fbpx
Хвороби серця і судин

Пекучий біль за грудиною – тривожний сигнал серце

Діліться інформацією з друзями:

Перехідній сезонній порі притаманні перепади температури та коливання  атмосферного тиску, що нерідко негативно впливає на наше самопочуття.

На думку вчених, до змін погоди, які спричиняють головний біль, тахікардію, підвищення або падіння артеріального тиску, чутлива кожна третя людина. Наскільки небезпечними є погодні коливання для нашої серцево-судинної системи і як вберегти себе?

Про це розмова нашого журналіста з лікарем-кардіологом Оленою Гвоздецькою.

– Олено Іванівно, чи справді зміна погоди може спричинити загострення серцево-судинної хвороби?

– Так, у перехідні періоди захворювання серцево-судинної системи дійсно загострюються. Це пов’язано зі зміною атмосферного тиску, різкими перепадами температури та вологості повітря. У людей з ішемічною хворобою серця приступи стенокардії стають частішими, збільшується кількість інфарктів міокарду, частішають гіпертонічні кризи, відбувається порушення мозкового кровообігу. Найнебезпечніший період настає тоді, коли атмосферний тиск знижується. Частіше за все, це похмурі, дощові і вітряні дні. Вони настають або навесні, або восени. Зима та літо у цьому відношенні більш стабільні.

– Хто частіше потерпає від серцевих недугів?

– Як правило, у молодому віці на ці захворювання більше страждають чоловіки. Жінки мають гормональний захист, тому поки вони здатні народжувати, доти вони менше скаржаться на серцеві хвороби. Але після того, як у жінки настає клімакс, показники обох статей урівнюються. Взагалі-то, ішемічна хвороба у чоловіків має розвиватися після 50-60 років, а в жінок – після 40-60 років. Але зараз серцево-судинні захворювання значно помолодшали, трапляються випадки, коли хворому й 30 років немає. А от у людей похилого віку кількість інфарктів, в процентному відношенні, зменшується.

– Як вчасно розпізнати хворобу?

– Люди зовсім не обізнані із симптомами серцево-судинних захворювань. Нерідко трапляється, що людина серцевий напад приймає за бронхіт, гастрит, радикуліт або якусь іншу хворобу. Одна з головних ознак ішемічної хвороби серця – це пронизливий пекучий біль за грудиною, який з’являється після фізичного навантаження. Люди часто вважають, що боляче повинно бути у лівій половині грудної клітини. Але здебільшого біль з’являється за грудиною, може віддавати у ліве плече, руку, в нижню щелепу. Однією з ознак початку стенокардії є пекучий біль, який виникає під час ходьби: людина зупинилась, кілька хвилин постояла, і біль пройшов. Проте це сигнал серця, яким не можна нехтувати, а необхідно негайно звернутися до лікарів.

Чоловіче серце –в жіночих руках

Від серцевих хвороб чоловіки, як твердить статистика, потерпають частіше, ніж представниці прекрасної статі. Отже жінкам, зі слів Олени Гвоздецької, нічого не залишається, як  берегти своїх чоловіків, аби вони змогли прислужитися якнайдовше.

– Якщо не бажаєте, щоб  ваш чоловік був схильний до серцево-судинних захворювань, – каже Олена Іванівна, – стежте за його вагою: ожиріння та гіпертонія – це тісно пов’язані між собою поняття, а гіпертонія дає «зелене світло» недугам серця та судин. Якщо регулярно «пиляєте» свого судженого за те, що він чогось не зробив вдома або кудись із вами не сходив, правильно робите. Адже помірні фізичні навантаження, прогулянки, плавання тощо підуть лише на користь. Щоправда, «пиляти» треба обережно, аби зайве не доводити до нервового зриву. Бо в нашому житті й без цього вистачає стресів, а в людини, яка хворіє на атеросклероз, нервовий стрес може стати безпосередньою причиною виникнення інфаркту або інсульту.

Гіпертоніки, котрі вже знають свій діагноз та ліки, які необхідно приймати, повинні, радить лікар, посилити терапію. Кількість рідини та солі в їжі їм краще зменшити, рекомендує Олена Іванівна. натомість більше їсти продуктів, багатих на калій (наприклад, абрикоси та томати).

– Не дозволяйте чоловікові курити, – наголошує Олена Гвоздецька. – Нікотин негативно впливає на судини. І якщо у здорової людини починається спазм судин, то хворого він просто вбиває. Неабиякої шкоди здоров’ю, як відомо, завдає надмірне вживання  алкоголю, що, безперечно, треба пам’ятати. а от, згідно з висновками досліджень Всесвітньої організації охорони здоров’я, щодня можна вживати 30 грамів 96-процентного спирту в перерахунку на будь-який алкоголь. Але не більше!

Не беріть важкого в руки, а дурного – в голову

У сірі та похмурі будні чимало людей скаржиться на погане самопочуття та головний біль.

– Через негоду особливо потерпають люди з високою метео­чутливістю, – каже Олена Іванівна. – Як згладити негативний вплив погодних перемін на ваше самопочуття? По-перше, зменшіть фізичне та психоемоційне навантаження, відпочиньте. Якщо постійно лікуєтесь і у вас раніше виникали проблеми із судинами, приймайте прописані ліки, вживайте вітамінізовану їжу, цитрусові, але обов’язково проконсультуйтесь із лікарем, які краще обрати. Окрім того, займайтесь зміцненням свого організму, загартовуйтесь, частіше бувайте на свіжому повітрі. Добре допомагають водні процедури: контрастний душ, обтирання прохолодною водою. Можна вживати шоколад, він заспокоює нервову систему, а от із кавою будьте обережнішими, бо доб’єтесь зворотнього ефекту. Якщо відчуваєте дратівливість, прийміть заспокійливе, наприклад, валер’янку. А насамперед пам’ятайте слушне народне повчання: «Не беріть важкого в руки, а дурного – в голову».

Василь ГЕРУС