fbpx

Податкова амністія: спроба детінізації чи нове джерело поповнення бюджету

Діліться інформацією з друзями:

Важко сперечатися з тим, що держава, в якій одні громадяни сплачують податки, а інші безкарно ухиляються від них, – приречена на жалюгідне існування. У такій державі ніколи не буде грошей на справедливе соціальне страхування, достатнє фінансування оборони та безпеки, створення умов для розбудови транспортної інфраструктури і стимулювання бізнесу. Вчителі, лікарі, військові, держслужбовці та пенсіонери в такій державі будуть приречені жити на межі бідності, в той час, як купаються у розкоші ті, хто безкарно не сплачує податки.

За даними ДПС, кількість тих, хто сьогодні не сплачує податків, становить близько 6 мільйонів чоловік. Тому наповнювати бюджет стає все складніше, засіки батьківщини активно тануть, а обсяги тіньової економіки в Україні, за офіційними повідомленнями Мінекономіки, досягли більше  40%. Організація схем ухилення від сплати податку стала частиною української бізнес-культури. І страшно те, що організатори дуже агресивних схем ухилення від сплати податків  вважають себе патріотами, і аж ніяк не.злочинцями.

В багатьох країнах проблему детінізації економіки намагалися вирішувати шляхом податкової амністії. Це фінансове життя громадян з чистого аркуша, коли держава дає можливість вивести «в білу» зароблені доходи, з яких не було сплачено податок. Амністія капіталів шляхом введення так званої «нульової декларації»  в Україні теж ідея не нова, але  дискусійна. Її історія в нашій державі триває багато років, та на впровадження податкової амністії політики довго не наважувалися. І ось заява голови ДПС України в ефірі однієї з телепередач: «У Президента це пріоритет номер один. Цей рік вирішальний».

Дійсно, Президент України в останніх числах лютого вже вніс до парламенту чотири законопроєкти, спрямовані на детінізацію доходів українців або “податкову амністію” вже в цьому році. За задумом влади подібна реформа дозволить вбити двох зайців: відновити довіру між державою і громадянами і одночасно ефективно наповнити бюджет країни.

Звичайно, похвально дозволити українцям, які мають невраховані, неоподатковані протягом багатьох років доходи, задекларувати їх, а також придбане на них майно, і таким чином “відбілити”  доходи, наявну власність та за меншою ставкою сплатити з них податки. Та, як відомо, диявол завжди криється в деталях. Що являють собою ці законопроєкти і чому вони відразу викликали такий суспільний резонанс? Для відповіді на ці питання Територіальним відділенням Асоціації платників податків у Рівненській області ініційоване широке громадське обговорення, протягом якого  тривали дискусії, як безпечно та ефективно впроваджувати відповідний механізм «нульової декларації». Відповідне Звернення направлено до ВГО АППУ з наступними висновками експертів.

По-перше, сама собою амністія капіталу не вирішує питання тіньової економіки, і її розмір не зменшиться, якщо і надалі будуть використовуватися офшорні схеми. Адже «зарплати в конвертах» та невраховані доходи – це лише невелика частина того, що недоотримує державний бюджет. Основна ж частка тіньової економіки – це використання офшорів. Тому експерти відзначають, що результат податкової амністії буде ефективним за умови законодавчої «деофшоризації», вирішення інших аналогічних існуючих проблем, щоб не довелося вводити «нульову декларацію» кожні 2-3 роки.

По-друге,  в коментарях до законопроєктів, які вже прозвучали, йдеться, в основному,  про багатих людей, які таким чином зможуть “обілити” свої заощадження і майно, розкидані по різних країнах, і почати платити за них податки в український бюджет. Однак, як випливає з пояснювальної записки до законопроєктів, під приціл потрапляють не тільки мільйонери. Зокрема, багато ФОПів, айтішники, всі самозайняті особи, а також ті, хто виконує роботу, отримуючи зарплати в конвертах та навіть пенсіонери. При встановленій неприпустимо низькій межі статків, які не потрібно декларувати, в розмірі 400 тис. грн., – «незаконне” майно можна знайти у половини країни. Особливо в тих громадян, які в свій час в 35 разів дешевше придбали долари із офіційних оподаткованих зарплат і накопичили за все своє життя, наприклад, 20 тис.дол. Якщо вони не будуть задекларовані і не сплачено ще раз податок, а завтра буде придбана, скажімо, однокімнатна квартира для внука, то кошти, виплачені за квартиру, будуть визнані незаконними і підлягатимуть оподаткуванню в розмірі майже 20 відсотків.

