fbpx

Для відбудову потужної держави потрібно налагодити конструктивний діалог бізнесу з владою

Діліться інформацією з друзями:

Про роботу ТВ АППУ в Рівненській області в 2022 році

Шановні платники податків!

Звітуючи про діяльність Рівненського територіального відділення Асоціації платників податків України в цьому випробувальному для всіх році, хочу відмітити наступне. Наша робота була побудована під таким меседжем: «Економіка повинна працювати, особливо під час війни. Бо битви виграють полководці. А у війнах перемагають саме економіки».

Стосунки держави з підприємцями у нашій країні і в мирний час складаються непросто, завжди підігріті «високою температурою» напруженості і недовіри. Така ситуація зазвичай зумовлена недоліками законодавчої бази, що негативно позначається на діяльності бізнесу, породжує адміністративні бар’єри, нівелює права суб’єктів господарювання, образно кажучи, вставляє палиці в колеса виробників.

Вже майже десять місяців назад війна безжально розпочала торувати свій шлях Україною, залишаючи за собою невимовно гіркий слід, адже масштаби руйнувань і втрат вражаючі. Агресор, вдершись у нашу країну, забирає не тільки безцінні людські життя, а цілеспрямовано нищить та грабує кожну громаду. Стало зрозуміло, що від нескінчених нарікань, критики та звинувачень нікому легше не стане. Потрібно вибудовувати в нових реаліях взаємовідносини структур влади і бізнесу, напрацьовувати прозорі і спрощені державні механізми.

За дорученням ВГО АППУ вже в перших числах березня ми провели опитування платників податків щодо необхідних змін регуляторних правил діяльності бізнесу в умовах війни. Для спрямування відповідних пропозицій Уряду та Верховній Раді ми, як і більшість територіальних відділень, направили ВГО АППУ пропозиції бізнесу щодо зняття бар’єрів для переходу всіх бажаючих субєктів господарювання на спрощену систему оподаткування, відтермінування реєстрації в ЄРПН усіх ПН/РК на час дії правового режиму воєнного стану, відстрочення термінів сплати податків у разі неможливості заплатити у встановлені терміни, оподатковування пального за зменшеним ПДВ та без акцизу, звільнення від сплати ЄП та ЄСВ фізосіб -“єдинників 1 та 2 груп, запровадження мораторію на перевірки та штрафи, звільнення від ПДВ і мита при імпорті компаніями – «спрощенцями», щоб не дискримінувати виробників в Україні.

Реальна ситуація показала, що не все так однозначно із запровадженими державою пільгами, частиною з яких змогли скористатися недобросовісні платники, декларуючи податкові «нулі» при прибутковому бізнесі, не сплачуючи мито при ввезенні автомобілів преміум класу для особистих потреб, тощо. Заміна ПДВ податком з обороту, що встановлений на рівні 2% також містить чимало ризиків. Як для бюджету, так і для бізнесу. Адже декларування добровільності його сплати не дає можливості розрахувати, на які кошти можуть спиратися бюджети територіальних громад та головний фінансовий кошторис нашої країни в найближчий період. А заміна ПДВ та податку на прибуток 2-х відсотковим єдиним податком на час воєнного стану не став і для бізнесу очікуваною реформою, тому що почали виникати питання з анулюванням чи не анулюванням реєстрації ПДВ.

Наслідком цього стали умовні податкові зобов’язання на вартість залишків активів, придбаних з ПДВ, а також із залишками реєстраційного ліміту, накопиченого податкового кредиту, які втрачені внаслідок такого переходу. Крім цього, сплатити ПДВ за платників, що оберуть податок з обороту, доведеться їх клієнтам/покупцям, які залишаться платниками податку на додану вартість та не будуть отримувати податковий кредит від своїх постачальників. Постає питання про перегляд цін з мінусом 20% по укладених контрактах. Не відбулося належних послаблень і по митному оформленню, що було критично важливо для постачання необхідної підприємництву сировини, техніки тощо.

Платники податків почали порушувати питання, що зазначені новації розбалансують і так нестабільний і порушений ринок та не будуть стимулювати відновлення економіки. Продовження воєнного стану напряму впливає на ведення бізнесу та трудові відносини з працівниками, виникає багато нюансів роботи працівників під час війни. Треба сідати за круглий стіл і розпочинати конструктивний діалог. На початку квітня ми організували проведення Круглого столу «Роль підприємництва в наближенні перемоги та в повоєнному відновленні», де зібрали бізнес Рівненщини для зустрічі з владою.

Наслідком обговорення за результатами Круглого столу стали два Звернення. Одне – до бізнесу Рівненщини. Більше сотні сумлінних платників, що зібралися в залі, звернулися до своїх колег по бізнесу з пропозиціями мобілізуватися і підтримати державу своїми податками. Друге Звернення було адресоване державним владним інституціям з пропозиціями від бізнесу:

необхідно прибрати пільгу, яка на 6 місяців після завершення воєнного стану відстрочувала терміни сплати податків у разі неможливості заплатити зараз. Таку пільгу потрібно залишити для тих, хто знаходиться на території, де відбуваються бойові дії; скасувати пільги з ПДВ, акцизу та мита при ввезені транспортних засобів. Залишити пільги лише на ввезення повнопривідних джипів до 2017 року випуску, необхідних для потреб збройних сил; потребують врегулювання і питання трудових відносин під час війни – про права мобілізованих та тероборони, правила службових відряджень чоловіків за кордон, дистанційки при переїзді працівників за кордон, надання відпустки у разі неможливості вийти на роботу, а також про простій і виплати зарплати під час війни.

