Серце – це хоч і невеликий, але дуже потужний насос, який працює протягом усього життя людини, перекачуючи щохвилини близько 5 літрів крові. Отож від здоров’я цього органа залежить наше загальне самопочуття.
Якщо казати конкретно, то зокрема кров’яний тиск залежить від різноманітних факторів навколишнього середовища та психіки людини. Він коливається протягом доби, на нього впливають сезони року та температура навколишнього середовища. Тому результати вимірювання, зроблені вранці, можуть відрізнятися від зроблених увечері.
Тиск збільшується під час фізичних навантажень, у разі збудження і при критичних станах, але знижується під час відпочинку та сну. До слова, кров’яний тиск дуже коливається залежно від психічного стану під час вимірювання.
Щодо останнього, то сам процес вимірювання артеріального тиску (АТ) є простою і неважкою процедурою, яку можна здійснити в медичних закладах або ж самостійно, придбавши тонометр.
Релакс – і тиск у нормі
Вимірювання АТ має здійснюватися у спокої, після п’ятихвилинного відпочинку, релаксації. Після їжі, споживання міцного чаю, кави, куріння вимірювати АТ бажано лише через 30 хвилин.
Перед вимірюванням тиску необхідно посидіти у теплому зручному приміщенні, максимально розслабитися.
На сьогодні існують інші методи реєстрації АТ. Зокрема, електронними напівавтоматичними тонометрами, що відрізняються зручністю вимірювання.
Доведено, що оптимальний рівень АТ людини – це все ж таки стандартні 120/80 мм рт. ст.
А як це робили пращури?
Дослідження артеріального пульсу з діагностичною метою почали практикувати в Олександрії у III ст. до н. е. Першим лікарем, який зрозумів, що властивості артеріального пульсу мають діагностичне значення, був онук Аристотеля й учень відомого лікаря Праксагора – Герофіл Халкедонський, який народився в 300 році до н. е. За тисячу років до китайців він описав безліч різновидів пульсу. А частоту його підраховував, використовуючи портативний водяний годинник – клепсидру.
Дуже простий старовинний японський метод допоможе виміряти тиск (щоправда, лише верхній) за допомогою лінійки, нитки і золотої обручки, якщо під рукою немає тонометра.
Візьміть золоту обручку, нитку протягніть крізь неї. Лінійку (тобто початок лінійки) покладіть на руку там, де рахують пульс. Руку поставте ребром і ведіть обручку на нитці уздовж руки. У місці, де буде сильно розгойдуватися обручка, і є ваш верхній тиск. Якщо вона зупиниться на поділці 12 см, значить, тиск у вас 120.
Факт – річ уперта
Серцеві захворювання давно лідирують у рейтингу причин смертності.
Американська ж асоціація кардіологів розробила й опублікувала для широкої громадськості лише сім простих, але дійсно ефективних правил, що сприяють зниженню ризику виникнення серцево-судинної патології:
– не паліть узагалі або ж киньте якомога раніше;
– контролюйте індекс ваги тіла;
– займайтеся фізичними вправами щонайменше 2,5 години на тиждень при помірних навантаженнях або 75 хвилин – при інтенсивних;
– слідуйте принципам здорового харчування (вживайте більше риби, клітковини, овочів);
– контролюйте рівень холестерину;
– тримайте рівень артеріального тиску в межах норми (120/80 мм рт. ст.);
– контролюйте рівень глюкози в крові.
Підготувала Олена ЧЕСНЯК