fbpx

Головний синоптик області прогнозує для Рівненщини теплий березень

Діліться інформацією з друзями:

Зими не було. Як буде з весною? Головний синоптик області сподівається, що принаймні березень буде теплим.

До закінчення календарної зими залишилися лічені дні, але вона у звичному для нас вигляді на Рівненщині цього року так і не настала. Попри те, що початок лютого все ж таки порадував мешканців області снігом та низькими температурами, вже в середині місяця зафіксовано історичний максимум температури – 12,2 градуса тепла.

Головний синоптик області Богдан Масовець.

Кінець лютого теж, за прогнозом начальника Рівненського гідрометцентру Богдана Масовця, не принесе відчутних холодів. Зрештою, абсолютно нетиповими видалися й грудень з січнем, і не лише для Рівненщини.

– Таким чином, можна сміливо говорити про аномальну зиму?

– Загалом я не був би таким категоричним і не твердив би, що ці зимові місяці були аномально теплими, – зауважив Богдан Масовець. – Але однозначно вони виявилися нетиповими для зими. Так, у грудні середня температура за місяць перевищила норму на 4, а у січні – на 3 градуси. Лютий, вочевидь, не буде винятком (середня температура повітря першої половини місяця вже вища, ніж норма ).

 Якщо вдатися до порівняння з минулими роками, то окремо такі теплі місяці траплялися й раніше. Для прикладу, теплими були січень та лютий у 1990 та 2002 роках.  Але так, щоб три місяці поспіль взимку була така висока температура, це, мабуть, вперше.

– Отож, якщо так піде далі, то ми невдовзі взагалі не побачимо звичної для нас зими?

– Найцікавіше те, що цього року метеорологічна зима поки що не настала. Досі ще не спостерігалось стійкого переходу середньодобової температури повітря  нижче нульової позначки термометра. Такі температурні показники, які ми зараз спостерігаємо, подібні до листопада або березня. Опадів також мало. Їхня кількість не дотягує до норми:  у середньому 40-60 % від норми.



 Сніговий покрив був нестійким і утворювався на нетривалий період. Так, максимум висоти снігового покриву спостерігався наприкінці грудня на рівні 3-4, у  першій декаді січня та на початку лютого – 2-4 сантиметрів.

Найнижча температура цьогорічної зими станом на сьогодні зафіксована 7 лютого (мінус 13Сº). Це було короткочасне зниження температури.  А ось найвища протягом зими декілька разів підіймалась вище, ніж історичний максимум. Скажімо, 9 грудня в Рівному  зафіксовано +10,8 Сº; 17 грудня – +13,4 Сº, 18 грудня – +12,1 Сº, 24 грудня – +9,8 Сº, 15 січня –  +7,2Сº, 17 лютого – +12,2Сº. Це зафіксовані максимальні температурні показники за весь період спостережень. Така аномалія спостерігається вперше. А ось найнижчі  мінімальні температури, на щастя чи на жаль, цьогорічної зими залишилися без змін.

– Чим зумовлена така стрімка зміна погоди?

– Якщо говорити про причини такої теплої цьогорічної зими, то це однозначно наслідок глобального потепління і, відповідно, зміни загальної циркуляції атмосфери. Характер атмосферної циркуляції над Україною, загалом визначається частою зміною циклонів і антициклонів. Циклони приходять на територію України протягом року із заходу, північного і південного заходу та півдня. Відлиги взимку спричиняє перенесення теплих повітряних мас з Атлантики, які зумовлюють потепління. А ось вторгнення континентальних повітряних мас з Азії (антициклони) зумовлюють взимку різкі похолодання . Цієї зими переважав циклогенез і західний зональний перенос, що сприяв надходженню теплої вологої повітряної маси атлантичного походження в теплому секторі  потужних циклонів, які ми спостерігали протягом усієї зими.  Водночас ультраполярних вторгнень із високих широт майже не спостерігалось.

– Цікаво, що ж приготувала нам весна 2020 року?

– У Центральній геофізичній обсерваторії  передбачають,  що березень буде незвично теплим. Зі слів начальниці відділу кліматології Олени Донич, вони проаналізували найтепліші зими в Україні і прийшли до висновку, що після кожної надзвичайно теплої зими приходить теплий березень. Взяти, для прикладу, зиму 1989-90 років. Тоді також було незвично тепло, середня температура березня становила плюс 6-6,5 градуса. Це набагато вище, ніж кліматична норма, яка у березні становить близько 1 градуса тепла.

У 2020 році, як твердить Олена Донич, закінчується 30-річнний кліматичний період. І якщо порівнювати його з попереднім, то цей був набагато (на 2,7 градуса) теплішим.

А тим часом  провідний  синоптик відділу метеопрогнозів Укргідрометцентру Роман Мурмило запевняє, що насправді  метеорологічна весна в Україні настала ще в січні-лютому. Тобто зима закінчилася,  не встигнувши розпочатися. Адже середньодобова температура в ці місяці була вищою за 0 градусів, що є показником закінчення зими. Роман Мурмило  також допускає, що середня температура весною буде на 2 градуси вищою, ніж норма.

Як буде насправді – побачимо. Адже березень уже не за горами.

Спілкувався Василь ГЕРУС

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»