На вулицях Рівного встановлено близько ста камер відеоспостереження. Система працює з липня 2018 року. Завдяки цьому поліцейським вдалося розкрити низку злочинів, пов’язаних із грабежами, розбійними нападами, викраденням авто. Тож систему планують розширити.
Про особливості цього процесу йшлося на нараді в міськвиконкомі за участю депутатів, підприємців, керівників міської влади та керівника компанії-розробника програмного забезпечення.
Як розповів директор компанії Олексій Вихристюк, у Рівному встановлено 86 відеокамер, у тому числі 36 – з функцією розпізнавання автомобільних номерів, а 3 камери, що здатні розпізнавати обличчя, працюють поки що в тестовому режимі. Створена мережа, а заодно серверне обладнання, міститься в міськвиконкомі. Дані з неї надходять у ситуаційний центр місцевої поліції.
– Це програмне забезпечення у вигляді гугл-мапи, на якій встановлені камери. Система працює з тривожними сповіщеннями,– розповів розробник.– Якщо машина в розшуку, вона потрапляє до чорного списку, а коли в’їжджає у місто – йде попередження до поліції.
Звісно ж, для більш якісної роботи система має розширюватися, потрібно більше камер, поліцейські кажуть – щонайменше 1000.
За словами автора програми «Безпечне місто» (в рамках якої і встановлено цю систему), секретаря Рівнеради Сергія Паладійчука, спочатку планувалося, що до міської мережі можна буде підключити й камери, що встановлені комерційними структурами (торговими центрами, нічними клубами, банками, готелями тощо). Однак розробник наголосив, що більшість з існуючих камер у названих підприємств не того типу, вони передають не тривожний сигнал після аналізу зображення, а аналогове відео, тому перевантажуватимуть існуючу систему. Крім того ці записи хтось має ще проаналізувати.
Створення ж потужнішої мережі потребує значних фінансових ресурсів, яких місто наразі не має.
Між тим міський голова Рівного Володимир Хомко наголосив:
– Бізнес залучати таки потрібно, але лише частково, там, де це можливо і буде корисно. Підприємці не будуватимуть мережу за свої гроші, але будуть приєднуватися до готової. Думаю, багато хто схоче сам, а інших змусимо. Наводжу «Лагуну» як приклад: змусимо її приєднатися або вона працюватиме лише до десятої години. Поставлять стільки камер, скільки потрібно.
Сергій Паладійчук зазначив, що місто отримало непогану систему відеоспостереження, потрібно рухатися далі:
– Ми отримали біля 100 камер, які розпізнають обличчя і номерні знаки. Але далі потрібно допрацьовувати цю систему, аби підприємці – власники приватних закладів теж могли під’єднатися до цієї, щоб вона мала не 100 камер, а 700–1000 і порушення чи порушників можна було відслідковувати через усе місто. Це суттєво підвищить ефективність системи і дозволить нам швидко отримати безпечне місто. Буду окремо зустрічатися з розробниками, щоб зрозуміти, які кроки слід зробити, аби програма працювала далі без залучення бюджетних грошей, а Рівне стало по-справжньому безпечним.
Очікується, що ця зустріч відбудеться наприкінці листопада.
Наталія НИРКОВА