fbpx
Маковія в Україні: коли цьогоріч святкуватимемо Медовий Спас

Маковія в Україні: коли цьогоріч святкуватимемо Медовий Спас

Діліться інформацією з друзями:

Коли святкувати Медовий Спас. Вкінці літа віряни в Україні святкують особливий період, який називається “Спасівка”. Починається він зі свята Маковія, яке ще мати назву Медовий Спас.

Раніше в Україні Медовий Спас святкували 14 серпня. Однак, 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар, тому більшість церковних свят тепер припадають на інші дати.

Коли святкувати Медовий Спас за новим календарем. українські віряни будуть святкувати Маковія 1 серпня.

Що означає свято Маковія (Медового Спаса)

Свято першого дня серпня має декілька народних назв. Перша назва – “Спас на воді”. За давніми переказами саме у цей день князь Володимир прийняв хрещення. На честь цієї події довгий час проводили освячування води в Дніпрі.

“Медовим Спасом” це свято називають через народну традицію освячувати в храмі перший врожай меду у новому році.

Інша назва свята “Макавей” з’явилась на згадку про мучеників Маккавейських – сімох братів, матері їх Соломії та священника Єлеазара. Вони жили у ІІ столітті до Різдва Христового та були страчені сирійським царем Антіохом Епіфаном через відмову перейти у язичницьку віру. Ця подія описана у 2-й книзі Маккавеїв, що входить до Біблії. В церквах під час богослужіння 1 (14) серпня згадується подвиг мучеників.

В українській народній традиції “Макавей” перетворився на “Маковій”. У фольклорі свято асоціюється з маком, що збирають у цей період.

Що освячують у церквах на Маковія

До свята пасічники збирають перший мед. Саме перший мед за традицією освячують у церквах на Маковія. Обов’язковим вважалося в цей день скуштувати освяченого меду.

Цього ж дня у храмах освячують “маковійчики” – букети з трав і квітів. В народі кажуть: якщо не освятити квіти, то не буде квітнути господарство. Кожна квітка мала своє значення. Букети складали з різноманітних ароматних квітів та зілля і перев’язували червоною стрічкою:

 • достиглі голівки маку – обов’язковий елемент букета;
 • чорнобривці, повняки, настурція – “щоб рід квіт”;
 • м’ята – оберігає від напасті та додає здоров’я;
 • розквітлі соняхи – квіти сонця й злагоди;
 • лугова материнка – для захисту сім’ї, родини;
 • полин – оберіг від всього злого;
 • колосся пшениці, жита й інших злаків – щоб добре родило збіжжя;
 • рута, нагідки – від хвороб;
 • а ще ароматне зілля – любисток, васильки та інші сезонні квіти за бажанням.

Після освячення букет клали на покуті за ікони та зберігали цілий рік. Весною освячений мак сіяли на полі, а із сухоцвітів робили віночки.

Господині до свята випікали пиріжки, коржики та булочки з маком.

Добрим знаком вважалося із самого ранку до сніданку натщесерце випити свяченої води, яку освячують на Богослужінні на Маковія.

 • Верес, як і в попередній грі пропускає чотири м’ячі 
  Рівненський “Верес” провів чергову, вже четверту контрольну гру у нинішньому міжсезонні. У Рівному команда приймала представника Першої ліги – тернопільську “Ниву”. Матч, як і попередній з «Поліссям», пройшов у форматі 4-х таймів по 30 хвилин.

Читайте також: Що святити на Маковея і для чого