fbpx
Анастасії Янцур

Анастасія Янцур продовжує давню традицію одеської вокальної школи у Рівному

Діліться інформацією з друзями:

Анастасії Янцур – співачка кожний концерт якої стає яскравим театральним дійством.

Маленька Настуня ловила кожний звук мелодій і знаходила в ньому якусь насолоду, дитячу радість від пісні. Іноді наспівувала почуті нею мелодії. Спочатку мама не надавала ніякого значення цьому дитячому мугиканню. А згодом почала звертати увагу на те, що дитина співає.З чотирьох років Настя почала співати у дитячому садочку, виступати перед дітками у своїй групі. Діткам сподобався спів подружки і вони з радістю вигукували:

– Співати ще!

Музика в її житті зайняла особливе місце. Ні, вона народилася з піснею. Коли Настя навчалася ще в першому класі ЗОШ №1 м. Рівне, музичні обдарування школярки помітила молода вчителька музики Марія Стіхун. Вона розкрила Настин талант. Дівчинка стала першою виконавицею її пісень, які принесли успіх маленькій співачці на конкурсах і фестивалях. Запропоновані вчителькою твори захопили дівчинку, вони були для неї цікавими за віком. Зокрема, «Мамина колискова», «Веселики», «Пташечки», «Україночка». Ці пісні дуже подобалися як самій співачці, так і юним слухачам у дитячих садках. Школярам, які захоплювалися теплотою і душевністю виконання.

У 1998 році Анастасія вступає до Рівненської ДМШ №1 ім.М. В. Лисенка в клас фортепіано Людмили Михайлівни Клачун.

Як згадує учителька фортепіано, після вступу до музичної школи розпочалось Настине активне музичне життя. Навчаючись у двох школах, вона стає солісткою ансамблю «Меридіан», відвідує школу спортивного бального танцю Рівненського ПДМ. Ця маленька тендітна дівчинка володіє винятковою працездатністю.

– Я була на концерті «Величне і земне», присвяченому 150-річчю від дня народження Соломії Крушельницької, – розповідає Людмила Михайлівна. – Отримала величезне задоволення від того, як вела концерт музикознавець, педагог, доцент кафедри Історії музики Львівської національної музичної академії ім. М. В. Лисенка Лілія Назар-Шевчук. Була зачарована чудовим співом трьох співачок: Наталії Фарини – народної артистки України, професорки РДГУ, Мар’яни Мазур – солістки Львівської опери ім. Соломії Крушельницької, та нашої чарівної красуні Насті Янцур – артистки Рівненської філармонії, викладачки Інституту мистецтв РДГУ. Концерт справив на мене незабутнє враження.

Під час навчання в музичній школі Анастасія співала в дитячому хорі «Пролісок» (кер. Оксана Цибульська).

– Надзвичайно талановита, артистична, наполеглива та працьовита дівчинка прийшла до нашої музичної школи, – згадує Оксана Стефанівна. – Пригадую, як перший раз привела її мама, Любов Антонівна, на заняття по хоровому класу і попросила поставити зручний розклад. Адже Настя ще активно відвідувала гуртки. Вона всюди встигала. Ніколи не спізнювалась на репетиції і завжди активно виступала на концертах. Коли я похвалила її за це, Настя відповіла: «Потрібно бути людиною слова: якщо пообіцяла, то виконуй».

Навчаючись у музичній школі, Настя була солісткою хору молодших класів та вокального ансамблю, а згодом – хору та вокального ансамблю старших класів «Юність» (кер.Н. М. Нікітіна). У музичній школі не раз були поставлені дитячі опери Миколи Лисенка «Коза Дереза», Кирила Стеценка «Лисичка, Котик, та Півник», в яких Анастасія виконувала головні ролі.

Вже в дитячому віці вона вільно почувала себе на сцені, артистично виконувала партії в операх. Період навчання в музичній школі для Анастасії Янцур був продуктивним і творчим – конкурси, фестивалі, сольні концерти, які давали поштовх до опрацювання творчого зростання.

Анастасія Янцур обдарована талантом від Бога. Вона володіє великим бажанням співати. У цьому помітний вплив мали батьки. Особливо мама, Любов Антонівна – доцент кафедри дошкільної педагогіки і психології РДГУ, яка опікувалась донькою, проявляла до неї турботу.

– Я стала для Насті продюсером і режисером, костюмером і перукарем, порадницею. Завжди підтримую і допомагаю, – розповідає Любов Антонівна. – Допомагають їй також викладачі на різних стадіях виховання – це формувало її як співачку, яка прагнула цього із самого дитинства. Згодом прийшло усвідомлення, що без музики вже не зможе. У свої юні роки Анастасія стала однією з тих виконавиць, які співають про школу, друзів, Україну.

