мала проблему із зубами і вже не хотіла йти. Та коли прийшла, мене так тепло зустріли, що… Я була ніби на сьомому небі! І зуби враз перестали боліти, – посміхаючись, каже пані Валентина.
Офіційне відкриття в Рівному Центру «ЯМаріуполь.Рівне» відбулося рік тому, 11 листопада 2022 року. За цей час він уже став місцем, де маріупольці, які через війну опинилися на Рівненщині та Волині, отримують неоцінену підтримку.
За ці півтора року кількість центрів «ЯМаріуполь» у різних куточках України зросла з 16 до 22, що свідчить про велику потребу в таких ініціативах. Головна мета цих центрів – надавати всебічну допомогу тим, хто через війну вимушено залишив свої домівки, рятуючись від небезпеки.
– Для того, щоб відкрити такий центр, було зроблено дуже багато, – розповів керівник «ЯМаріуполь.Рівне» Богдан Дужик. – Пам’ятаю, як до мене вже з самого літа підходили люди і казали, що хотілося б, аби був такий центр і в Рівному. Адже такі осередки за підтримки міського голови Вадима Бойченка та голови Донецької ОВА Павла Кириленка створювалися по всій Україні. Тож рік тому Центр підтримки «ЯМаріуполь» відкрили і в Рівному.
Очільник «ЯМаріуполь.Рівне» нагадав, що рівненський центр став 17-м і останнім, що запрацювали у 2022 році. Богдан Вікторович зазначив, що за цей час було дуже багато чого зроблено. Скажімо, розв’язанню житлового питання дала старт програма команди мера Маріуполя Вадима Бойченка «ЯМаріуполь. Житло». Завдяки цій ініціативі зараз проводиться ремонт в одному з гуртожитків у Дніпрі. Це спільний проєкт Маріупольської міської ради, урядів України та Франції, Міжнародної організації з міграції (МОМ) та SCM.
Богдан Дужик розповів, що маріупольська громада, яка проживає на Рівненщині та Волині, налічує 1060 осіб. Всі вони отримують великий спектр допомоги, не рахуючи гуманітарну. Маріупольцям сприяють з працевлаштуванням, надають юридичну, медичну, психологічну допомогу. Також кожного дня в Центрі проводяться заходи за підтримки різних комунальних закладів міста Рівне й області.
Індивідуальні зустрічі з психологом «ЯМаріуполь.Рівне»
Вже бiльше як рік, зі слів Богдана Дужика, живуть марiупольцi у Рівному, поволі забуваючи страхи, загоюючи душевні рани. Проте спогади про рідне мiсто на березi моря не покидають їх. Отож важливим завданням для психолога Центру є постiйний монiторинг емоцiйного стану марiупольцiв. Бо посттравматичний синдром дуже пiдступний i може тривалий час маскуватись i не ніяк проявлятися.
– Використовуємо для дiaгностики емоцiйного стану метафоричні асоцiативні картки, – розповідає психологиня Наталя ДУБОВА. – Це екологiчний та цiкавий метод роботи. Вдалися до нього, скажімо, й у спiлкуваннi з панi Валентиною, яка днями приходила на індивідуальну консультацію до психолога.
– Мене вислухали. Одразу стало спокійніше, – ділиться пані Валентина. – Пані Наталя дуже уважна, завжди щось порадить та підтримає. Порадила б нашим маріупольцям: завітайте до нашої психологині, бо збереження ментального здоров’я – один із важливих внесків у Перемогу.
Розвиваємо музичні здібності нашої малечі
Не забувають у Центрі «ЯМаріуполь.Рівне» і про дітей. Тут дбають як про їхнє дозвілля, так і про творчий розвиток.
«Музика, для прикладу, сприяє розвиткові мовлення, пам’яті, уваги та креативності, – каже вихователька центру Ірина СУМЯТІНА. – А ще допомагає дітям вивчати нові слова та поняття, відтворювати звуки та ритми. Сьогодні, скажімо, використали методику гри на дитячих музичних інструментах. Маленька Соня влаштувала справжній концерт і залюбки зіграла на ксилофоні».