І останнє, але чи не найбільш важливе. Рівень довіри українців до влади надзвичайно низький і це є наслідком тривалої суспільної несправедливості, тому що за весь час існування незалежної України держава не змогла створити справедливі і зрозумілі всім правила гри, забезпечити дотримання законів усіма верствами населення. Без виведення на «чисту воду» всіх сьогоднішніх «схемщиків»  запропоноване  «нульове декларування» не відбудеться. Не  факт, що ті, хто десятиліттями не платив податків, погодяться оприлюднювати свої доходи зараз, а тим більше сплатити з них податки без розуміння того, що в  країні реально, а не декларативно борються  з  різного роду «податковими ямами» та конвертаційними центрами. 

Перші кроки в цьому напрямку податковою вже зроблені. За  2020 рік всесвітньої пандемії коронавірусу, падіння ВВП та повної заборони в Україні на  перевірки, ДПС показала приголомшливий результат – зібрано на 100,5 мільярдів гривень більше надходжень ніж за успішний – без падіння ВВП та локдаунів 2019 рік! За рахунок судово-претензійної роботи отримано до Державного бюджету втричі більше надходжень, ніж у 2019 році. Причому ті, хто сумлінно сплачував податки, цього навіть не відчули, тому що збільшення податкових надходжень сталося за рахунок боротьби саме з тими, хто різними шляхами ухилявся від їх сплати: проводив фіктивні розрахунки, робив так звані «скрутки» та користувався сотнями інших варіантів «схем». Без відчуття невідворотності ухилення від  несплати податків  процеси амністування негативно впливатимуть і на податкову дисципліну сумлінних платників податків. Адже кожен розуміє, що надзвичайно вигідніше сплатити 5% замість 18%, тому варто дочекатися чергової амністії, а ніж своєчасно, чесно та сумлінно заплатити законні податки.

Крім того, експертами ТВ АППУ запропоновано внести ряд технічних правок  в законопроекти. Наприклад,   подача «нульової  декларації»  має бути  справою абсолютно добровільною, яка дозволяє безкарно легалізувати походження своїх коштів і оновити свою фінансову історію. Тому неприпустимо передбачати в законопроектах норму, яка передбачає, що особи, які не подали  нульову декларацію, повідомили контролюючий орган про відсутність у власності не задекларованих статків. Крім того,  це дійсно важливо зробити саме в 2021 році напередодні введення процесу автоматичного обміну податковою інформацією, який вступить в силу в 2022 році.  Разом з тим, вкрай неприпустимо запроваджувати вже в липні. Необхідно витримати передбачений законодавством  шестимісячний термін введення в дію законів після їх прийняття. За цей період провести широку інформаційно-роз’яснювальну кампанію. Мають бути більш чітко конкретизовані норми, що в майбутньому не доведеться пояснювати походження тих доходів і майна, які задекларовані. Тобто доходи і майно, які будуть вказані в період добровільного декларування, автоматично переходять в розряд законних. При цьому забезпечити  ключове: не повинні підлягати амністії гроші, які зароблені корупційним або кримінальним шляхом.

P.S. Головною метою амністії капіталів в Україні має бути побудова прозорих і прийнятних для переважної більшості членів суспільства правил гри, тобто законів і механізмів їх дотримання. Свого часу Наполеон Бонапарт сказав: «Безпека та власність можуть існувати лише в тій державі, де податкові норми не змінюються кожен рік». А він був зовсім недурною людиною. Мабуть і нам в Україні вже прийшов час один раз встановити прозорі і справедливі умови для сплати податків та забезпечити, щоб податкова служба стягувала їх з усіх без винятку! Щоб ніхто не міг «порішати» або безкарно ухилитись від їх сплати, залишивши вчителів, медиків та військових без гідної оплати їхньої праці. Це зовсім інша парадигма відносин між владою та громадянином.

Мар’ян Года, голова обласного відділення Асоціації платників податків України