Здається не так давно у наших господинь з’явилася традиція робити влітку заморозку продуктів на зиму. Це дозволяє навіть у холодну пору ласувати ароматними ягодами, фруктами та зеленню.
І якщо раніше головною формою заготовок були компоти і варення, то нині все більше господинь обирають саме заморожування. Адже цей спосіб дозволяє зберегти в продуктах максимум вітамінів та інших корисних елементів. Головне – не забути правила заморозки.
Улітку варто заготовити різні ягоди і фрукти, щоб потім створити літній настрій за допомогою ароматних страв. З фруктів найчастіше заморожують сливи та абрикоси. А з ягід – полуницю, суницю і вишню. А ще чудово зберігають свої корисні властивості малина й ожина, чорниця і журавлина, виноград і смородина (чорна, біла і червона).
Підготовка та заморожування
Для початку оберіть ягоди, які повністю достигли, але не розлізлися. Віддайте перевагу цілим і твердим плодам, якщо хочете заморожувати їх цілими. Ретельно промийте та обсушіть ягоди, оскільки зайва волога в морозильній камері перетворитися на шматочки льоду. Тепер можна розкласти їх на дошці і поставити в морозилку. Коли плоди замерзнуть, вийміть їх, розфасуйте порціями у пластикові контейнери, лотки або пакети, а потім перекладіть у нижній ящик для зберігання.
Деякі господині перед заморозкою перемелюють ягоди і додають до них цукор. В цьому випадку ягоди миють, просушують і перебивають блендером. Зберігається ця смакота у спеціальних формочках із кришками.
Як розморожувати продукти
Розморожувати продукти теж слід правильно і послідовно. Спочатку дістаньте їх із морозильної камери і перекладіть у холодильник на кілька годин, щоб вони відтанули. А вже потім діставайте їх із холодильника, щоб продовжити розморожування при кімнатній температурі.
Що не варто заморожувати
Овочі з високим вмістом вологи
Велика кількість води, що міститься в деяких овочах, призводить до того, що після розморожування вона витікає з таких продуктів, позбавляючи їх колишньої консистенції, вітамінів, смаку і спотворюючи їхній зовнішній вигляд. Це справедливо для огірків, помідорів, салату, редьки, картоплі, капусти. А також цибулі й часнику.
Молочні продукти
Небажано заморожувати йогурти, кефір, сметану, різні м’які сири. Для прикладу, вершковий. Після розморожування він може втратити свою ніжну пухку консистенцію. До речі, не можна повторно заморожувати грудне молоко. По-перше, воно втрачає свої цінні якості, а, по-друге, при розморожуванні підвищується ризик розмноження в ньому шкідливих бактерій.
Майонез та інші соуси
Соуси на основі крохмалю, борошна та яєць після розморожування, як правило, розшаровуються на складові частини, змінюють свою структуру і будуть непридатними до вживання.