У 2006 році Анастасія Янцур вступає до Рівненського музичного училища на відділ хорового диригування (клас викладача Н. Я. Нікітської) та фортепіано (клас викладача О. І. Тупчієнко та О. Г. Вакулюк). Згадує Оксана Григорівна.

«Настя Янцур почала в мене навчатися останні два з половиною роки. Випустила її у 2010 році. В училищі вона успішно поєднувала навчання на двох виконавських відділах: хоровому та фортепіанному. Це була тендітна з гарною поставою юна дівчина. Вчилася Настя з великим задоволенням, любила сцену. З першого курсу брала участь у концертах фортепіанного відділу. Причому виконувала досить складні твори, такі як: «Присвята» (Шумана-Ліста), «Інтермецо» (Нестора Нежанківського), «Гавот» (Віктора Косенка). Для того, щоб справлятися з таким навантаженням, потрібні неабияка організованість, цілеспрямованість. Ці якості Настя має. Її природна музикальність, відкритість, щирість натури, мудрість не по роках давали нашому спілкуванню на уроках теплоту, сердечність, творчу атмосферу. Хотілося б подякувати родині Насті, яка виростила бездоганно виховану, тактовну, порядну людину. За цей період навчання в музичному училищі вона стала лауреатом Все­українського фестивалю естрадної пісні «Весняний передзвін», Все­українського конкурсу солістів-вокалістів академічного співу ім. Оксани Петрусенко» (Херсон).

У 2010 році Настя з відзнакою закінчила Рівненське музичне училище. Того ж року вступила на кафедру естрадної музики РДГУ (клас професора Н. П. Фарини), а також на заочне відділення кафедри театральної режисури за спеціальністю «актор театру». Анастасія не гаяла часу, «шукала» себе в багатьох галузях мистецтва.

У 2011 році Анастасія стала студенткою Одеської національної музичної академії ім. А. В. Нежданової, навчалася на кафедрі «сольний спів» в класі професора Ганни Джулай. Як згадує Ганна Андріївна, це були цікаві роки сумлінної праці. На уроках Анастасія була зібраною, цілеспрямованою, працьовитою, налаштованою на вдосконалення вокально-технічних навичок. Це обдарована, талановита, багатогранна співачка, якій підвладні всі жанри вокального мистецтва, починаючи від музики бароко до оперних партій, від камерної музики українських та зарубіжних композиторів, від українських народних пісень до популярної музики. Любов до українських солоспівів відчувається в її концертній творчості. Кожен концерт Анастасії Янцур – це яскраве театральне дійство, яке захоплює і не залишає слухачів байдужими.

Зараз, у важкі та лихі для нашої країни часи, вона на передовій української культури, українського музичного мистецтва. Сенс її життя – це вільна незалежна Україна, задля якої спрямована її творча діяльність.

Під час навчання в академії Анастасія виступала з концертною програмою в різноманітних залах та концертних майданчиках Одеси та області. Брала участь у постановках оперної студії академії. Це роль Віолетти («Фіалка Монмартра») І. Кальмана, Маріци («Тарас Бульба») М. Лисенка, Адіни («Любовний напій») Г. Доніцетті. Анастасія Янцур ще зовсім молода за віком і за своєю професійною артистичною діяльністю. Маючи хорошу одеську вокальну школу, яка славиться такими співачками, як Ольга Благовідова, Галина Поліванова, Ганна Джулай, Анастасія продовжує давню традицію одеської вокальної школи у Рівному. Вона не тільки співачка, а й чудова акторка. Це надає великої значимості таланту. Завжди виходить на сцену окрилена і впевнена в тому, що своїм співом скаже слухачеві саме те, чого він від неї очікує. Вона виходить на сцену не просто співати, а передає своїм співом найдорожче, найпотаємніше своєї душі і серця – музику.

Анастасія Янцур співпрацює з сучасною композиторкою, заслуженою діячкою мистецтв України, доцентом Національної музичної академії України Аллою Загайкевич. У 2017 році відбувся авторський концерт композиторки у Рівному, де звучала її камерна кантата «Винесений на верхів’я серця» для сопрано, органу та 16 струнних на вірші Р. М. Рільке. Анастасія співала партію сопрано.

