Чай з лимоном – класичне поєднання улюбленого напою з ароматним фруктом. Лікувальні властивості, неповторний смак, позитивний настрій та тонус. Причин регулярного вживання цього напою – маса. Але чому чай з лимоном завжди світліший, ніж той самий чай без лимона?
Цікаво, що насичений колір завареному чорному чаю надають переважно теарубігіни, які утворюються в процесі ферментації чайного листя, і становлять від 7 до 20% ваги сухого чаю.
З хімічної точки зору це слабкі кислоти: у воді їх молекули можуть втрачати іони водню, що призводить до зміни структури молекул теарубігінів. Вони починають поглинати світло в синьо-зеленій частині спектра, і чай набуває червоно-коричневого відтінку.
При додаванні до напою сильнішої кислоти, наприклад лимонної, концентрація іонів водню зростає, і завдяки цьому молекули теарубигинов відновлюють свою цілісність — чай світліє.
При зниженні кислотності, наприклад, при додаванні в чай харчової соди, хімічна рівновага зміщується в інший бік, і колір напою стає більш насиченим. Однак ці маніпуляції з кольором не впливають на міцність чаю, тобто концентрацію розчинених у ньому біологічно активних речовин.
Додавання лимона змінює колір і смак, але властивості чайного листа незмінні. Помилково вважати, що кислота знижує тонізуючі якості. Продукт не втрачається через лимон, а тонізуючі якості зовсім не прив’язані до кольорової гами.
Читайте також: Надводні безпілотники атакували одну із бухт Севастополя (ВІДЕО)