fbpx

Дослідник розкрив головний секрет Роксолани

Діліться інформацією з друзями:

Попри розкрученість образу Роксолани історики і досі ламають голову, як їй вдалося стати першою леді найвеличнішої імперії того часу. Про це йдеться на сайті https://nv.ua/ в дописі Акіма ГАЛІМОВА.  

«В нашій історії не так багато по-справжньому популярних героїв, що полюбилися людям. Героїв, про яких з радістю почитаєш книгу чи подивишся фільм. Роксолана — одна з них. Історія української попелюшки водночас проста і загадкова, сповнена пристрасті і таємниць, а від того така цікава українцям. Але наскільки реальний образ Роксолани відрізняється від уявного, того, що був поширений Загребельним, потім Ольгою Сумською, а згодом творцями турецького серіалу Величне століття? І зрештою, завдяки чому насправді проста рабиня стала султаншою?

В рамках нашого нового проєкту «Таємниці Великих Українців», який виходить на 1+1, ми спробували відшукати відповідь. І зізнаюся, були здивовані, як все складно і просто водночас. Отже про Роксолану без художніх домислів.

Перше, немає відомостей про точне місце народження майбутньої дружини султана Сулеймана Пишного.

В Україні є чимало населених пунктів, які змагаються за право називатися рідним містом Роксолани. В Рогатині навіть поставили пам’ятник відомій українці. Доказова база, якщо чесно, залишає бажати кращого, але все, що ми можемо сказати із впевненістю: вона точно з України. І до султанського Палацу потрапила через Крим.

В гаремі вона опинилась як рабиня.

І насправді їй пощастило. Тут треба розуміти, що собою представляв гарем османського володаря. Це не була тюрма, це місце не було пов’язано з розпустою чи чимось подібним. Перед усім це був елітний освітній заклад.

Найвпливовіші родині імперії і навіть королі з сусідніх країн намагалися прилаштувати туди своїх доньок. Там їх навчали наукам, мовам, манерам, а далі в них був шанс на чудове майбутнє, звісно з огляду на норови тих часів. Наприклад, султан міг віддати дівчину з гарему у дружини комусь із впливових державних діячів. Або міг обрати її для ночі. Тоді в неї з’являвся шанс стати матір’ю наступного володаря імперії. Або ж вона могла просто безбідно існувати там до кінця своїх днів і займатися чим заманеться. Всього в гаремі було близько 150 жінок, султан мав стосунки лише з декількома. Одною з них стала Роксолана.

Невідомо, що саме відбувалося у ту першу ніч, але султан в буквальному розумінні втратив розум від українки.

Можливо вона була гарною.

Точних відомостей про її зовнішність немає. Є кілька портретів, що були намальовані зі слів людей, що бачили Роксолану, але довіряти цим малюнкам не варто. Натомість в Стамбулі в музеї Ісламу зберіглися унікальні речі, що належали українці, і що можуть пролити світло на те, якою вона була. Перше, це так звані кашбашти — пов’язки на голову, що слугували прикрасами. Вони доволі маленькі, а це свідчить про те, що і сама Роксолана була доволі мініатюрною. Друге, в музеї зберігається спеціальна підставка під Коран, священну книгу мусульман. Українка прийняла Іслам і досконало знала святе письмо. Про це, зокрема говорять і її листи. Поки султан був у військових походах, Роксолана відправляла йому любовні послання. Вона поєднувала вірші, що писала власноруч, з цитатами із Корану, а це потребувало значних літературних навичок. Отже, вона була дуже освіченою і розумною.

І звісно, вона була ревнивою.

В одному з листів до султана Роксолана писала, що дуже ображена на нього через те, що він надіслав парфюми іншій наложниці. Зі злості Роксолана випила їх, і потім почувала себе недобре.

Але все ж таки, що дозволило Роксолані стати дружиною султана? Це був безпрецедентний випадок для Імперії, коли володар звільнив рабиню для того, аби одружитися на ній. За законами він міг взяти шлюб тільки із вільною жінкою.

Вивчаючи історію видатних постатей, дослідники часто упускають один важливий фактор.

Ці люди, хоч і були видатними, але все ж таки лишалися людьми.

І ніщо людське не було їм чужим. Те, якими були стосунки Сулеймана Пишного та Роксолани, свідчить про одне: вони були дуже закохані один в одного. Можливо це кохання з’явилося з першої зустрічі. Саме тому після першої ночі разом Сулейман максимально наблизив до себе українку. Він писав їй з військових походів, дозволяв ухвалювати важливі державні рішення, але найголовніше — він скасував гарем і більше не мав інших жінок, навіть після її смерті.

Роксолана померла на вісім років раніше за свого чоловіка. Він наказав збудувати дві усипальні поруч. Тож і зараз у величезному комплексі мечетей Сулейманіє вони поруч. Кохання — ось головний секрет Роксолани. Напевно тому що вся її історія просякнута цим почуттям, ми так любимо цю відому українку».