Наші тіла мають внутрішні годинники, які регулюють наші цикли сну та бодрствування. Коли ми спимо, наші тіла продовжують проходити через ці цикли, і коли час для пробудження наближається, вони починають готуватися до цього. Це явище називається ефектом передспання або ефектом будильника.
Це явище не стосується всіх людей і не завжди відбувається точно за декілька хвилин до спрацювання будильника, але воно є досить поширеним і пояснюється фізіологічними процесами в нашому тілі.
Внутрішній годинник вашого організму так само хорошій, як і електронний. У центрі мозку знаходиться скупчення нервів під назвою “супрахіазмальне ядро”, що курирує “годинник організму” – циркадний ритм. Він визначає періоди сонливості та бадьорості, контролює кров’яний тиск, температуру тіла та почуття часу.
Насправді, наше тіло — ідеально налаштована машина, і ця машина любить режим: робота тіла стає найбільш ефективною, коли є рутинна послідовність. Так що якщо ви засинаєте і прокидаєтеся в один і той же час протягом декількох днів, то внутрішній годинник підлаштовується під цей графік.
Цикл сну-неспання регулюється білком PER. Рівень білка піднімається та опускається протягом дня, досягаючи піку ввечері та падіння вночі. Коли рівень PER низький, то ваш кров’яний тиск падає, пульс уповільнюється, а мислення стає туманнішим – ви стаєте сонним.
Якщо ви прокидатиметеся щодня в один і той же час, то тіло навчиться виробляти достатню кількість PER у потрібний час — приблизно за годину до пробудження рівень PER разом із температурою тіла та артеріального тиску почне зростати. Для підготовки до стресу неспання тіло виробляє цілий коктейль із гормонів стресу – кортизол.
Саме тому ви прокидаєтеся раніше будильника. Насправді, ваше тіло цей будильник ненавидить — для нього таке різке пробудження є стресом, потрясінням. Будильник зводить нанівець всю роботу вашого тіла – він заважає йому прокидатися поступово, природним чином.
До речі, якщо ви не прокидаєтеся до будильника, то, мабуть, не досипаєте або лягаєте спати не за графіком. Якщо, наприклад, ви встаєте в різний час у будні та вихідні, то «скидаєте» налаштування внутрішніх годинників. Без графіка ваше тіло не знає, коли потрібно прокидатися, тому, коли дзвонить будильник, ви почуваєтеся приголомшеним і роздратованим.
Ви натискаєте кнопку повтору, і оскільки ваш організм вже прокинувся, нехай і в стані стресу, наступна фаза швидкого сну ще більше збиває внутрішній годинник. Гормони, які допомагають вам заснути, поєднуються з гормонами, що допомагають вам прокинутися – тіло плутається, і з кожним повторним дзвінком будильника стає тільки гірше. Тож ранкові трелі — це найгірший спосіб розпочати день.
Читайте також: 25 постраждалих внаслідок нічного прильоту на Дніпропетровщині