Мама дівчинки приєдналася до музичного заняття. Бо підтримка дорослих для малечі дуже важлива
«Нам подобається приходити в центр у дитячу кімнату, – каже мама маленької Соні. – Нам тут завжди раді, багато цікавого організовують для дітей. Дякуємо».
Читайте також: Пережиті жахи в Маріуполі загартували жінку
«Тепла» підтримка: з любов’ю до ЗСУ
За ініціативи Маріупольської міської рада в центрах «ЯМаріуполь» триває збір теплих речей для ЗСУ. Маріупольці в Рівному теж приносять теплі ковдри, смаколики, солодке варення, яке буде смакувати до теплого чаю в зимові морози.
Таку допомогу до центру «ЯМаріуполь.Рівне» приніс і Євген Бондаренко.
– Вдячні нашим захисникам, – каже чоловік. – Вони там усе роблять, щоб здолати ворога. Але ми не повинні просто чекати перемоги. Треба допомагати, хто чим може. Я приніс теплі ковдри. Думаю, що вони точно стануть у нагоді нашим хлопцям, зігріють та нагадають, що ми поруч».
Долучилась до «теплої» акції й Валерія Ровенець. Вона принесла теплі берці в гарному стані. Днями взуття уже відправили маріупольцю, який служить у Теробороні Львівської області.
А пані Світлана принесла для військових теплі ковдри.
«Хочеться допомогти нашим хлопцям, – каже жінка. – Наближаються зимові дні, тож захисникам потрібні теплі речі. Дуже хочеться їх зігріти. Переживаємо, щоб вони не мерзли та не хворіли. Адже вони воюють за кожного з нас. Тому цінуємо і допомагаємо.
Усе зібране, зі слів Богдана Дужика, буде оперативно відправлене на фронт, щоб наші бійці отримали необхідне та відчули вдячність жителів багатостраждального міста.
Маріупольський вогонь Перемоги
Крім «теплої» підтримки, долучилися й до виготовлення для ЗСУ окопних свічок.
– Переселенці з Маріуполя, які нині проживають фактично по всій Україні, поставили собі за мету виготовити 10 тисяч штук «вогників Перемоги» та відправити їх на фронт, – розповідає Богдан Дужик. – Наші міжнародні друзі передали велику партію парафіну. Ми вирішили зробити з нього окопні свічки для ЗСУ. Адже з настанням холодів вони дають змогу нашим захисникам не тільки зігрітися, а й підігріти їжу та воду. До того ж є додатковим джерелом світла. Окопні свічки завжди у нагоді.
Щиро вірять, що повернуться в рідне місто
– Турбота, що нею оточили маріупольців, які переживають важкі часи, жителі рівненської громади зворушує. Вони хочуть висловити свою вдячність. Та найголовніше, – наголосив Богдан Дужик, – що ми інтегрувалися. Зараз співпрацюємо з багатьма громадськими організаціями, бізнесом, комунальними закладами міста і області. Тож, як кажуть, життя продовжується. Віримо і сподіваємося, що обов’язково повернемося додому.
У планах маріупольської міської ради, зі слів Богдана Дужика, відкриття платформи, яка буде називатися «Маріуполь Реборн».
– Приїде наш міський голова вже з проєктами відновлення Маріуполя відразу ж після війни. Тому планів у нас дуже багато. Працюємо, обіймаємо, любимо наш Маріуполь, – підсумував очільник центру.
Світлана ПІКУЛА
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю редакції «Сім днів» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
- Автомобілі на фронт передали медики РівненщиниДва автомобілі Volkswagen Transporter T4 нашим Збройним Силам України передали працівники Рівненського обласного протипухлинного центру та Рівненська обласна дитяча лікарня. Вони допомагатимуть виконувати бойові завдання бійцям на передовій.