Заходиш в галерею «Шабалін», яка розташована в центрі Рівного, і таке враження, що ти опинився в іншому часовому вимірі. Тут представлена унікальна колекція раритетних предметів, починаючи з ХVII століття. Власник музею-магазину, Сергій Шабалін виступив в ролі екскурсовода і розповів про маловідомі сторінки створення цього закладу, предмети старовини, які викликають захват.
– Біля його витоків стояв мій батько, – каже Сергій Шабалін (Сергій Павлович Шабалін відійшов у вічність у 2021 році, – прим. авт.). – Це була квартира його батьків: тут він народився, жив. Ще в підлітковому віці казав: «Коли виросту, то мрію відкрити красиву антикварну галерею. Хотілося б внести в Рівне частину розвитку щодо культури старовинних та антикварних речей».
Батько збирав свою унікальну колекцію понад 40 років. Був відомим колекціонером не тільки в Україні, але і за кордоном. Коли приїжджав в якусь нову країну, насамперед відвідував старовинні будівлі, палаци, музеї, антикварні крамниці та виставки, пов’язані з предметами минувшини. Захоплення антикваріатом було у нього в крові. Скрупульозно вивчав каталоги, книги по антикваріату, виписував спеціальну літературу. Входив до числа серйозних колекціонерів, до думки якого прислухалися «колеги» і в нашій країні, і за кордоном. Часто запрошували як експерта поділитися досвідом, зробити оцінку тих чи інших предметів. Адже антикварна справа – кропіткий процес та складний бізнес.
У нашому музеї найдорожча – історія.
Відвідувачі музею часто запитують: що тут у вас найдорожче? Я відповідаю: історія. Речі складають для мене велику цінність саме як предмети історії своєю унікальністю. В антикваріаті цінується найбільше те, що знищує сам час: книги, гобелени, дерев’яні вироби, порцеляна, скло.
Від їх великої кількості, унікальності подих перехоплює. Таке враження, що ти знаходишся в різних епохах. Ось Сергій Сергійович демонструє справжній скарб, глиняний глечик з мідними шелягами, що використовувалися у 17 столітті при польському королю Яну Казимирові. Ці монети складають сьогодні саме музейну, історичну цінність. Якби вони були золоті, звісно, їх вартість була б на ринку значно вищою.
Привертає увагу католицька ікона 17 століття, на якій зображена Діва Марія з маленьким Ісусом. Вона не реставрована. У такому вигляді її залишили спеціально, щоб люди бачили відмінності між реставрованою та нереставрованою іконою.
У музеї представлені ікони, як рідко зустрічаються в наш час, продовжує Сергій Сергійович. Писалися вони на тлі із натурального сусального золота. Подивіться на цей «П’ятичасник» – святий образ, що належить до старообрядницького іконописного зображення. На іконі переданий апокаліптичний образ Св. Михаїла, який скаче верхи на червоному крилатому вогні із кадилом у правій руці. В лівій руці він тримає трубу, щоб закликати інших ангелів до дії. Знизу зображено діру в Пекло, що відкрилося.
Образ Ісуса Христа у віці 12 років, а саме «Іммануїл». Такий сюжет був популярний у візантійському і балканському мистецтві, іконописі Київської Русі. Це ікона дуже рідкісного типу – «Спас Благе Мовчання». Це єдина святиня, де німб Спасителя увінчаний не хрестом, а восьмикінцевою зіркою – знаком незбагненності Господа. Образ Сина Божого постає як Ангел Великої Ради – прекрасний юнак у мантії, за спиною якого знаходяться опущені крила.
Також є велика ікона, яка знаходилася колись у кірсі, німецькій церкві (на початку ХХ ст. на Волині було 13 кірх). Ікона зображує епізод із зняття Ісуса з Хреста. Прообразом послужила найвідоміша мармурова робота Мікеланджело.
