Експерти пояснили, чому не варто пірнати в ополонку на Водохреще

Діліться корисною інформацією з друзями:

Масові пірнання в ополонки на Водохреща в Україні фактично з‘явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років. Тобто назвати цю поведінку давньою традицією не можна, – наголошують у ПЦУ.

В українського народу не було традиції занурюватися в ополонку під час свята Богоявлення.

Ні етнографи, ні історики до середини ХХ століття не фіксували нібито «традиційних» масових пірнань українців у крижану воду з нагоди Хрещення Господнього. Немає описів такого дійства ні у давніх джерелах, ані у дослідженнях про традиції козацької доби.

7 днів у ТелеграміСвіжі новини для тих, у кого мало часу

Новини які не потрапили на сайт ми розміщуємо в Телеграмі

Деякі історики кажуть, що цей звичай має російське походження. Адже росіяни занурюються в холодну воду після лазні. А поширитися такий звичай міг ще й з міркувань загартовування.

Дехто з наших сучасників переконаний, що ритуал пірнання в освячену воду на Богоявлення пов’язаний із очищенням від гріхів.

Однак у ПЦУ таку думку відкидають.

Жодного церковного припису для «змивання гріхів» на свято Богоявлення (Водохреще) немає. У ПЦУ кажуть, що «дорога до вічного блаженного життя лежить виключно через щире каяття у гріхах, молитву та любов до Бога і до ближніх. Звільнити душу від гріха може лише Господь, бачачи ваше щире покаяння та участь в Таїнствах Сповіді й Причастя».

Звісно ж Церква не може заборонити таку поведінку. Але просить не ототожнювати її із церковними звичаями, пов’язаним зі святкуванням Хрещення Господнього.

Якщо ж ви таки наважилися зануритися в холодну воду, прислухайтеся до рекомендацій медиків:

  • пірнати в ополонку можна лише якщо ви повністю здорові;
  • обов’язкова умова перед зануренням у воду — енергійна розминка. Не варто застрибувати у воду одразу: спочатку намочіть обличчя, груди, живіт та спину. Лише після цього занурюйтесь по шию. Не варто пірнати з головою — це може призвести до різкого охолодження організму;
  • безпечне перебування у зимовій воді — 3-5 секунд;
  • після купання зніміть мокрий одяг, розітріться рушником і одягніть теплі речі. Одяг має бути просторим, з мінімальною кількістю ґудзиків та застібок, а взуття — зручним і бажано без шнурівок. Якщо у вас оніміли пальці рук, потримайте їх на шиї або животі кілька секунд, зігрійте подихом і продовжуйте одягатися;
  • «зігріватися» перед чи після купання в ополонці алкоголем — небезпечно. Він розширює судини, тому ви втрачатимете тепло значно швидше;
  • не куріть до чи після купання, якщо маєте таку звичку. Куріння порушує кровообіг та збільшує охолодження.