Якби за цей час чоловік не зробив штучний масаж сусідові, в якого зупинилося серце, медики були б безсилими.
Бригада лікарів серед ночі приїхала на виклик, пацієнт – чоловік 39 років. На мить прибуття швидкої його серце не працювало. Мати помітила, що син не дихає, стала кликати на допомогу, зійшлися сусіди. До приїзду швидкої один із них намагався робити закритий масаж серця. Схоже, саме це й стало вирішальним для реанімації чоловіка. Адже медикам зрештою вдалося запустити серце й доставити чоловіка до лікарні.
Історія рівнянина, що допоміг сусідові, в якого зупинилося серце, днями сколихнула рівненську фейсбук-спільноту. Подробицями на своїй сторінці в соцмережі поділився лікар швидкої Андрій СТАХНЮК. Із ним поспілкувався журналіст нашої газети.
У ситуації, коли ви стали свідком втрати свідомості іншою людиною, важливо діяти за алгоритмом
– За статистикою, у 70–80% постраждалих шанси вижити значно зростають, якщо до приїзду лікарів надається домедична допомога, і цей випадок – яскрава ілюстрація цих даних,– розповідає Андрій Стахнюк.
– А якби швидка затрималася, коли той рятівник мав би припинити реанімацію?
– Звісно, безкінечно робити це неможливо. У ситуації, коли ви стали свідком втрати свідомості іншою людиною, важливо діяти за алгоритмом. Перше – потрібно оцінити власну безпеку, подивитись навколо, чи є інші люди, почати обстеження постраждалого. Визначаємо, чи у свідомості людина. Якщо ні, визначаємо наявність дихання і далі діємо за протоколом. Цьому приділяємо велику увагу на наших тренінгах.
Рятувальник може призупинити реанімаційні заходи в трьох випадках: потерпілий почав самостійно дихати (з’явилося дихання, кашель або позиви на блювоту і так далі), постраждалого передано співробітникам «103» або рятувальник фізично виснажений.
– Не раз доводилось чути, що, коли не знаєш як допомогти, краще нічого не робити і дочекатися швидкої…
– Тенденції змінюються. Краще робити хоч щось, ніж взагалі нічого. Бездіяльність – стовідсотковий варіант програшу, втрати життя. Пригадую випадок, коли одна бабця подавилась їжею. Внучка її так «вибивала» з неї їжу, що на старенькій були синяки. Згодом вона ще згадала про прийом Геймліха – і шматочок вийшов. А якби вона нічого не робила? Будь-які спроби врятувати життя потрібні, їх слід робити. Так, ми можемо нашкодити людині, проводячи масаж серця. Але якщо воно вже зупинилося, то через 5 хвилин почне помирати і головний мозок. Тут постає вибір між здоров’ям і життям. Звісно ж, слід обирати життя.
Недостатньо прочитати статтю чи подивитися відео, щоб навчитися допомагати в критичних ситуаціях
– Як можна навчитися допомагати іншим у критичних ситуаціях?
– Пройти курси домедичної допомоги. Цього року наш проект переміг у громадському бюджеті, тож у 2020 році заплановано на навчання, придбання манекенів, обладнання та агітаційної літератури витратити 250 тисяч гривень. На мій погляд, недостатньо прочитати статтю чи подивитися відео, як і що робити, коли людині потрібна допомога.
Найкраще – це симуляційне навчання. Ти почуватимешся впевненіше, коли не просто отримаєш інформацію про те, як рятувати, а й спробуєш зробити це на манекені. Інструктори аналізують помилки і дають поради.
Симуляції придумані якраз для того, щоб потенційний рятівник був готовий до екстрених випадків. Невідкладний стан – це завжди переживання, а коли в голові є чіткий план дій, відпрацьований на практичних заняттях, шанси на життя значно зростають. Ми розповідатимемо, що робити до приїзду швидкої в разі зупинки дихання, кровотечі, судом тощо.
Є захворювання, коли необхідно зорієнтуватися зі скаргами пацієнта й обов’язково викликати «103». Розповідатимемо й про те, як розпізнати інсульт, інфаркт міокарда, адже в таких випадках медична допомога тим ефективніша, чим раніше людина потрапить до лікарні.
Раптова зупинка серця може статися в будь-якому віці, незалежно від статі, раси і стану здоров’я.
Виживання при раптовій зупинці серця – менш як 5%. Це пов’язано з важкодоступністю автоматичного зовнішнього дефібрилятора (AED).
Шанс виживання без використання AED зменшується на 7–10% щохвилини 30–50% пацієнтів мали шанс на виживання, за умови використання AED в перші 5 хвилин.
Якщо дефібриляція затримана більше ніж на 10 хвилин, її дієвість значно знижується.
Бувають випадки, коли допомога свідків в ДТП може врятувати життя
– В Україні зараз сплеск дорожньо-транспортних пригод, у яких дуже часто травмуються люди…
– Ми цікавились такою статистикою. На дорогах Рівненщини щодня трапляється в середньому чотири аварії. Як не прикро, із чотирьох критичних постраждалих троє помирають. Бувають елементарні випадки, коли допомога свідків може врятувати життя: водій вдарився під час аварії об скло, знепритомнів, упав обличчям на кермо, він може задихнутися. Потрібно підійти, підняти голову, щоб людина знову могла дихати.
– Як діяти, коли є кілька постраждалих?
– Людина без свідомості потребує допомоги, але тут є свої нюанси. Перш за все треба визначити, чи постраждалий дихає. Якщо так, то він може дочекатися приїзду швидкої. А от якщо вже не дихає, то варто починати робити закритий масаж серця і негайно повідомити медикам про такого постраждалого.
– Ще один ваш проект – з розміщення дефібриляторів у громадських місцях – потрапив до числа переможців громадського бюджету…
– Такі прилади стоятимуть у ЦНАПі, міському будинку культури та спортивній школі. Ми, лікарі, навчимо працівників цих закладів, коли і як потрібно їх використовувати. Дефібрилятор життєво важливий у ситуації із зупинкою серця. Якщо це сталося – прилад подасть відповідний сигнал. Далі рятівник натискає кнопку, наноситься електророзряд, після цього слід продовжувати реанімацію аж до приїзду швидкої. Якщо серце постраждалого працює, то дефібрилятор не подасть сигналу про необхідність електророзряду. Щохвилини після зупинки серця ефективність дефібриляції втрачається на 10–20%. А швидка приїде щонайменше за десять хвилин, при ввімкнених маячках – за п’ять. Навіть за цей короткий час ефективність дефібриляції суттєво знижується. Тобто всі подальші дії медиків можуть не мати сенсу.
– Однак людина, яка не вміє користуватися дефібрилятором, може нашкодити потерпілому, який, скажімо, лише знепритомнів.
– Усі сучасні дефібрилятори керують реанімаційними діями. Аби рятівник, котрий нічого в цьому не розуміє, але має сміливість взяти на себе відповідальність, міг врятувати життя.
Спілкувався Микола ПІКУЛА