Погруддя Олеко Дундича, розташоване у парку ім. Тараса Шевченка, вандали обезголовили 24 листопада. Відтак поліцейські відкрили кримінальне провадження за частиною 1 статті 297 Кримінального кодексу України та встановлюють обставини вчинення наруги над могилою.
У своєму дописі на Фейсбук громадський активіст журналіст, політолог, історик, краєзнавець, релігієзнавець Андрій Ковальов щодо наруги над могилою зазначив:
“Рівненська влада вже давно мусила перенести ганебне поховання цього злочинця на цвинтар. Активісти не раз попереджали про можливий вандалізм, але рівненська влада ігнорувала вимогу громадськості, і ось сьогодні могила Дундича втратила голову”.
Нагадаю, за Вікіпедією Олеко Дундич — сербський чи то хорватський революціонер, учасник Першої світової війни, громадянської війни в Росії та війни проти УНР в складі більшовицької Росії.
Петицію з проханням демонтувати погруддя Дундичу за ініціативою Максима Кобєлєва на сторінку Рівненської міської ради було подано ще 17 вересня цього року. У ній зокрема йшлося про таке:
“У центрі Рівного, в парку ім. Т. Шевченка, розташована могила большевицького військовика, учасника боротьби проти незалежності України Олека Дундича. На могилі встановлено пам’ятник, який по суті є об’єктом пропаганди окупаційного комуністичного режиму і який регулярно прибирають та реставрують комунальні служби коштом міського бюджету. Факт наявності в українському патріотичному місті елемента совєцького “культу могил” є вкрай обурливим, особливо з огляду на військову агресію Російської Федерації проти України, яка триває і нині, в 100-ту річницю Української Революції.
Відтак, прошу: 1. Демонтувати пам’ятник Олеку Дундичу, розташований в парку ім. Т. Шевченка. 2. Ексгумувати рештки Олека Дундича та перенести їх до цвинтаря.”
Документ набрав необхідну кількість голосів. Відтак, під петицією з’явилася відповідь за підписом міського голови Рівного Володимира Хомка:
“Управлінню культури і туризму виконавчого комітету Рівненської міської ради доручено підготувати проект рішення Рівненської міської ради про перенесення останків Олеко Дундича та пам’ятника, встановленого на його могилі, із парку культури та відпочинку ім.Т.Шевченка та перепоховання його на кладовищі “Дубенське”, із врахуванням вимог Законів України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про охорону культурної спадщини”, “Про поховання та похоронну справу”. Враховуючи те, що об’єкт є пам’яткою культурної спадщини місцевого значення, відповідно до Закону України “Про охорону культурної спадщини”, проведення робіт передбачає отримання погодження органів у сфері охорони культуної спадщини.”
До правового вирішення питання не дочекалися лічені дні.
А відтак, наруга над могилою — чистої води провокація, за яку вандалам доведеться відповідати перед за законом.
Оксана ПИЦЬКА