У кого гормональний баланс, у того й жіноче здоров’я
Ще зі шкільної анатомії знаємо, що особливості людського тіла, вікові зміни і фізіологічні процеси прямо пов’язані з роботою гормональної системи. Втім, коли серед причин незадовільного самопочуття чи хворобливості лікар називає гормональний дисбаланс, ніяковіємо. Зрозуміти, в чому справа, нам допоможе лікар-санолог Рівненського обласного центру громадського здоров’я Валентина КОПЕЛЬ.
Прості рецепти для гарного самопочуття
У жіночому здоров’ї правлять бал гормони. Щоб підтримувати їхній баланс, американський дієтолог Поль Брегг радив усім людям у разі будь-якого нездужання звертатися до дев’яти лікарів: сонячного світла, свіжого повітря, чистої води, природного харчування, голодування, фізичних вправ, відпочинку, правильної постави і розуму.
Східні цілителі корисними продуктами вважають ті, в яких встановлена рівновага двох життєвих початків – інь і янь. Ось короткий список цих продуктів: кукурудза, жито, ячмінь, капуста, кульбаба, цибуля, часник, гарбуз, морква, тунець, лангуст, креветки, сом, креветки, баранина, м’ясо курей, куріпок, качок, індичатина, сир, бринза, молоко, полуниці, шовковиця, оливки чорні і зелені, ліщинові горіхи, відвар липи, оливкова та соняшникова нерафінована олія, естрагон, розмарин, петрушка, шавлія, хрін.
Фізичні вправи допомагають зберігати спокій, ясний розум і наповнюють енергією, радістю життя, виховують волю, дарують легкість у рухах. Частіше займайтеся улюбленими видами спорту, ходіть пішки. Ходіння благотворно впливає на всі органи людини. Воно зовсім не обтяжує, але допомагає досягти чудових результатів.
Фізична активність – це закон життя, закон збереження хорошого зовнішнього вигляду і задовільного самопочуття.
За масою свого тіла варто стежити і жінкам, і чоловікам
Різка втрата чи збільшення кілограмів позначається на гормональному балансі. Якщо в раціоні людини є значна кількість модифікованих продуктів, під час виробництва яких застосовують новітні методики збільшення маси і врожайності, це значно збільшує надходження в організм статевих гормонів.
Ідеальну масу тіла можна вирахувати за допомогою нескладної формули, так званого індексу маси тіла: маса тіла ділиться на зріст у квадраті. Якщо вийде цифра від 18 до 24 – це нормальна маса тіла, якщо показник більш як 24 – надмірна маса, а від 30 – це вже ожиріння, тож негайно слід худнути.
Ще один чинник, який впливає на відносне збільшення гормонів – порушення роботи травного тракту. Тому людям із захворюваннями органів травлення, аби нормалізувати своє гормональне тло, потрібно пройти курс лікування. А ще збільшити в раціоні кількість морепродуктів, мікродози йоду в яких поповнюють організм і забезпечують гормональний баланс.
Жінкам, які перебувають у менопаузі, раз на два роки варто робити мамографічні обстеження.
Кілька порад на щодень
Дотримуючись їх, жінка почне розквітати.
Перша – треба відкинути погані звички: куріння, алкоголь, наркотики.
Щоб нормалізувати гормональне тло, у східній медицині рекомендують щоранку пити по склянці вершків коров’ячого молока, а перед сном вживати гаряче молоко з медом.
Дуже важливо дотримуватися режиму сну: лягати спати до десятої години вечора. Адже вночі під впливом місяця виробляються гормони. Якщо ж жінка засинає після опівночі, її гормональні функції та врода починають страждати.
Рівень гемоглобіну підвищує прийом тричі на день по 25 г такої вітамінної суміші: по 150 г подрібненого чорносливу, горіхів, родзинок, кураги, меду і цедра одного лимона.
Також жінкам показана приємна солодка дієта. Щодо солодощів є одне важливе правило: їх можна їсти досхочу лише на сніданок і трішечки в обід, бо жіночі гормони живуть і продукуються на солодкій їжі. Ранковий прийом солодощів поліпшить гормональне тло і не спровокує появу зайвих кілограмів. Натомість увечері солоденьке протипоказане. Якщо ж його їсти, то всі процеси відбуватимуться з точністю до навпаки: гладшаєте, провокуєте перевиробництво гормонів.
А спів, танці, малювання, молитва знімають зайве роздратування, стрес, наповнюють жінку творчими енергіями любові до Бога та людей, запобігають появі багатьох недуг.
Варто знати, що…
Чорний кмин нормалізує гормональне тло, його успішно застосовують від чоловічої і жіночої неплідності.
Льон є рекордсменом серед рослин за кількістю естрогенів. Цих речовин у насінні льону міститься більше, ніж у сої, яку традиційно використовують для корекції гормонального тла.
Щоб коригувати негативні симптоми клімаксу та поліпшити самопочуття, жінкам радять приймати по 2–3 столові ложки насіння двічі на день, запиваючи великою кількістю води.
Шавлія допомагає в лікуванні гормонального збою у жінок, коли є нестача естрогенів. Вона відома підвищеним вмістом фітогормонів з естрогеноподібною дією.
Для відновлення гормонального тла варто використовувати відвари перцевої м’яти, суниць, меліси, коріння валер’яни, фенхелю, липи.
Записала Оксана ПИЦЬКА