Днями стало відомо, що наступного року в Рівному відбудуться два офіційні міжнародні турніри зі спідвею під егідою «FIM-EUROPE». Отож, можна сміливо говорити про те, що до нас повертається великий спідвей.
Точкою відліку в новітній історії спорту № 1 у нашому місті став цьогорічний сезон, насичений численними заходами, приуроченими до 60-річчя рівненського спідвею. Про те, чим запам’ятався ювілейний сезон та які плани на наступний рік, нашому кореспонденту розповів керівник «Клубу вболівальників спідвею» Сергій Головня:
– Цей рік виявився найбільш продуктивним за весь час існування Клубу вболівальників спідвею та Рівненського міського спортивно-технічного клубу, оскільки всі наші потуги злилися в одну ціль. Це і святкування ювілею рівненського спідвею, і професійна робота в напрямку проведення змагань, і участь у міжнародних гонках.
Цього року Рівне побачило сім дуже престижних гонок, серед яких – півфінал особистого чемпіонату Європи серед дорослих та родзинка сезону – фінал чемпіонату Європи серед юніорів. Змагання такого рівня у нашому місті вперше і востаннє до цього проводили 1986 року. Тоді, як пам’ятаєте, перемогу здобув наш славетний гонщик Ігор Марко. У нас були сподівання, що цю естафету перейме юний вихованець рівненського спідвею Марко Левішин, якому виповнилось лише 19. Проте, на жаль, він посів на цьому турнірі лише сьоме місце.
Спільними зусиллями разом з міською владою, за особистої дієвої підтримки міського голови Рівного Володимира Хомка ми відкрили фотозону «Я люблю спідвей», яка стала окрасою району біля Мототреку. Крім того встановили скульптуру безіменному спідвеїстові, яку відкрили до Дня міста Рівного. Нещодавно замовили проект кованого напису, де буде вказано, що це за скульптура і коли встановлена. Гадаю, вже весною все буде завершено. На додачу, в рамках святкування ювілею по місту їздить тролейбус, оформлений у спідвейній тематиці, написано гімн, випущена ювілейна монета.
На підході – випуск відеофільму і фотоальбому, присвячених 60-річному ювілею. Це буде не історичний довідник, а швидше альбом з фото від 1959 року до сезону 2019-го. Хочу, до речі, анонсувати: на початку грудня у краєзнавчому музеї експонуватиметься невелика виставка, де підіб’ємо підсумки ювілейного сезону за участю спортсменів, ветеранів мотоспорту і представників міської та обласної влади.
– Чи є спортивні досягнення, якими рівняни можуть пишатися?
– Звичайно ж! По-перше, це третя поспіль перемога Марка Левішина у Кубку МАСЕК. Також вперше за всі роки незалежності України на чемпіонат Європи серед юнаків до 15 років у класі мотоциклів 125 кубічних сантиметрів узяв участь наш вихованець Роман Капустін, який з-поміж 25 гонщиків посів 11-те місце. Це величезне досягнення, завдяки якому в наступному сезоні для рівненських спідвеїстів виділять у цьому турнірі два-три місця. І головне, у нас є хлопці, які готові взяти в ньому участь та боротись за перемогу.
– Які гонки заплановані на наступний рік?
– Ми планували три офіційні міжнародні турніри, проте у календар змагань внесли дві наші пропозиції. Спершу, 17 травня у Рівному відбудеться півфінал чемпіонату Європи серед дорослих. Цікаво те, що 16 травня у Варшаві проводитимуть «Гран-прі» – перший етап чемпіонату світу. І дата 17 травня говорить про те, що міжнародна комісія розглядає можливість приїзду до Рівного двох гонщиків калібру Гран-прі. Дати гонок поставили так близько одна біля одної, бо між Варшавою та Рівним – всього 450 кілометрів.
Інша гонка – півфінал ЧЄ серед юніорів – запланована на 4 липня. Від третьої гонки, розглянувши наші можливості, в силу певних причин, ми відмовились. Натомість проведемо іншу міжнародну гонку – один з етапів Кубку МАСЕК. Окрім того, у нашому місті планується ще п’ять-шість гонок. Є й інші задуми, про котрі поки що не можу говорити, оскільки ми ще не прийняли остаточного рішення. Але натякну, що йдеться про дві можливі події, які можуть відбутися на рівненському мототреку. Про них буде відомо в січні-лютому, як і про те, де може в 2020-му стартувати рівненська команда. Можливо, в якійсь лізі. Побачимо…
– Чи можемо сьогодні говорити про якісь реальні перспективи розвитку рівненського спідвею?
– Є певна когорта людей, що об’єднані в Клубі вболівальників, які хочуть працювати для розвитку рівненського спідвею. Є вболівальники, котрі заповнюють трибуни мототреку, для яких, зрештою, і проводяться гонки. Це і є підґрунтям для перспектив. Ще одну вагому роль тут відіграє підтримка міської та обласної влади. Як відомо, почесним президентом Клубу вболівальників та чи не найзапеклішим любителем спідвею є міський голова Рівного Володимир Хомко. У 2014-15 роках ми проводили змагання фактично самостійно… А отримавши підтримку від міста, створили комунальний заклад «Рівненський міський технічно-спортивний клуб». Там нині повноцінно працює секція зі спідвею. Рівне знову стало відомим у Європі. Все це завдяки спільній роботі спортсменів, вболівальників та влади.
Сергій Головня з легендою рівненського спідвею Григорієм Хлиновським.
– Просочилась інформація про те, що ви виношуєте ідею створення Спілки ветеранів спідвею?
– Так, на засіданні нашого клубу прийняли рішення про створення спілки ветеранів, аби об’єднати спідвеїстів, які вже завершили кар’єру. Вони мають обрати керівника. Гадаю, ветерани своє останнє слово у розвитку рівненського спідвею ще не сказали.
Спілкувався Микола М. ПІКУЛА
Пряма мова
Міський голова Рівного Володимир ХОМКО:
– Ювілейний рік для рівненського спідвею справді видався досить вдалим: було багато заходів, презентацій, престижних турнірів. Нині, думаю, не тільки моє око радує спідвейна фотозона і пам’ятник спідвеїсту. У нас не менш амбітні наші плани й на наступний рік. На щастя, дуже позитивно на звернення міської влади відреагувала Міжнародна організація з мотоциклетного спорту, отож у 2020 році в Рівному знову відбудуться два півфінали чемпіонатів Європи:17 травня – серед дорослих, а 4 липня – серед юніорів.
Очевидно, що спідвей у Рівному розвивається, причому по стрімкій наростаючій. І це мені, як шанувальнику спідвею з великим стажем, дуже-дуже приємно.