Донедавна міжнародна співпраця була далекою перспективою, нині у Рівненському економіко-технологічному коледжі роблять усе, щоб вона стала реальністю. У цьому зацікавлений і викладацький колектив, і студентство, а директор і поготів. Спонукало до цього знайомство з культурно-просвітницьким центром ім. Т.О. Сосновського, зокрема з його керівником Ярославом Ковальчуком.
– На жаль, сьогодні Україна для поляків асоціюється з дешевою робочою силою. Це ми знаємо, що у нас є хороші навчальні заклади, де вчаться талановиті студенти. Тож своїм візитом ми хотіли зламати уявлення про українців, що побутує в сусідів,– розповідає директор Рівненського економіко-технологічного коледжу Віктор Дем’янюк.– Презентуючи свій навчальний заклад у Польщі, ми знайомили їх з нашою, українською культурою.
Спочатку вирішили презентувати полякам рівненський коледж як такий, розповідаючи про фахову підготовку в навчальному закладі і демонструючи доробок з кращих студентських робіт. У подальшому планують укладати угоди з польськими навчальними закладами щодо можливого обміну студентами, проходження практики, участі у спортивних змаганнях, обміну викладачами та успішним досвідом.
– Студенти охоче відгукнулися на пропозицію поїхати до Польщі. Та ми відібрали найкращих. Вони були просто у захваті від можливості презентувати свою творчість. Тож повернулися додому сповнені енергії і бажання розвиватися, створювати нові шедеври і дарувати людям своє мистецтво,– ділиться враженнями голова циклової комісії моделювання та технології швейних виробів Рівненського економіко-технологічного коледжу Альона Жильчук.
Перші презентації відбулися в польських містах Замосць, Люблін, Каземіж-Дольний, Пулави. Під відкритим небом у велелюдних місцях: на ринкових площах та біля ратуш, перехожим та спеціально запрошеним представникам навчальних закладів – показали творчі роботи студентів рівненського коледжу. Демонстрували одяг самі ж автори, адже вісьмом пощастило стати учасниками української делегації.
Всього було представлено 19 робіт: колекцію одягу «Весна», виготовлену в стилі батик, дипломні роботи зі спеціальності «дизайн» та екомоду – креативно втілені задуми у незвичних матеріалах (льон у поєднанні з цератою, пластиком, папером, агроволокном, фольгою чи поліетиленом).
– Поляки вітали появу кожного костюма оплесками та оваціями. Хтось із нашими моделями фотографувався. Адже й у Польщі сьогодні створюють екомоду. У тренді вироби з вторсировини. Надзвичайного шарму додають красуням дощовики чи сумки, виготовлені з цупкого поліетилену,– розповідає Альона Жильчук.
Технології рухаються вперед і, можливо, вже через кілька років в Україні почнуть у промислових масштабах переробляти пластик і виготовляти з цієї сировини тканини. Адже у світі це роблять уже повним ходом. Та вже сьогодні вироби студентів доводять, що вторинна сировина може ожити вдруге й виглядати по-сучасному, якщо до втілення задуманого підійти креативно.
При цьому екомода – це напрям роботи, яким займаються і викладачі, і студенти винятково за власним бажанням.
– Ми готуємо модельєрів-конструкторів, дизайнерів та молодших спеціалістів – техніків, технологів швейного виробництва. А екомода і взагалі театр мод –
це відгалуження art fashion studio, яке діє на громадських засадах і тільки. Ентузіасти викладачі, як-от Альона Жильчук, Ірина Ткачук, Софія Іващук, Ольга Лихновська, працюють зі студентами і спонукають їх до розробки таких моделей,– розповідає Віктор Дем’янюк.
І директор, і викладачі розуміють, що почався новий виток діяльності їхнього навчального закладу. Тож насамперед від них самих залежить, яким буде їхнє завтра.
Хоча нині студентські аудиторії пустують, у навчальному закладі тривають підготовчі роботи: десь підмуровують, підмальовують, підбілюють – все для того, щоб і з першого погляду заклад належно оцінили відвідувачі. З вересня у планах директора ввести в дію комп’ютерний клас для дизайнерів. А там готуватимуть гуртожиток відповідно до вимог Євросоюзу, тож роблять усе, аби умови проживання в ньому були максимально зручними і для іноземних гостей.
Знайдуть чим і здивувати, адже у коледжі є свій скеледром та боксерський зал з рингом.
У Рівненському економіко-технологічному коледжі запевняють, що мовне питання і для викладачів, і для студентів не стане проблемою для порозуміння. Бо вже рік як у закладі діють безкоштовні курси, де всі бажаючі мають змогу навчатися польської мови.
На жовтень запланована поїздка викладачів до одного з навчальних закладів Польщі, де спільно з колегами відзначать День працівника освіти, який збігається у двох країнах. А ще мають запрошення на спортивні змагання з волейболу і футболу в Польщі, у відповідь намітили такий турнір організувати у себе та запросити сусідів, щоб усе було як годиться.
Оксана ПИЦЬКА