Містична історія
А історію появи в музеї скульптури розіп’ятого Ісуса Христа в майже в натуральний зріст, яка вирізана вручну з дерева, можна вважати містичною. Її Сергій Павлович знайшов на теренах нашого краю у …дровітні. Її вже мали спалити. В музеї вона отримала друге життя, була відреставрована та законсервована спеціальними розчинами. Неймовірні муки Сина Божого, відтворені майстром на змученому обличчі, передані неймовірно реалістично.
Більшість відвідувачів, а тут щодня буває багатолюдно, вперше у своєму житті бачать об’ємні за розмірами, вагою в декілька кілограмів (!), старовинні книги та стародруки в шкіряних обкладинках. Частина написана від руки старослов’янською мовою, та на свій вік добре збереглися.
За словами Сергія Шабаліна, цікавим експонатом є кабінетний рояль, виготовлений німецьким майстром Обергом на спецзамовлення на початку 20 століття. Унікальність його в тому, що при значно менших розмірах він має звучання класичного великого рояля.
Надійним помічником в роботі для Сергія є його дружина. Вона здійснює опис предметів, при можливості проводить безкоштовні невеликі екскурсії для військовослужбовців, внутрішньо переміщених осіб.
Опис – це важливий аспект нашої роботи, — говорить пан Сергій. Також проводимо продаж, купівлю та оцінку різноманітних старовинних предметів, їх реставрацію. Ось, скажімо, перед вами стоять на підставці три бронзові дзвіночки у вигляді жіночих фігур. Відвідувачі зупиняють на них увагу на короткий час і йдуть далі. А їм вже близько 200 років! І кожен має своє призначення. Саме такі дзвіночки, які відрізняються один від одного мелодійним звуком, використовували для виклику служниць. Почувши дзвіночок, служниця чітко розуміла, що треба робити: або панянці допомогти вдягнутися, або готувати гарячу ванну.
Цікавими є й декоративні китайські вази, виконані в техніці перегородчатої емалі «клуазане», у формі «фенвей» (хвіст фенікса), яка виникла в Китаї в 14 сторіччі. З типовим геометричним орнаментом, квітами та птахами. Такі вази називають «вічними» із-за їхньої здатності зберігатися довгий час в незмінному вигляді та кольорі.
В галереї є механічний касовий апарат в стилі «модерн», збережений у відмінному стані, фірми «Nataonal» 1912 року. При його відкритті лунає дзвінок, який група «Pink Floud» використала в пісні «Money».
Прагне реалізувати мрію батька
За словами Сергія, ще за життя батько розпочав будівництво культурного простору на вул. Шкільній та планував тут відкрити хороший музей. Але не встиг. Тому тепер вже він планує реалізувати цей проєкт у життя для рівнян і гостей нашого міста. Хоча батька вже немає на цьому світі, я не один, вірю, що душа вічна. Просто раніше він був попереду, як щит, а зараз – просто поряд. Але неодмінно зі мною.
Активний волонтер
Сергій Шабалін опікується не тільки своїм дітищем – музеєм-магазином. З перших днів повномасштабної війни почав надавати посильну допомогу нашим захисникам та біженцям. В міський штаб, який тоді діяв в Народному Домі, в театр, в ДК «Хімік», доставив велику кількість різноманітної допомоги. На самому початку війни організував виготовлення бронежилетів з автомобільних металевих ресор, тому, що тоді дістати бронежилет було практично неможливо. Цим врятував не одне життя. За власні кошти неодноразово купляв військовим одяг, продукти харчування, ліки, предмети першої потреби. Продовжує і зараз це робити, не афішуючи свою благодійну діяльність. Бо, каже, я дію так, як вчив мене батько: «Робити добро мовчки».
Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ
Читайте також: Музей пива у Рівному відкриватиме директор пивзаводу
- Через ремонт тепломережі у Рівному перекритий рухЗаміна ділянки тепломережі спричинила перекриття руху у Рівному на два дні.