А Пасхальні яйця, виготовлені Карлом Фаберже для царської родини Романових, відразу стали символом розкоші. Справді, майстер і його учні створювали витончені шедеври. Волинянин Анатолій Бойко перевершив легендарного маестро.
Він зумів золотом та сріблом обкувати не кам’яну чи дерев’яну основу, а справжні пташині яйця. А ще «вимережити» шкаралупу та інкрустувати самоцвітами! Нещодавно досягнення Анатолія Бойка визнали світові експерти, повідомляє “Високий замок”.
Мистецтвом рятувався після поранення в армії
Пан Анатолій виховувався у мистецькій родині, бо і тато, й мама мали творчі натури. Але сам він не особливо цікавився народними ремеслами. Аж поки не пішов в армію й там не отримав складне поранення.
Тоді мусив заново вчитися жити. Щоб було легше, опанував аж 17 різноманітних технік мистецтва.
— Я спробував все, навчився працювати з нитками та склом, металом та камінням, олівцем, фарбами, деревом, порцеляною, кісткою, — розповідає митець. — Потім отримав диплом різьбяра. А після сорока років повернувся до писанки. Колись в дитинстві їх воском писав, а це вирішив спробувати створити щось оригінальне, незвичне. Пам’ятаю, в Інтернеті натрапив на різнé (різьблене — авт.) страусине яйце, й воно мене безмежно захопило. Думаю, я ж ріжу по каменю та дереву, невже по шкаралупі не зможу?
Дістав стоматологічні бури — вирізьбив. Робота справді вийшла дуже гарна. Одна, друга, п’ята… Але ж таке вже є, подумав. Й закортіло винайти щось своє, авторське. Саме тоді один з колекціонерів похвалився перед Анатолієм копією яйця Фаберже.
Від сувеніру очей було не відвести. Захоплювало все: форма, витонченість оздоби, кольори. Захотілось зробити щось подібне, але на яйці справжньому, а не кам’яному чи дерев’яному. І став майстер гадати, як обкувати натуральну шкаралупу, аби вона не розкришилась в руках.
Повну версію читайте тут
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»