fbpx
На якій руці вимірювати артеріальний тиск

На якій руці вимірювати артеріальний тиск

Діліться інформацією з друзями:

Виявляється, до такої, на перший погляд, простої процедури, як вимірювання артеріального тиску, багато хто підходить по-дилетантськи. І вважають що нема різниці на якій руці вимірювати тиск. Тим часом недотримання методики зводить нанівець виявлені результати.

Наш геніальний філософ Григорій Сковорода у листі до М. І. Ковалевського у вересні 1762 року писав:

«У жодній галузі в народі немає такої кількості знавців, як у медицині, і нема нічого такого, про що б народ так мало знав, як про лікування хвороб».

Ці слова актуальні й досі. Стосуються вони як лікування, так і діагностики. Тож на якій руці вимірювати артеріальний тиск?

Не поспішайте з відповіддю

Більшість пацієнтів, котрі страждають від артеріальної гіпертензії, придбали апарати для вимірювання артеріального тиску (АТ), тому коригують прийом антигіпертензивних засобів. І це добре, бо контрольована гіпертензія – це надійний заслін дуже тяжким ускладненням, котрі іноді бувають несумісні з життям. Зазвичай хворі швидко засвоюють головні моменти правильного вимірювання АТ. Що стосується медиків, то для них існує наказ МОЗ України

№ 247 від 10.08.1998, де цю методику докладно описано і де вказано, що вимірювання АТ слід проводити на правій руці (а в ідеалі – на обох), а в осіб віком до 45 років – ще й на ногах.

Дехто з пацієнтів не надає значення цьому застереженню, вимірює тиск лише на лівій руці, мотивуючи тим, що правою їм легше закріпити манжету тонометра. Нічого дивного, адже й на деяких електронних апаратах для вимірювання АТ як основна чомусь вказана ліва рука. Якраз це й неправильно, бо суперечить анатомічній особливості будови серця, що полягає в неоднаковому розподілі тиску крові в судинах, які відходять до правої та лівої рук. Найвищий тиск під час його вимірювання якраз на правій. Звідси й фізіологічна різниця АТ на правій і лівій руках, що може коливатися від 5 до 30 мм ртутного стовпчика.

Для прикладу: на лівій руці АТ становить 140/90, а на правій – 170/100 мм рт. ст. Останні цифри свідчать про необхідність термінового зниження тиску. Отож, вимірюючи АТ на лівій руці і отримавши нормальні результати у разі відносно хорошого самопочуття, можна самозаспокоїтися і прогледіти гіпертонічну хворобу.

Є й інший підступний момент. Один із моїх пацієнтів скаржився на погане самопочуття, підозрюючи в себе щось із тиском, проте запевняв мене, що регулярно вимірює його і прилад показує норму. Коли ж я попросила переміряти тиск в інших членів сім’ї, то виявилося, що апарат в усіх показував однакові цифри, а отже, був несправний. Як з’ясувалося, ніхто його не перевіряв. Ця обставина теж багато кого може ввести в оману.

Вимірювати АТ рекомендується пружинним тонометром. У разі користування іншими апаратами (електронними) слід двічі на рік проводити їх калібровку. Це, до речі, й робиться в лікувальних закладах. Дуже зручні в користуванні електронні манометри, проте похибка у їхніх показах досить велика (до 20 мм рт. ст.). До того ж вони швидко виходять із ладу.

Отож, якщо ви відчуваєте дискомфорт, вимірюйте АТ на обох руках. Або зверніться в медичний заклад, бо самозаспокоєння завжди має бути обґрунтованим.

Як правильно вимірювати, на якій руці міряти тиск

Згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я, вимірювання артеріального тиску завжди проводять на правій руці. Вона має зручно лежати на столі долонею догори приблизно на рівні серця. При цьому обстежуваний повинен спокійно сидіти безпосередньо перед вимірюванням не менше як 3-5 хвилин.

На якій руці вимірювати артеріальний тиск - фото 1

Якщо окружність руки менша за 42 см, використовують стандартну манжету. Якщо понад 42 см – спеціальну. Манжету накладають на плече так, щоб нижній її край був приблизно на 2-3 см вище від внутрішньої складки ліктьового згину. Центр гумового мішка має розміщуватись над плечовою артерією. Гумова трубка, що з’єднує манжету з апаратом і грушею, має розміщуватися збоку обстежуваного. Під час нагнітання повітря в манжету той, хто вимірює АТ, промацує пульс обстежуваного на радіальній артерії і стежить за показниками на шкалі. За певного тиску в манжеті пульс зникає. Після цього тиск у манжеті підвищують ще на 20 мм рт. ст. Далі, легенько відкривши гвинт і підтримуючи постійну швидкість випускання повітря (приблизно 2 мм рт. ст. на секунду), вислуховують тони, доки стрілка не опуститься на 20 мм рт. ст. нижче від рівня діастолічного (нижнього) тиску.

Систолічний (верхній) тиск у дорослих визначають появою тонів Короткова (І фаза), діастолічний – повним їх зникненням (V фаза). Відлік рівня АТ здійснюється до найближчої парної цифри (тобто з інтервалом 2 мм рт. ст.). Якщо під час вимірювання АТ стрілка опиняється між двома позначками, враховують найближчу верхню парну цифру.

АТ вимірюють двічі з інтервалом 2-3 хвилини і з двох вимірів фіксують середню цифру. У випадках, коли АТ становить 120/80 мм рт. ст. і нижче, вимірювання проводять один раз.

Галина БАРАБОЛЯ, лікар-терапевт вищої категорії

Р.S. Ця інформація несе загальний характер і не є конкретною порадою при лікуванні конкретної хвороби! За професіональною порадою лікування будь-якої хвороби звертайтеся до Вашого лікаря!

Читайте також: Знижений тиск так само небезпечний, як і гіпертонія