fbpx
Підтримка бізнесу в умовах відкритого глобального ринку

Підтримка бізнесу в умовах відкритого глобального ринку – одне з основних завдань Асоціації платників податків

Діліться інформацією з друзями:

Підтримка бізнесу та просування експорту задля сталого регіонального розвитку –  такою була тема Форуму, який днями проведений в Рівному. Одним з ініціаторів та співорганізаторів якого є ТВ АППУ у Рівненській області.

Не випадково ми виступили з ініціативою перед Рівненською обласною військовою адміністрацією щодо проведення такого заходу для бізнесу. Адже значна кількість підприємств внаслідок розірваних війною внутрішньоторгових зв’язків працюють сьогодні  у напрямку перезапуску та переорієнтації з фокусом на зовнішні ринки.

Тому, на нашу думку, вкрай необхідним було провести конструктивний діалог бізнесу з владою щодо нагальних проблем, які виникають  при здійсненні експортної діяльності в умовах війни. Обговорити та знайти оптимальні шляхи підвищення експортного потенціалу суб’єктів підприємництва, стимулювання експортної діяльності шляхом виявлення  та усунення проблематики у питаннях податкової,  митної та іншої регуляторної сфери. Форум проведений в рамках проєкту GIZ/ПРООН «Підтримка інклюзивного економічного розвитку в Україні шляхом поєднання просування експорту з регіональним розвитком та Цілями сталого розвитку».

Підтримка бізнесу в умовах відкритого глобального ринкуВідкриваючи форум, начальник Рівненської ОВА Віталій Коваль  зазначив, що попри війну та негативні прогнози, зовнішня торгівля в регіоні розвивається.

Наша продукція, всупереч усьому, потрапляє на світові та європейські ринки. За 9 місяців цього року експортне зростання в області склало 9,4% від показників минулого. При цьому експорт у 1,6 разів перевищує імпорт – завдяки правильному просуванню підприємств області.

Підприємці з проблемами в логістиці, фінансуванні та енергоресурсах не опускають рук. Це ще один доказ незламності України. Ми – нація переможців навіть в експорті. Він додав,  що сьогодні ринок Євросоюзу – найбільш платоспроможний, але водночас дуже вимогливий, тому підприємства-експортери Рівненщини  розуміють це та підвищують якість своєї продукції.

Експерт проєкту «Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі / EU4Business» Ральф Ловак, який долучився до форуму онлайн, зазначив, що Євросоюз готовий підтримувати економіку України, аби зробити її ще більш сильною.

Керівник програми регіонального розвитку ПРООН в Україні Мустафа Саіт-Аметов наголосив, що сьогодні українське суспільство демонструє світові стійкість на усіх рівнях. І це вражає. Саме економічна складова цієї стійкості є надважливою, і цей Форум є кроком до забезпечення того, щоб місцевий бізнес отримав максимум інформації про існуючі варіанти допомоги підприємцям вийти на міжнародні майданчики з продажу своєї продукції.

Підтримка бізнесу в умовах відкритого глобального ринку

В ході першої панельної сесії присутні обговорили роль держави в сприянні експортерам у просуванні їх продукції за кордоном.

Експертами виступили заступник голови Рівненської ОДА Сергій Гемберг, начальниця управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції ОДА Ольга Ютовець, в.о. директора ДУ «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» Андрій Ремізов, директор PPV Knowledge Networks – Агенція економічного розвитку Володимир Воробей.

Платники податків Рівненщини отримали корисну  інформацію про те, яким чином  державою взято курс на підтримку бізнесу в умовах відкритого глобального ринку для відновлення української економіки. Створені державні інфраструктурні платформи для налагодження міжнародних бізнес зв’язків та підтримки експорту української продукції до Європи. Роль державних інституцій у сприянні експортерам у просуванні їх продукції за кордоном підсилена  створенням спеціальних загальнодоступних  електронних сервісів для експортерів.  На державному рівні прийнято також цілу низку законів та програм, що сприяють просуванню експорту, як  гарантії сталого регіонального розвитку.

Друга частина Форуму передбачала обговорення шляхів підвищення експортного потенціалу суб’єктів підприємництва, стимулювання експортної діяльності на Рівненщині.

Експерти: керівник відділу по комунікаціях та роботі з експортерами цифрової платформи МЗС «Nazovni» Олександра Сологуб, начальник ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області Володимир Лазарчук, представник  ПрАТ «Експортно-кредитне агентство».

Своїми лайфаками  при просуванні власної продукції на експорт поділилися представники ТОВ «Радивилівмолоко»,  ПрАТ «Дубенський гумово-технічний завод», Асоціації меблевиків України, ПП «ВКО «МААНС», ТОВ «ТРАДЕКС АГРІ», ТОВ «Спільне Українсько-Грецьке підприємство «ІМТРЕКС».

Під час третьої сесії йшлося про впровадження європейських механізмів митного контролю та спеціальних транзитних спрощень.

Перед присутніми виступили представники Рівненської митниці та Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області  з актуальних  питань експорту в частині   податкових,  митних, валютних  та інших регуляторних змін. Учасники Форуму дізнавалися про  законодавчі зміни, які  передбачають впровадження європейських  механізмів та стандартів, наближають українське митне та податкове законодавство до законодавства Євросоюзу.

Зокрема, вдосконалюються  чинні норми в частині спрощення проходження митниці для надійних підприємств, надання статусу фінансового гаранта та забезпечення сплати митних платежів. Також змінами передбачено приєднання країни до Нової комп’ютеризованої транзитної системи NCTS та Конвенції про процедуру спільного транзиту, продовження цифровізації митниці, що сприятиме усуненню митних бар’єрів та  прискорить  проходження товарів.

Запровадження «митного безвізу» з ЄС дає можливість експортерам в режимі реального часу здійснювати обмін митною інформацією щодо транзитних вантажів із 36 країнами. Лише в цьому та попередньому місяці вступають в дію три нових закони, які спрямовані на митний безвіз із Євросоюзом, запровадження спеціальних транзитних спрощень та простих і рівних умов для фінансових гарантів та експортерів.

Підтримка бізнесу в умовах відкритого глобального ринку

У межах фінальної частини форуму представники делегацій поділилися кращими практиками підтримки експортної діяльності в цільових областях проєкту GIZ/ПРООН.

А це представники Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей 

Суб’єкти малого та середнього підприємництва Рівненщини відмітили позитивну роль такого заходу, який спільно з місцевою владою допомагає місцевим підприємцям знайти оптимальні шляхи підвищення експортного потенціалу. Крім того, допомагає малому та середньому бізнесу нарівні  з великими експортноорієнтованими компаніями  розпочати чи відновити експорт. Навчитись експортувати українські товари і послуги за допомогою віртуальних торговельних майданчиків та спеціальних інфраструктурних платформ та електронних сервісів для експортерів.

Територіальне відділення Асоціації платників податків і надалі продовжуватиме надавати підтримку бізнесу в умовах відкритого глобального ринку. Одним із напрямків такої підтримки ми вбачаємо в спільному обговоренні та пошуку  оптимальних шляхів вирішення найактуальніших «больових точок» бізнесу. В т.ч. у сфері просування експорту, виявлення загальної експортної проблематики та потреби необхідних змін для подолання викликів, з якими стикаються суб’єкти малого і середнього бізнесу при експортній  діяльності.

Мар’ян ГОДА – голова територіального відділення Асоціації платників податків України в Рівненській області