fbpx

Найпопулярніші мифи про кардинала Рішел’є

Діліться інформацією з друзями:

Як насправді звали кардинала Рішел’є? Він справді носив тільки червоне? Був лиходієм? Любив Анну Австрійську? Попри свій сан, командував військами? А гвардійці йому підкорялися?

Для французької національної самосвідомості Арман Жан дю Плессі, кардинал де Рішельє, — фігура символічна, а тому оточена легендами, за якими важко розрізнити підінні історичні риси. Тим більше, що сам Рішельє, який одним із перших почав проводити інформаційні кампанії проти своїх політичних супротивників, багато працював над власним іміджем і аж ніяк не збирався сповідувати перед нащадками. Через це ми знаємо про нього неймовірно багато (є листування, маса паперів, безліч портретів і так далі) і одночасно надзвичайно мало.

Міф №1. Рішельє був закоханий в Анну Австрійську

Вердикт: це неправда.

Про це запам’ятовується у своїх мемуарах герцог де Ларошфуко, який через багато років після описуваних подій візьметься складати «Максимі» і стає головним знавцем душ людських. Проте це слух, можливо пущень і підтримується оточенням королеви. Ганні Австрійської, безумовно, було вигідно представлятися невинною жертвою, переслідуваною відкинутим коханцем, чим участю кількох невдалих державних переворотів. Рішельє ж, хоча і отримав світське виховання, за всіма звичками був людиною духовного звання, не надто схильний до романтичних емоцій.

Міф №2. Рішельє завжди ходив у червоному

Вердикт: частково це правда.

Рішельє та його кішки. Картина Шарля Едуара Делора. До 1885 року. Детройтський інститут мистецтв

Рішельє був кліриком, тобто є людиною Церкви, тому колір і покрій його одягу визначався традицій і саном. З 1622 року, коли він став кардиналом, йому покладалися пурпурна мантія і капелюх (реальний цвіт міг варитися від червоного до бордового залежно від такого барвника), і саме ми бачимо його на всіх портретах. Однак це торжественна одежа: при дворі та особливо у часі воєнних походів він іноді носив світське плаття — це не було заборонено. Є спогад сучасника про те, як Рішельє гарцує на коні перед військами в «вбранні кольору опалого листя з невеликою золотою вишивкою», зі шпагою на боці і двома пістолетами, притороченими до сідла».

Міф №3. Рішельє був зовсім старим під час облоги Ла-Рошелі (а у Дюма молодої)

Вердикт: неправда.

Дюма було важливо протипоставити енергетичне Рішельє апатичному і нудьгуючому Людовіку XIII, тому кардиналу в романі на вигляд не більше 36–37 років. Але йдеться про події, що відбулися до і під час облоги Ла-Рошелі, тобто в 1626 році, коли Рішельє було 41 рік. Кардинал не відрізнявся міцним здоров’ям; його всю життя мучили головні болі та нервні проблеми, проте по-справжньому тяжкі хвороби починають переслідувати його десь після 50 років.

Легенда 4. Рішельє сам командував військами під час облоги Ла-Рошелі

Вердикт: це правда.

Під час облоги Ла-Рошелі короля, який від бездіяльності впав у депресію, залишивши загальне командування на Рішельї, а сам ненадовго відлучився. Відповідь це було зроблено для того, щоб уникнути суперництва між воєначальниками, але в будь-якому разі передача таких важливих повноцінних — рідкість. А ось командування окремими силами не було чимось винятковим для духовного обличчя: це доводилося робити і самому Рішельє, і, скажімо, його подвижнику кардиналу де Ла Валетту, який був щасливим полководцем. Звичайно, для цього вимагалося рішення від Ватикані.

Міф №5. Рішельє конфліктував із Людовіком XIII

Вердикт: скоріше, неправда.

Лічні відносини між Рішельє та Людовіком для сучасного людини є загадкою, яку деякі дослідники намагаються вирішити за допомогою психоаналізу. Якщо притримуватися фактів, то відповідати — немає: конфліктів не було і не могло бути, бо можливо міністра повністю залежало від підтримки короля. У більшості випадків вони діяли повідомлення, хоча взаємне роздратування, звичайно, випробовували.

Легенда 6. Рішельє був дуже розумний (а Людовік – ні)

Вердикт: це неправда.

Людовік XIII був рішучим та войовничим королем. Не варто забувати, що його батькові, Генріху IV, французький престол дістався насилу, тому одним з головних завдань Людовіка було затвердити королівську владу по всій території держави, чим він успішно зайнявся ще до Рішельє. Але король був заїкою, крайнім мізантропом і, мабуть, людиною не надто привабливою, що вплинуло на його репутацію. Одним із секретів успіху Рішельє виявилася здатність чітко формулювати політичні цілі короля.

Міф №7. Рішельє була особиста гвардія

Вердикт: це правда.

За законом особиста гвардія могла бути лише у короля. Насправді вельможі завжди були оточені озброєними прихильниками – це стосувалося і Рішельє. Але після змови графа де Шале (збирався вбити кардинала), який був розкритий у 1626 році, король призначив Рішельє охорону – сто кінних гвардійців під командуванням капітана. У 1632 році до них додалися дві сотні піших мушкетерів, потім це число ще більше збільшилося.

Міф №8. Рішельє був хитрим інтриганом

Вердикт: це правда.

У системі управління державою, яка існувала мови у Франції у першій половині XVII століття, інтриги були способом досягти потрібного результату з найменшими втратами, оскільки альтернативою їм було пряме насильство. Навіть за підтримки Людовіка, Рішельє доводилося лавірувати між аристократичними кланами, особливо між фракціями, пов’язаними з членами королівського сімейства – королевою-матір’ю, братом короля, який аж до 1638 залишався спадкоємцем престолу, принцами крові (молодшою ​​гілкою Бурнів). Звичайно, він чудово володів мистецтвом інтриги, інакше його політична кар’єра закінчилася б швидко і безславно.

Міф №9. Рішельє був геніальним політиком

Вердикт: це правда.

На цей рахунок є різні думки, особливо враховуючи уявлення про політику, що змінилося. Рішельє, безумовно, бачив свою функцію у служінні державі, і ідея державної потреби для нього була виправданням тих рішень, які йому доводилося приймати. У цьому сенсі він — політик у сучасному розумінні слова. Але багато що з того, що асоціюється з його ім’ям, включаючи союзи з протестантськими країнами проти Іспанії тощо, насправді було продовженням політики, розпочатої за Генріха IV.

Міф №10. Рішельє був жахливим лиходієм

Вердикт: скоріше це неправда.

У драмі Гюго “Маріон Делорм” героїня благає кардинала про помилування коханого, засудженого до страти, але у відповідь чує: “Помилування не буде!” Насправді помилування були винятковою прерогативою короля, який наполягав на виконанні вироку. З цим багато в чому пов’язана кривава репутація Рішельє, оскільки під час його міністерства були страчені ряд знатних і впливових вельмож: одні за участь у змовах (Шале, Сен-Мар), інші за вбивство під час дуелі (граф де Бутвіль). Сам кардинал, мабуть, вважав за краще відправляти своїх супротивників до Бастилії чи вигнання.