В Україні триває сезон черешні. Потрібно знати, як правильно зберігати ягоду, щоб якомога довше її зберегти та не отруїтися.
Про це повідомляє РБК-Україна.
Як зберігати черешню
Після покупки, черешню потрібно відразу перебрати та викинути всі з пліснявою або пошкодженнями.
Найкращий спосіб подовжити термін служби свіжої черешні – переконатися, що вона залишається максимально сухою. Миття свіжої ягоди перед зберіганням може прискорити процес псування.
Натомість промийте їх холодною водою безпосередньо перед тим, як з’їсти. Якщо у вашому холодильнику достатньо місця, найкраще перекласти черешні в широкий і плоский контейнер для зберігання.
При правильному зберіганні свіжа черешня повинна зберігатися в холодильнику не менш як тиждень.
Ягоди можна також морозити та сушити. Заморожена та сушена черешня зберігає всі свої корисні та смакові якості.
Свіжу зібрану черешню найкраще зберігати в плоских ящиках, перекладаючи шари листям і відкидаючи зіпсовані. Таким чином вони залишаться сухими, не виділять сік і довше збережуться.
Чи отруйні кісточки
Потрібно обов’язково відокремити й викинути кісточки. Тверда серцевина плоду містить ціанід і може бути отруйною. З’їдання навіть 3-4 подрібнених кісточок може бути надзвичайно шкідливим і, можливо, смертельним.
Довідка: черешневі і вишневі кісточки містять сполуку під назвою амигдалін, яку тіло може перетворити на ціанід, якщо кісточку подрібнити або розжувати. Якщо проковтнути кісточку чи декілька – нічого страшного не станеться, головне не подрібнювати їх і не розкушувати. Токсичність залежить від сорту черешні/вишні та кількості спожитого.
При виборі черешень також потрібно звертати на запах. У ньому не повинно відчуватися кислих нот. Якщо вони є – якісь із ягід пошкоджені та вже починають бродити.
Користь черешні
У черешнях багато вітаміну В і клітковини, які нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту, покращують метаболізм і допомагають впоратися із закрепами.
Рослинні антиоксиданти в черешні сприяють легкому перетравленню жирної їжі. Тому вона якнайкраще підходить на десерт після ситного обіду.
Сік черешні стимулює травлення, його вживають при ослабленні моторики та болях у шлунку. Завдяки великій кількості клітковини, ягоди нормалізують роботу ШКТ, покращують метаболізм, попереджають запори та усувають набряклість.
Читайте також: Понад 800 тисяч фінансування отримають молодіжні проєкти з Рівненщини