Скрипаль Богдан Столярчук ще грає гучно і гарно

– Тоді мене вразили не тільки суто вокальні, виконавські якості чудового яскравого сопрано, – згадує Алла Загайкевич. – А передусім мистецька мобільність, залученість у репетиційний процес та абсолютна емоційна віддача. У 2019 році я запросила Анастасію взяти участь у підготовці мультимедійної інсталяції-реконструкції фільму «Кіра Кіраліна» в музеї кіно Довженко-центру в історії ВУФКУ, де Анастасія заспівала та зіграла партію головної героїні Кіри Кіраліної. Анастасія Янцур – представниця сучасної генерації молодих українських виконавців. Вона поєднує у своїй творчій діяльності виконавську практику в області класичної опери та камерно-вокальної музики.

З 2019 року Анастасія працює за сумісництвом викладачем на кафедрі хорового диригування Інституту мистецтв РДГУ.

Працюючи у Рівненській філармонії, Анастасія Янцур мріє зробити класичне мистецтво популярним. У першу чергу своїм концертним репертуаром з класичних творів виховувати слухача на кращих зразках світової музики. У постановках опер, зокрема Джованні Перголезі «Служниця-Пані», ініціатором якого вона стала на сцені Рівненської обласної філармонії. Музична комедія побудована на побутовій темі. Партія Серпіни основана на народно-побутових інтонаціях – пісенних і танцювальних. Серпіна-Янцур показала себе величною, захоп­люючою жінкою в мелодичному малюнку, де дуже багато відтінків: кокетування, прикидання, скромна простота. Всі риси характеру героїні співачка передає стрімкими рухами, короткими мотивами.

– Я завжди отримую задоволення, дотикаючись до творчості Анастасії Янцур, – каже концертмейстер філармонії Ірина Козачук. – Живий, яскравий талант Насті захоплює мене у спільному музикуванні, яке, я переконана, все більше й більше розкриває наші артистичні можливості, розвиває музикальність, веде до пошуку глибини змісту, краси музики.

На переконання Ірини Козачук, попереду в Насті – блискучий шлях вокальних здійснень, яких уже зроблено чимало. Репертуар стає все більш розширеним. Виконання все більше деталізується. Серед Настиних досягнень такі вокальні вершини, як речитатив та арія Джульєти з опери «Ромео і Джульєта» В. Белліні, арія ляльки Олімпії з опери «Казки Гофмана» Ж. Офенбаха, болеро Єлени з опери «Сиціліанська вечірня» Дж. Верді. Настя в пошуках найтонших фарб у виконанні камерних творів.

– У наповненні репертуару важливу роль відіграє Настина зацікавленість, – веде далі Ірина Козачук. – Всі її вокальні проєкти – результат її постійного слухання музики, пошук нових горизонтів. Настя запропонувала, а дирекція філармонії в особі Елеонори Анатоліївни Стеценко прийняли до постановки «Кавову кантату» Й. С. Баха, яка з успіхом звучить на сцені Органної зали. Над роллю Лізхен, героїні кантати, Настя працювала як завжди відповідально і послідовно. В першу чергу знанням музичного матеріалу вона шукає шлях до грамотного виконання музики Баха, адже для неї важливо точно слідувати бароковому стилю. При цьому виконавиця має стремління до артистизму в речитативах і аріях кантати, що написані у жанрі камерної опери. Серед героїв Настя – центр артистичних знахідок. Вона невтомна у пошуках рішень, що допомагають яскраво, неординарно, блискуче виконувати роль.

У цьому юному даруванні бачимо велике майбутнє, що своїм співом прикрасить сцени світових оперних театрів. Її окриленість досягне творчих висот. При такій наполегливості і стремлінні можливе подолання усіх перешкод. Вона окрилена на нові творчі злети, на самовіддану працю у досягненні своєї мети.

У 2022 році, з початком повномасштабного вторгнення російських військ, Анастасія активно підтримує ЗСУ, виступаючи з благодійними концертами в Україні та за її межами. У березні цього ж року долучилася до благодійного концерту в місті Мілан (Італія), що відбувся в Teatro Bello, де разом із вокалістами восьми національностей світу виконувала українські народні пісні та романси українських композиторів.

На Сицилії в місті Катанія та Лінгуаглосса співала благодійні концерти на підтримку України, популяризувала українські твори. Нині співачка Анастасія Янцур готує нові концертні програми з творів українських та зарубіжних композиторів, щоб порадувати слухача своїм виконанням і цим наблизити нашу Перемогу.

Богдан СТОЛЯРЧУК, музикознавець

Читайте також: Відомий журналіст отримав Шевченківську премію