5 листопада в суботу напередодні дня пам’яті святого великомученика Димитрія Солунського, Православна церква по-особливому поминає померлих.
Спершу заупокійні молитви цього дня лунали за спочилих воїнів, адже воїном був і святий Димитрій, але згодом у Димитрівську суботу почали поминати і всіх спочилих православних християн. В Україні листопад – місяць заходів пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932-33 рр., молитві за яких також присвячена ця поминальна субота.
Українці моляться за спочилих рідних та близьких, тих, хто вже відійшов із цього земного життя, бо знають, що у Бога немає мертвих, у Нього всі живі. І ті, хто відійшов від цього матеріального світу, вони живуть в іншому світі, духовному.
Поминальна субота розпочинається з особливої заупокійної служби – парастасу (від грец. παράστᾰσις – «стояння поруч, клопотання»), яка звершуватиметься ввечері у п’ятницю, адже, як відомо, біблійний та богослужбовий день бере початок з вечора. Вранці, в суботу, відбудеться Божественна літургія, після якої буде звершена панахида.
Для церковного поминання на парастас, а також окремо на літургію, парафіяни подають записки з іменами спочилих рідних та близьких, які зачитуються священнослужителями під час заупокійного богослужіння. Прийнято також приносити поживу для потреб парафії та нужденних, чинити діла милосердя.
МОЛИТВА ЗА ПОМЕРЛИХ
Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх (імена), прости їм усі гріхи їх, вільні і невільні, даруй їм Царство Твоє Небесне і сотвори їм вічную пам’ять. Амінь.
Джерело: ПЦУ