Нематеріальна культурна спадщина людства поповнилась новими елементами. До визначних подій причетні митці з Рівненщини.
В Асунсьйоні відбулася 19-а сесія Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини. До Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства включений перший міжнародний елемент від України спільно з Естонією «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць». А згодом стало відомо, що того ж дня українську «Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції» включили до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини Організації Об’єднаних Націй з питань освіти. До обох визначних подій причетні митці з Рівненщини.
«Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць»
Робота над номінацією «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць» розпочалася ще у 2017 році після зустрічі з українською спільнотою носіїв в Естонії. Її основу складають три елементи. Два з них включені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України – «Українська писанка: традиція і мистецтво», що об’єднує спільноти з усіх областей України, і «Традиція гуцульської писанки». Ще один елемент – «Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення великодніх яєць» включений до Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини Естонії.
«Рівненщині також є чим пишатися. Адже до когорти офіційних носіїв традиції писанкарства від України увійшли й дві майстрині з Рівненської області – Вікторія Степанюк і Наталія Дребот. Обласний центр народної творчості та управління культури і туризму Рівненської ОДА подали двох писанкарок не лише як практиків, але й професійних дослідниць традиції на Рівненщині», – розповіла начальниця управління культури і туризму Рівненської ОДА Любов Романюк.
Результатом такої спільної роботи стало видання у 2023 році унікального, першого на Рівненщині артбуку «Писанка Рівненщини». До нього долучилися чимало фахівців і знавців регіональних традицій. А в Рівненському обласному центрі народної творчості діє постійна виставка 300 писанок Рівненщини. Вони відтворені згідно з давніми схемами заслуженою майстринею народної творчості України Вікторією Степанюк.
«Кобзарсько-лірницька традиція»
У другій половині 2022 року «Кобзарсько-лірницьку традицію» було внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. А вже у 2023 році цю традицію Україна подала на внесення до списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО та програму з її охорони.
«Для нас це – визнання наших цінностей, культури, самобутності та ідентичності. Цей здобуток стане частиною нашої великої Перемоги. Неспровокована Україною війна забирає життя українських митців: 133 загинули, серед них і шестеро братчиків кобзарських цехів, які стали на захист України. Нині росія, як колись імперський і сталінський режими, нищить усе, що пов’язано з українською культурою, зокрема кобзарство та носіїв живої спадщини. Та попри всі спроби позбавити українців свого коріння наша культура засвідчує незламність», – зазначив у своєму відеозверненні міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Серед носіїв традиції серед українських кобзарів і лірників є наш земляк – дослідник традиційної народної музики та пісенної спадщини Андрій Ляшук. Він є постійним учасником обласних, всеукраїнських і міжнародних фольклорних подій, заходів, приурочених традиційній українській культурі.
«Пишаємося нашим земляком і радіємо, що українська кобзарсько-лірницька традиція достойно представляє Україну в світі. Визнання ЮНЕСКО – це неймовірна можливість промоції української культури. Підтвердження її унікальності, багатовікової тяглості розвитку, всесвітнього вагомого мистецького явища і спадщини людства. Визнання сприятиме збереженню та популяризації у світі традиції. Саме вона сьогодні, як і сотні років тому, супроводжує боротьбу українського народу за свободу та незалежність», – підсумувала Любов Романюк.
Олеся СТЕЛІГА
Читайте також: Бортництво – нематеріальна культурна спадщина Рівненщини
- Батьки полеглого захисника з Рівненщини отримали синову нагородуРодині полеглого Героя Дмитра Гецка вручено державну нагороду від Президента України Володимира Зеленського – орден «За мужність» III ступеня (посмертно), за вірність військовій присязі, відважність, проявлену у захисті територіальної цілісності держави.