Всього за пропозиціями платників податків протягом року нами направлено 12 Звернень у вищі керівні інстанції з десятками конкретних регуляторних змін, необхідних для ефективної роботи бізнесу, значна частина з яких врахована.

Особливе місце в цих Зверненнях до влади займали питання зупинки реєстрації податкових накладних. Недоліки та недосконалості системи їх автоматичного моніторингу призвели до того, що задекларований ДПС «механізм подолання схем ухилення від оподаткування» перетворився на «механізм справжнього податкового терору» з точки зору платників податків. Особливо «вбивчою» дана система стала для малого бізнесу, фермерських господарств. Адже вони автоматично підпадали до категорії «ризикових» тільки через малі обсяги наявних основних фондів, використовуваних земель, сплачених податків в порівнянні з великим бізнесом. Всі пропозиції платників податків не те, що ігнорувались – вони «вдосконалювались» так, що система дедалі ставала все складнішою, незрозумілішою та дискримінаційнішою. Адже заблоковані податкові накладні – це десятки, а то і сотні мільйонів гривень виведених з обігу коштів підприємства, заборгованість перед контрагентами та перед працівниками по заробітній платі, ризик втрати контрактів, в т.ч. міжнародних.

Щоб зняти напругу в цих питаннях, нами проведено десятки малих і великих робочих зустрічей з фахівцями та керівництвом податкових органів, які роз’яснювали платникам, що конкретно необхідно підготувати, які сотні сторінок різного роду пояснень та документів необхідно подати в електронний кабінет платника, щоб система «зрозуміла», що даний платник, чи дана господарська операція не є «ризиковими».

Лише в кінці року урядовці почали дослухатись до висловленого нами та іншими бізнес асоціаціями голосу бізнесу і частково змінили правила моніторингу, запровадивши для аграріїв окремі показники позитивної податкової історії, збільшивши для всіх платників поріг операцій, що не підлягають моніторингу, прибравши показник «ризиковість операції», тощо. Втішає те, що наші зусилля впродовж років увінчалися «зрушенням з мертвої точки» даного питання.

Часті зміни податкового та іншого регуляторного законодавства спонукали нас до проведення спільно з податковими органами більш як 80 різного роду роз’яснювальних, інформаційно просвітницьких заходів: вебінарів, семінарів, консультативних зустрічей, практикумів, тренінгів. В режимі он лайн платникам направлено 54 тематичних інформаційних дайджести актуальних податкових та інших регуляторних змін і роз’яснень контролюючих органів. Для учасників проведених офлайн заходів підготовлено та вручено 32 різного роду роз’яснювальних буклетів, брошур, збірників інформаційних листівок тощо.

Територіальне відділення виступило ініціатором і співорганізатором Міжрегіонального форуму по просуванню експорту. Адже значна кількість підприємств внаслідок розірваних війною внутрішньоторгових зв’язків працюють сьогодні у напрямку перезапуску та переорієнтації бізнесу з фокусом на зовнішні ринки. Саме тому на державному рівні прийнято цілу низку законів та програм, що сприяють просуванню експорту, як гарантії сталого регіонального розвитку та відновлення української економіки. Метою проведення такого Форуму та його основним завданням було ознайомлення експортноорієнтованого бізнесу з цими новаціями, їх ефективністю та практичним приміненням експортерами в нашій області та сусідніх регіонах.

Особливо пишаємось і цінуємо те, що більшість із Вас, шановні платники, висловили нам вдячність за подаровані промінці світла в непробудній темряві робочих воєнних буднів. Ми подарували бухгалтерам урочисті та теплі хвилини на святковій бухгалтерській конференції з нагоди професійного свята – Дня бухгалтера та аудитора. Не дивлячись на складнощі воєнного стану та відміни на Всеукраїнському рівні рейтингу «Сумлінні платники податків-2021», члени ради ТВ АППУ в Рівненській області прийняли рішення про проведення обласного туру конкурсу, доповнивши Критерії показниками участі підприємств і підприємців у допомозі збройним силам та постраждалим регіонам. Вшановували переможців обласного туру конкурсу сумлінних платників податків в різних галузях та номінаціях на урочистостях з нагоди Дня підприємця.

Можна перераховувати безліч факторів, які гальмують чи стимулюють розвиток економіки, але ми обрали у своїй діяльності особливу нішу – налагодження конструктивного діалогу бізнесу з владою для досягнення спільних цілей і мети — відбудова потужної держави. Хочу подякувати керівництву та фахівцям обласної та міської влади, контролюючих органів за співпрацю, а членам АППУ та членам ради територіального відділення АППУ за ініціативність та активність в проведенні затребуваних бізнесом заходів з відстоювання прав та економічних інтересів.

 Мар’ян ГОДА, голова територіального відділення Асоціації платників податків України в Рівненській області

Читайте також: Енергетичні батончики для українських військових виготовляє на Рівненщині переселенка