Щороку у жовтні більшість країн проводить місяць підвищення обізнаності про рак молочної залози. Цього року до нього долучилася і бібліотеки Рівненської області.
Окрім інших заходів вони пропонують своїм відвідувачам познайомитися з книгою харків’янки Альони Воробйової “Мистецтво жити під час хіміотерапії”, яка показує внутрішній світ жінки, якій діагностували рак, і її почуття під час проходження хіміотерапії. Це артбук, до якого увійшли щоденникові записи авторки і роботи 10 фотографів, кожен з яких зробив свій артпроєкт з Альоною як головною героїнею. Як каже сама Альона Воробйова,
книга не про те “як я перемогла рак”, а скоріше про страх смерті, самотність і про потенціали, які є в цих станах.
Вступне слово для артбука зробив український письменник Сергій Жадан. Книга створена в рамках проєкту Українського культурного фонду і мешканці Рівненщини можуть взяти почитати її безкоштовно у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці, Рівненській обласній науково медичній бібліотеці та ще у 14 бібліотеках області.
Альона захворіла на рак молочної залози у 38 років, як і колись її мама. Але мама відмовилася лікуватися, злякавшись хіміотерапії, її наслідків, втрати волосся, а з ним – жіночності. Альоні тоді було 16 років, і вона добре пам’ятає ті жах і страх, що переживала її мама. Коли Альона дізналася про свій діагноз, вже її старшій доньці було 16, а сама вона зіткнулася з тим же страхом: “без волосся я буду не жінка, недостатньо жінка”. Але не могла дозволити собі злякатися і програти. Тому що знала, як страшно буває дітям, коли їхня мама помирає.
Альона Воробйова відома у Харкові як організаторка концертів, фестивалів та інших культурних подій. На пост у Фейсбуці про те, що їй діагностували рак молочної залози, відгукнулися сотні артистів, письменників, художників та інших митців з різних країн.
“Я мріяла написати книгу, присвячену мамі, з раннього дитинства. Коли мами не стало, ця мрія стала ще важливішою для мене. Але в щоденній суєті у мене не вистачало часу навіть подумати, про що буде книга. І ось у такий несподіваний спосіб моя мрія збулася. Причому цей артбук врятував і мене: зйомки, планування, спілкування, бажання закінчити книгу і дати іншим жінкам те, чого так не вистачало мені, коли я дізналася, що у мене рак – все це дуже допомагало відштовхуватися від дна, коли здавалося, що простіше залишитися там”
– розповідає Альона.
Важливість артбука у вступному слові до нього зазначає Сергій Жадан:
“Книга, за великим рахунком, не лише про Альону та її історію – вона про всіх нас. Про нашу готовність говорити й не здаватися, про нашу здатність допомогти, про наші можливості, про нашу силу. Ця історія може багато чого навчити. Головне – не боятися вчитися. І не боятися любити”.
Ідея створення такого артбука народилася у Альони під час спілкуванні з друзями з арт-середовища. Спочатку щоденникові записи і пости в соцмережах про своє лікування авторка робила, скоріше, для себе. Друзі-фотографи влаштовували творчі фотосесії з нею, щоб підтримати і допомогти відволіктися. Координаторка випуску книги культурна менеджерка Марія Какуріна, впевнена:
“Ми забуваємо часто, що мистецтво – це інструмент, який може багато чого змінити в житті окремої людини, цілих груп, країн. Цей артбук – він саме такий.
Артбук вийшов наприкінці вересня 2020 року у харківському видавництві “Віват”, яке відоме своєю відкритістю до соціально важливих тем та проєктів. “Мені здається, що якби Альона не звернулася в наше видавництво, ми б самі бігали за нею і пропонували випустити артбук “Мистецтво жити під час хіміотерапії” саме у нас”- жартує директорка видавництва Юлія Орлова.
Як рівнянам запобігти раку головного мозку
“Шевченківську” хату з Рівного заново відбудовують
Проєкт по створенню артбука реалізовано благодійним фондом “Артдача” за підтримки Українського культурного фонду. В рамках цієї співпраці всі книги передають онкологічним центрам, бібліотекам і галереям у всіх областях України.
“Коли ми формували списки для відправки, у нас тільки для Львівської області просили 300 книг – розповідає Альона Воробйова. – І це підтверджує, що зусилля людей, які зі мною створювали цей артбук, і мої страждання, переживання близьких за мене – все не дарма”.
На сторінках проекту в соцмережах є посилання на карту з позначеними місцями, де будь-хто може подивитися і почитати артбук “Мистецтво жити під час Хіміотерапії” абсолютно безкоштовно. Карта постійно оновлюється.
Прочитати книгу ви можете у таких бібліотеках вашого регіону (радимо попередньо уточнити чи є книга в наявності і чи працює бібліотека):
- Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека
- Березнівська централізована система публічно-шкільних бібліотек
- Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек
- Гощанська централізована система публічно-шкільних бібліотек
- Центральна бібліотека Демидівської селищної ради
- Дубенська ЦБС
- Дубровицька централізована система публічно-шкільних бібліотек
- Зарічненська централізована система публічно-шкільних бібліотек
- Здолбунівська централізована система публічно-шкільних бібліотек
- Корецька ЦБС
- Централізована система публічно-шкільних бібліотек м. Костопіль
- Центральна бібліотека Млинівської селищної ради
- Острозька централізована система публічно-шкільних бібліотек
- Радивилівська центральна бібліотека
- Рівненська централізована система публічно-шкільних бібліотек
Посилання на карту з позначками, де є артбук “Мистецтво жити під час хіміотерапії”;
Сторінка артбука “Мистецтво жити під час хіміотерапії” в Facebook;
Instagram-аккаунт артбука “Мистецтво жити під час хіміотерапії”;
Сторінка Альони Воробйової в Facebook.
Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатися з думкою автора.