Під час карантину його споживання зросло на Апеннінах на 22%. А тому, що містить шоколад містить триптофан. Це амінокислота. Мозок використовує її, щоб виробляти серотонін – нейропередавач, який робить нас щасливими.
Набагато більший попит на солодкий продукт, ніж минулого року, свідчить про те, що італійці «лікували» шоколадом стрес, спричинений пандемією. Адже два місяці італійцям, які звикли до розваг, довелося сидіти вдома.
Дані з Апеннін іще раз підтвердили статус шоколаду як «комфортної їжі», яка здатна забезпечити людині психологічний комфорт. Під час коронавірусного карантину італійці також масово замовляли додому різноманітні шоколадні десерти. За інформацією компаній, що спеціалізуються на доставці їжі додому, найпопулярнішими десертами на піку епідемії були шоколадні торти, круасани з шоколадом, шоколадне морозиво тощо.
Шоколад був популярним в Італії і до карантину. Щорічно середньостатистичний житель цієї країни з’їдає понад 4 кг шоколаду. Італійці віддають перевагу чорному, молочний не такий популярний. Полюбляють на Апеннінах також кондитерські експерименти, наприклад, шоколад із додаванням гострого перцю чи гімалайською сіллю. Джерело “Високий замок”
Постійно бути в курсі новин вам допоможе telegram-канал газети «7 днів»